Az Konuşup Çok Dinlemenin 6 Faydası

Az Konusup Cok Dinlemenin 6 Faydasi

Duygularımızı ve düşüncelerimizi dile getirme yeteneği, bizlere verilmiş en büyük armağandır. Kelimeler, hislerimizi ve duygularımızı ifade etmek için birer fikir ya da plandır. Ancak fazla kullanıldığı zaman, beklenmedik sonuçlara yol açabilir.

Günümüz dünyasında, konuşma ve dinleme davranışları zorunlu bir denge içerisinde sergilenir. Gereksiz kelimelerin gürültüsü çevrede kalın bir sis tabakası haline gelip, insanların birbirlerini anlamasını engelleyebilir ve dikkatlerini dağıtabilir.

İnsanlarla daha iyi bir iletişim içerisinde bulunmak için, daha az konuşma ve daha fazla dinlemenin faydalarını aşağıda okuyabilirsiniz.

1. Konuşmadan Önce Düşünün

Herkesin bildiği gibi, çoğumuz konuşmadan önce düşünmeyiz. Karşılıklı konuşmalarımızda,  ‘’konuşmalarımla kendimi göstermeliyim’’ duygusuyla hareket ederiz, bu da genellikle söylediklerimizin sonunun nereye varacağını düşünmememize yol açıyor. Tabii ki bazen doğaçlama ile de doğru şeyler anlatabiliyoruz. Fakat çoğu zaman, bir konu hakkında konuşurken, konuşmalarımızın hiçbir kalitesi ve anlamı olmadan rastgele bağırmış oluyoruz, bu zamanlarda bilin ki aslında kimse sizi dinlemiyordur.

Sorulan bir soruya cevap vermeden önce, derin bir nefes alın ve cevap vermenizin ne derece ‘’acil’’ olduğunu düşünün. Eğer az da olsa vaktiniz varsa, bunu kullanın. Çünkü o sırada konuyla ilgili aklınızda gerçekten birden çok düşünce olabilir, iyice düşündükten sonra cevap vermek, sadece ifadelerinizi güçlendirmeyecek, aynı zamanda insanların sizi daha istekli dinlemelerine yardımcı olacaktır.

2. Bir Sonuca Varmadan Önce Dinleyin

Hayatımızda hızlı olma gerekliliği,  etkileşimlerimizi basitleştirir ve işe yaramaz hale getirebilir. Sadece birkaç kelime ya da cümleye dayanarak, bazı şeyler veya bazı kişiler hakkında dinlemeden ön yargıya varmak yanlıştır. Gerçekten dinlemenin anlamı, karşınızdakine konuşmasını bitirmek için zaman vermek ve karşınızdakini anlamaktır. Bu durum aynı zamanda, karşınızdaki hakkında da bir şeyler öğrenmenize ve bakış açısınıza yardımcı olur.

3. Kendi Sınırlarınızı Bilin ve Ona Göre Konuşun

İnternetin gelişiminin ortaya çıkardığı kötü şöhret, paylaşılmış mevcut bilgi miktarının (aşırı enformasyon) çok fazla olması değildir. Aslında sorun, bilginin güvenilirliği ve aranan ile uygunluğu ile ilgilidir. Devamlı sosyal ağları kullanarak ağ içerisindeki aktivitelerinizi güncellemiş oluyorsunuz, blog yazısı yayınlıyorsunuz veya en basitinden, sosyal ağlar üzerinden birilerine bir şeyler söylüyorsunuz, böylece farkında olmadan, bu sis bulutuna bir parça duman da siz eklemiş oluyorsunuz. Söyleyeceklerinizin sonunun nereye varacağını ve söyleyeceklerinizin ne kadar önemli olup olmadığını hiç düşündünüz mü? Bazen gerçekten, sükut altındır. Bunu unutmayın!

4. İnsanları Daha İyi Tanıyın

Bunun anlamı, çevrenizdekilerle sadece karşılıklı konuşmak, sohbet etmek değil, beraber bir şeyler yapmaktır. Oturduğunuz yerden kalkıp, kısa bir ekip konuşması yaptıktan sonra, birlikte sessizce gün batımını izlemek, beraber oyun oynamak ya da beraber güzel bir akşam yemeği yemekle başlayabilirsiniz.  Tüm bunlar, hayattan sevdiklerinizle aynı anda zevk almanızı ve onları daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

5. Konuşmak Yerine Daha Gerekli Şeyler Yapın

Bu bir gerçektir ki, daha az konuştuğunuzda, bir şeyler yapmak için daha fazla zamanınız kalır. Genelde odaklanılan nokta, bir şeyin konuşarak gerçekleştirilebileceğidir. Oysaki faaliyete geçmek,’ konuşmak ve duygularınızı ifade etmek kadar önemlidir. Bir günde konuşmalarınızı 5 dakika daha azaltabilirseniz, ay sonunda kazancınız 30 gün x 5 dakika = 150 dakika olacaktır, bu da iki ya da iki buçuk saat yapar. Peki, siz bu sürede ne yapmak isterdiniz?

Ne isterseniz tabii ki yapabilirsiniz. Spor salonuna gidebilir, eşiniz için yemek yapabilir, el işlerinizi yapabilir, birilerine koçluk yapabilir ya da komşunuza yardım edebilirsiniz. Bunun adını siz koyun.  Bu süreçte hedefiniz, konuşmalarınızı azaltıp yerine bir şeyler yaparak hayatınızı daha iyi bir yaşama çevirmek olmalıdır.

6. Daha Fazla Yazın

Günümüzde, yazdıklarımız için ek gelir elde edebiliyoruz. Eğer bir şeyler yazarsanız, kendinizi daha sorumlu hissedeceksiniz. Kelimelerinizi kaleme almak, sizi konuşmaktan daha az yoracaktır. Ayrıca düşüncelerinizi yazıya aktarmak, başka birine ihtiyaç duymadan aklınızı temizlemenize yardımcı olur. Bu, günlük ya da bir blog yazısı yazabilirsiniz.

Ayrıca, yazı yazarken çok ilginç bir şey olur: düşünce ve duygularınıza maruz kalarak, kendinizi dinlemek zorunda kalırsınız. Daha net söylemek gerekirse, kim olduğunuzu keşfetmeye başlarsınız.

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Gizem Yediçam

“Az Konuşup Çok Dinlemenin 6 Faydası” üzerine bir düşünce

  1. Kutlarım, çok güzel bir makale. Anladığım kadarı ile yayın hayatına yeni başladınız.

Bir Yorum Yaz