2014’ün En Popüler 9 Üniversitesi

2013'un Populer Universite Bolumleri

Gerçek hayata atıldığınızda, güvenilir, yüksek maaşlı iş ya da her nerede olursanız olun mutlu olmanızı sağlayacak üniversite bölümlerini, aşağıda sıraladık.
1. Muhasebe

Muhasebeciler, üst düzey yöneticilerinin ve işletme liderlerinin en çok güvendiği insanlardır. Bu yüzden, çoğu muhasebeci yüksek maaş almaktadır, yöneticiler ve işletme sahipleri, muhasebe çalışanlarına çok önem vermektedir.

2. Pazarlama

İş hayatına atıldığınızda, bu bölüm çoğu modern işletme yöneticisinden bir adım önde başlamanızı yarayacaktır. Genel olarak, büyük kurumsal şirket çalışanları işletme eğitimine sahiptir. Pazarlama bölümü ile onların bir adım önünde olursunuz. Eğer, pazarlama bölümünden mezunsanız ve çalıştığınız kurumda pazarlama bölümünde görevlendirildiyseniz en ilginç departmanlardan birinde çalışmaya hazır olun. Üst düzey yöneticiler hisse bedelinin düşüşüyle endişelenirken, siz banyoda yazdığınız tekerlemeli şarkılar için maaş alacaksınız.

3. İşletme

İşletme personelleri, bir şirketin ünsüz ve unutulmuş bel kemiğini oluştururlar.

4. Bilişim Teknolojileri

Yaşadığımız çağ, bilgisayar çağı olarak adlandırılmaktadır. En küçüğünden en büyüğüne kadar bütün kurumların, bilgiyi daha etkili kullanılabilir ve sürdürülebilir bir şekilde değerlendirmeleri gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayı, günümüzde en çok aranan çalışan profili, bu bölümden mezun olanlardır. Bu bölüm sizi, çalıştığınız kurumun parlayan yıldızı haline getirecektir.

5. Bilgisayar Mühendisliği

Günümüzde, başta ileri teknoloji gerektiren işler olmak üzere, insan gücünün yerini bilgisayarlar almış bulunmaktadır.  Bilgisayarların, insanların yerini almış olmasına rağmen, yapacakları iş, onları programlayıp yönlendiren bilgisayar mühendisleri tarafından yapılmaktadır.  Diğer taraftan üretim işi olmasa bile, orta ve büyük ölçekli her şirketle, çalışanların arasındaki veri paylaşımı, kendi isteklerine cevap verebilecek yazılım geliştirilmesi gibi işleri yaptırmak için, bilgisayar mühendislerine ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden, bu bölüm mezunlarına talep oldukça fazladır.

6. Eğitim Bölümü

Bu bölümde, genel olarak eğitim teknikleri öğretilir, alacağınız formasyonla öğretmen de olabilirisiniz. Eğitim denince akıllara sadece öğretmenlik gelmemelidir, günümüzde her meslek için eğitim kursları vardır, dünyaca ünlü eğitim guruları 1 günlük veya 1 kaç saatlik eğitim için yüksek ücretler almaktadır. Önemli olan, becerili tarafınızı öne çıkaran belli konuda uzmanlaşmış eğitmen olmanızdır.  İngiliz sosyologlara göre, iyi eğitmen niteliklerine sahip olan insanlar, 10 sene içerisinde daha yüksek yönetim pozisyonlarına getirilebiliyorlar.

7. Hukuk

İnsanların giderek bu mesleğe duyduğu saygı ve güveni azalsa bile, hayatın bazı bölümlerinde her insana bir hukukçu lazım olagelmiştir. İş dünyasındaki kurumların ise günümüz dünyasında, her zaman hukukçuya ihtiyaçları bulunmaktadır. Bazı büyük şirketler, kendi hukuk departmanlarını kurup, başarılı hukukçulara gayet kazançlı ve güvenilir iş imkanları sunmaktadır ve iş dünyasında saygı duyulan bir meslektir.

8. Gazetecilik

Muhtemelen, çok büyük ticari işletmelerde iş bulmanızı sağlayamayacak, ancak sandığınızdan da daha çok olan (PR vb.) büyük ve küçük bilgi yayma şirketleri size iş imkanı sunacaktır. Gazetecilik mesleği oldukça esnek bir meslektir. Yarı veya tama zamanlı ve emekli olduktan sonra bile çalışma imkanı sunmaktadır.

9. Finans

İronik olarak, küresel ekonomik gerileme döneminden itibaren, finans bölümü daha da değerli olmaya başladı. Şirketler, finansal bölümlerine eğitim almış profesyonelleri çalıştırdıklarına emin olmak istiyorlar. Çünkü günümüzde artan rekabet ile beraber, kar marjları da eskiye oranla çok daha aşağılara düştü. Bu şartlarda şirketler, hızlı hareket etmez, paralarını veya yatırımcılarının paralarını iyi yönetemezlerse, kaybetmeleri kaçınılmaz olur. Bu yüzden bu bölüm, en azından yakın gelecek için çok önemli bir bölüm olmaya devam edecektir.

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Fatih Aydogan

Bir Yorum Yaz