3 Adımda Bedensel Ve Zihinsel Sağlığınızı Koruyun

3 Adimda Bedensel Ve Zihinsel Sagliginizi Koruyun

Doktorlar, yorucu çalışma programının ve kötü alışkanlıkların sağlığımızı tehdit ettiği konusunda hemfikirler ve bunu değiştirebilmemiz için bize basit yollar sunmaktalar.

Girişimci insanlar, aslında sporcudur. Bunun bir gerinme olduğunu düşünüyorsanız, şöyle düşünün; “athlete(sporcu)” kelimesi eski Yunanca’da geçen “halk oyunlarında savaşan” anlamındadır ve kendi içinde eski Yunan eserlerinden gelen “ödül” ve “rekabet” anlamından türemiştir. Ancak daha çok yeni şirket kurucuları veya çalışanları gibiyseniz, eski sporcular gibi yüksek performansınızı korumak adına çok fazla dikkat etmiyorsunuz demektir. Herhangi bir takımın antrenörü tarafından çok saçma olarak kabul edilse de, zaman zaman gececiler başlangıç kültüründe fazlasıyla yüceltilmiştir. Bir işi yürütmek aynı bir maraton gibidir, kısa mesafe koşusu değil. Bu yüzden uzun süreli performansınızı optimize edebilmeniz süreklilik açısından çok gereklidir.

“Yürüyen Saatli Bombalar”

San Francisco’da bulunan tıp doktoru Brad Jacobs, dengeli bir hayat kurmaktan oldukça uzakta duran ve çok yüksek bir performansla çalışan insanları işte bu şekilde tanımlıyor. Bu durum özellikle körfez bölgesinde çok yaygın, öyle ki; Brad Jacobs,  bu bölgedeki şirketlerin(Google gibi) yöneticileriyle iş yerindeki stresi azaltmaya yönelik özel programlar üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.

Jacobs’a göre, milyonlarca insan için büyük sorun olan bu durumun bir nedeni de kısmen genetik. 20’li ve 30’lu yaşlarında oldukça enerjik ve üretken insanlar da mevcut ama aslında Dr. Jacobs, net olarak anlayamasak da bazı insanların fazla enerji üretebilecek bir kapasiteye sahip olduğu fikrinde.     (bu, mitokondrideki bir takım farklılıklar sebebiyle de olabilir). Bu insanlar 30’lu, 40’lı, 50’li yaşlarına girerken metabolizmalarının yavaşladığını ve enerjik olmalarını sağlayan kapasitelerinin azaldığını fark etmezler.

Bu değişim ayrıca, vücudumuzu stres hormonlarını düzenleme konusunda da etkileyebilir. Vücut sürekli bir stres altında kaldığında, stres hormonları da yüksek bir seviyede çalışmaya devam eder. Uzun süreli stres, iltihaba bağlı durumlardan kaynaklanan kilo alımı, uyku bozuklukları, odaklanma problemleri, bunalım, depresyon, kalp hastalıkları ve sindirim bozukluğu gibi pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi bunlardan hiçbiri iş yerinizde Excel çalıştırırken olmaz. “Eğer bu değişime dikkat etmezseniz, en sonunda yavaş yavaş kendinizi tüketirsiniz” diye de ekliyor Dr. Jacobs.

Sağlık teknolojisinin önde gelen yenilikçilerinden ve hastane başlangıç yazılımı Medisas’ın kurucularından olan Gustav  Sivakumar da bu konu hakkında oldukça çoşey biliyor; “ Aslında iş sebebiyle yoğun stres yaşayan hastalara alışkınız ve biz onların ailelerini yorgunluk ve depresyon belirtileri hakkında dikkatli olmaya davet ediyoruz”  şeklinde görüşünü belirtiyor ve ekliyor; “Şu an bu yazılım kültürünün içindeyim ve bunun ne kadar yıkıcı olduğunu görebiliyorum. Az uyuyarak veya gülünç derecede az miktarda kafein alarak cesaret gösterisi yapmak bile zaman zaman çok tehlikeli olabilir.”  Peki iş verenler, hem kendi hem de çalışanlarının sağlık ve refahını korumak adına neler yapabilir? Bu daha az çalışmakla ilgili bir konu değil; esas olan, belli bir dengeye ve akıllıca çalışmaya ihtiyacımız olduğunu fark edebilmektir.

1. Şirket Kültürünüzde Sağlıklı Yaşama Öncelik Verin

Psikolog Benjamin Corsbie Kuzey Kaliforniya’da, sağlığı korumak ve performansı yükseltmek adına bazı bireysel ve grup çalışmaları gerçekleştirmiştir. Onun tavsiyesi çok basit bir öncülle başlar;  “En önemli şey, bir adım geri atmak ve insanların en basit ihtiyaçları hakkında düşünmek”.

Corsbie’ye göre, güçlenme hissi ve gün içinde sürekli kontrollü olma dürtüsü, bir süre sonra stres ve tükenmişlik hissine yol açabilir. Bunun üstesinden gelmek için basit yollar da mevcut. Örneğin; insanların günlük iş programlarını ve mola saatlerini kendilerinin belirlemesine veya bazen evden çalışmalarına izin vermek gerekir.

Kültürdeki bir değişim ile insanlar, yerini şaşırtıcı geri dönüşlere bırakan, saha sağlam bir sağlık bilinci içine girerler. Örneğin, gece akıllı telefonunuzu yatağınızın yanına bırakıp, sabah gözünüzü açar açmaz bildirimlerinizi kontrol etmek için elinize mi alıyorsunuz? Telefonunuzu kapatın.  Jacobs, akşam saatlerinin hafızanızı tazelediğiniz bir zaman dilimi olduğuna işaret ediyor.  Uyuduğunuz zaman beyninizde yeni nöral bağlantılar ve fikirler oluşur.  Sabah uyanıp e-maillerinizi kontrol ettiğiniz zaman, algılarınızı bir nevi kapatmış olursunuz.  Bunun yerine sabah kalktığınızda 15 dakika meditasyon yaparsanız veya bir şeyler yazarsanız, ne kadar yaratıcı ve yenilikçi düşündüğünüze ve daha önce hiç aklınıza gelmeyen yeni fikirlere şaşıracaksınız. E-maillerinizi 15 dakika sonra da kontrol edebilirsiniz.

2. Her Ne Kadar Ofiste Olsanız da, Vücudunuzun Gerildiğini Unutmayın

Kötü ofis mobilyaları ve kötü bir duruş, tekrarlayan kas zedelenmelerine veya vücudu zorlayan sırt problemlerine neden olabilir. Pek çok sporcu ve aynı zamanda ofis çalışanları ile de çalışan ve San Francisco’da masaj terapistliği yapan uzman Jodi Mainwairing; ” Bilgisayar önünde 8,12 veya 16 saat oturmak, vücudumuzun yaratılış amacına hiç uymayan hareketlerdendir.  Bilgisayar başında hep aynı hareketlerle yazı yazmak da öyle.” demektedir. Masaj ilk etapta buna karşı dursa da, asıl değişim oturunca ve hareket edince başlıyor. “Biz, insanları 30’lu ve 40’lı yaşlarında nasıl doğru hareket edecekleri konusunda çalıştırıyoruz.” diyor Mainwairing.

3. Değiştirmeye Basit Şeylerden Başlayın

Jacobs’a göre, sağlıklı yaşamanın basit yollarından biri de, zayıf ya da güçlü yanlarınıza odaklanmaktan ziyade, ikisi arasında bir yerde durmanız gerektiği. Diyelim ki, daha çok uyumak, daha güzel beslenmek, spor yapmak ve stresten uzak durmak istiyorsunuz, ama bunun yanı sıra da spordan nefret ediyorsunuz ve sürekli yağlı yemekler yiyorsunuz. Jacobs’a göre bunda bir problem yok. İşe önce tek bir şeye odaklanarak başlayın; mesela stres. Günde 15 dakika koşun veya yoga yapın, meditasyona zaman ayırın ya da sabah ve akşam yatmadan önce bir şeyler yazın. Stresiniz azaldıkça daha iyi uyursunuz ve buna bağlı olarak yediklerinizi daha akıllıca seçersiniz.

Uyku konusunda Jacobs, sadece cep telefonunu değil, bütün elektronik cihazları kapatmanız gerektiğini vurgulamakla beraber, genellikle elektronik ekranların yaydığı mavi ışığın, vücudumuzdaki melatonin(uyumamızı sağlayan bir molekül) seviyesini yüzde 50 oranında azalttığına dair yapılmış bir araştırmaya da dikkat çekmektedir.  “ışıkları ve ekranları kapatın, aşk yapın, dişlerinizi fırçalayın, gerinin, okuyun, günün başında ve sonunda bazı düşüncelerinizi yazın ve uyuyun.”

Konuşarak zaman kaybetmeye gerek yok. Her şeyi kapatın ve doktorumuzun tavsiyelerine kulak verin.

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Sedef Yakarisik

Bir Yorum Yaz