Akıllı Telefonlarınızı Elinizden Bıraktığınız Anda Kaybedeceğiniz 9 Şey

Akilli Telefonlarinizi Elinizden Biraktiginiz Anda Kaybedeceginiz 9 Sey

Bir sabah uyandığınızda akıllı telefonunuzun olmadığını ya da kaybettiğinizi düşünün. Battaniyenin altında ya da askıdaki montunuzun cebinde unuttuğunuzu değil, gerçekten kaybettiğinizi hayal edin. Şimdi bir de bu olayın bütün akıllı telefon kullanıcılarının başına geldiğini düşünün.

Bu size biraz” Alacakaranlık Kuşağı” gibi geliyor olabilir, ama bunun gerçekten ne anlama geldiğini düşündünüz mü? Korkunç bir durum, değil mi?

21. yüzyıl toplumu, en çok teknolojiye olan bağımlılığı yüzünden eleştirilere maruz kalmakta. Elimizden düşüremediğimiz akıllı telefonlarımızdan vazgeçemememiz, teknolojinin bizi nasıl esir aldığını ortaya koymaktadır. Belki de gerçekten yavaş yavaş gerçek dünyayla olan ilişkilerimizi bir kenara bırakıp sanal hayata doğru adım adım ilerliyoruz. Fakat bu kadar eleştiriye maruz kalmamıza neden olan bu cihazların eksi yönlerinin yanı sıra, hayatımızı oldukça kolaylaştıran, gündelik zamanımızı etkin kullanmamıza yardımcı olan özellikleri de var.

İşte bu makalede, akıllı telefonların hayatımızı kolaylaştıran 9 özelliğini bulabilirsiniz.

1. Gideceğiniz Yere Kolaylıkla Nasıl Ulaşırsınız?

Artık akıllı telefonlar adeta elimizin altındaki muhteşem haritamız, pusulamız ve kişisel navigasyon cihazımız haline geldiler. Örneğin; Akıllı telefonlarınıza şu an bulunduğunuz konumdan Sultan Ahmet’in size olan uzaklığını sorabilir ve hatta nasıl gideceğinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

2. Neye Benzediğimiz Hakkında Bir Fikir Sahibi Olmak

Eğer bir cep aynasına sahip değilseniz, şu anki görüntünüzü kontrol etmek için akıllı telefonunuzun ön kamerasını ya da akıllı telefonların çoğunda bulunan “ayna” uygulamasını kullanabilirsiniz. Eminim ki bunu uygulamayı kullanan sadece bir tek ben değilimdir. Eğer bu güne kadar yapmadıysanız, cihazınızı bu şekilde kullanmaya başlamalı ve görüntünüzü kontrol etmelisiniz!

3. İhtiyacınız Olan Bütün Numaralara (155’e ve Hatta Kendi Numaranıza Bile) Kolaylıkla Ulaşabilmek

Aramak istediğiniz kişinin numarasını, dakikalarca telefon defterinizin sayfalarını karıştırarak bulmaya çalıştığınız günler mazide kaldı. Artık istediğiniz kişinin telefon numarasına ister akıllı telefonunuzun “internet” uygulamasını kullanarak, isterseniz de “rehber” uygulamasına göz atarak rahatlıkla ulaşabileceğimizi hepimiz biliyoruz. Fakat bir akıllı telefonunuz yoksa, yıllar evvel fihristinize yazdığınız bir numarayı bulmanız konusunda size bol şans dilerim.

4. Hava Durumunu Kontrol Etmek

Eğer hala her sabah pencerenizi açıp, dışarıdaki havanın soğukluğuna ya da sıcaklığına kendiniz karar veriyorsanız, siz kesinlikle bu iş için birçoğumuzdan daha fazla zaman harcıyorsunuz demektir. Akıllı telefonlarla 1 hafta sonrasının hava raporuna bile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

5. Restoranda Gelen Hesaba Göre Bırakmanız Gereken Bahşişi Hesaplamak

Akıllı telefonlardaki uygulamalar sayesinde 80 Lira olan bir hesaba uygun olarak bırakmanız bahşişin ne kadar olacağını sorgulayabilir ve anında cevap olabilirsiniz.

6. Uyandırma

Aksamadan çalışan saatli radyolara sahip olsak da, o anda radyoda çalan sevmediğimiz bir şarkıyla uyandırılmaktansa akıllı telefonlardaki kişiselleştirebileceğiniz neşeli bir ses ya da şarkı ile uyandırılmak daha iyi bir seçim olsa gerek.

7. Kurtarıcı

Karşılıklı görüşmeler anlamını yitirdiğinde akıllı telefonlar kurtarıcımız olurlar. Üzerinde durmaktan kaçındığınız münakaşalardan ya da hararetli konuşmalardan uzak durmak için birçoğumuz kaçış yolunu, akıllı telefonlarımızda bulunan çeşitli uygulamalar üzerine yoğunlaşmakta buluyoruz.

8. Yaygın Olarak Yapılan İmla Hatalarını Düzeltmek

İmla hatalarının otomatik düzeltilmesi, hiç şüphesiz ki akıllı telefonları vazgeçilmez kıllan özelliklerden birisidir, fakat birçok uygulamada bulunan yazdığımız yazıdaki imla hatalarını bize belirten yani akıllı telefonların yanlış yazdığımız kelimelerin altını kırmızı renkte çizmesi, mükemmel bir özelliktir. Bu bize, nasıl yazıldığı hakkında net bir bilgiye sahip olmadığımız bir kelimenin, doğru yazımını öğretir. Ama unutmayın ki bu özellik bizi aynı zamanda da tembelliğe itmektedir.

9. Hatırlanacak Şeyler

Her randevumuzu “hatırlatma” uygulamasına kaydeder ve özel günlerimiz geçse de tekrardan hatırlamak için orada saklamaya devam ederiz. Artık sadece randevularımızı değil,derste anlatılanları da kalem vasıtası ile deftere yazmak zor geldiği için, akıllı telefonlarda bulunan “notlar” uygulamasına yazmayı tercih ediyoruz. Ama şunu unutmayın ki; bazen en güzeli kolayca katlanabilen, bir köşede yıllarca saklanabilen kâğıtlar ve asla silinmeyen mürekkep kalemlerdir.

Kaynak: Lifehack.org
Çeviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Gizem Yediçam

Bir Yorum Yaz