Her Başarılı İçerik Pazarlamacısının Bildiği 10 Gerçek

Her Basarili Icerik Pazarlamacisinin Bildigi 10 Gercek

Elimizde içerik pazarlama çabalarınıza tavan yaptıracak sihirli bir değnek yok. Ancak verdiğimiz 10 kuralı uygularsanız neden olmasın!

Bütün alanlarda, bilgileri, buluşları ve ortaya koydukları işleri sayesinde dikkatleri üzerlerine çeken insanlar vardır. Pazarlama dünyasında ise başarı, satış rakamları, piyasaya sürülen ürünün miktarı, kampanyalarda yer alan ve kampanyaları destekleyen marka isimleri ile ölçülür.

İçerik pazarlama, çeşitli uzmanlıklar gerektiren eşsiz bir alandır. Alanında en iyi olanlar hedef kitlelerini nasıl okuyacaklarından tutun ideal müşterilerinizi nasıl harekete geçireceğinize kadar her konu hakkında bilgi sahibidir. Bir başka deyişle onlar, takımınızda bulundurmak isteyeceğiniz güçlü müttefiklerdir. Peki bu profesyonelleri profesyonel yapan şey nedir ve her gün yaptıkları başarılı uygulamalardan ve içerik alanındaki başarılarından neler öğrenebiliriz?

1. Hedef Kitlenizi Bilmek Çok Önemlidir

İyi bir içerik pazarlama sistemi, alıcı profiline göre oluşturulmalıdır. Hedef kitlenizi istatistiksel olarak kavramak, nerelerde zaman geçirdiklerini, neye önem verdiklerini ve satın alma döngülerinin akışını bilmek çok önemlidir. Bu bilgi ile içerik pazarlamacılar her yıl milyonlarca dolar değerinde ürün ve hizmet satmalarına yardımcı olacak olan satış mektupları, bloglar ve içerikler oluştururlar.

2. Her Hareketiniz Markanızı Etkiler

Bir marka yaratmak, sadece bir logo üretmekten, büyük bir internet sitesi açmaktan veya herkesin hatırlayabileceği sloganlar yazmaktan ibaret değildir. Bunlar sadece başarılı pazarlamacıların elle tutulur sonuçlara ulaşmak için kullandıkları araç ve yöntemlerdir. Bir marka yaratmak güvenle alakalıdır.

Büyük markalar alanlarında sahip oldukları uzmanlık, kalite ve otorite ile tanınırlar. İçerik pazarlamada ise, yaptığınız her işin markanızı da etkileyeceğini kavramak çok önemlidir. Sosyal medyadaki gönderilerin, blog makalelerinin, müşteri hizmetleri servisinin etkileşimlerinin hepsi oldukça önemlidir. Yinede bu durumun sizdeki  atılım ve keşfetme hevesini kırmasına izin vermeyin. Yine de unutmamak gerekir ki içerik stratejileriniz hakkında kararlar verirken “Bu benim markam için en iyisi mi?” diye düşünmek gerekir.

3. Markanızı Kişiselleştirmek Başarınızı Hızlandırır

Sosyal medya pazarlamacılığına dair ilk sezgilerim, çok fazla kurumsal olan markaların pek de başarılı olamadığı idi. Örnek vermek gerekirse, iş ile alakalı bir logo barındıran Twitter profilleri, logo seçmek yerine  bir sözcü seçen Twitter profillerine oranla ilgi çekme konusunda zorluklar yaşayabiliyor. Genellikle de ufak ya da orta çaplı işler söz konusuysa, bu sözcüler firmanın arkasındaki girişimciler oluyorlar. Bu durum özellikle iki yönden şirketiniz için oldukça yararlıdır. Öncelikle şirketiniz ile bir yüzü birleştirmek, gelecekteki başarılarınız ve müşterileriniz için işinizin daha kolay tanınır hale gelmesini sağlar. İnsanlar tanıdıkları, sevdikleri ve güvendikleri insanlar ile iş yapmak isterler. İkinci olarak da bir girişimcinin, markasını daha büyük markaların yanında tutması, o şirketin uzmanlığından faydalanmasını sağlar. Bu sayede girişimci, kendi şirketinin isminden öteye gidebilen kişisel bir marka yaratmanın faydalarını görebilir. Eğer kendinizi bir düşünce lideri veya sürekli fikirler üreten biri olarak hayal ediyorsanız bu durum sizin için çok önem arz ediyor.

4. Marka Ortaklıklarınızı Dikkatli Seçin

Hangi düzeyde olursa olsun marka ortaklarınızı dikkatli bir şekilde seçmek çok önemlidir. Özellikle, sadece bir internet sitesinin size misafir yazarlık veya köşe yazarlığı teklif ediyor olması, bu teklifi kabul edeceğiniz anlamına gelmez. Bundan ziyade, bütün fırsatları değerlendirip, markanızı şirketinizin amaçlarına ve bazı kalite kriterlerine göre konumlandırmak daha önemlidir.

Marka güvenilir, kaliteli bir kaynak mı? Kendi alanınızda etkin ve tanınıyor mu? Google’ın son zamanlarda geliştirdiği nitelikli içerikler ve linkler üzerinde yoğunlaşan algoritma, bu tarz bir analizin gerekli olduğunu söylüyor. En iyi ortaklık, hem “Google onaylı” hem de daha geniş markalaşma perspektifi ile kurulursa başarı sağlıyor.

5. Bazen En İyi İçerik En İyisi Olmayabilir

İçerik pazarlamacılar zamanlarının çoğunu, çekici olmayan endüstriler için nasıl ilgi çekici içerikler oluşturabilecekleri üzerine harcarlar. Fakat ben bu tarz bir odaklanmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Başarılı içerik pazarlamacılar, en etkili sayılan içeriklerin aslında çok da etkili olmadıklarını bilirler.

Bundan ziyade, en iyi içerik, kitlenizin en acil sorunlarını çözmeye odaklanan temel ve kalıcı olan içeriktir. Ayrıntıya girecek olursak, kitlenizin ihtiyaçlarına hitap eden yararlı cevaplar her zaman gösterişli trendlerden daha iyidir. Gösteriş yapmaktan çok yardımcı, nitelikli içerik üretmeye odaklanın.

6. Risk Almaktan Korkmayın!

Kendi endüstrinizde kuralların dışında şeyler denemekten korkmayın. Şirket bloğunuzda veya sosyal medya kanallarınızda hali hazırda oldukça ilgi çekseniz bile, yeni şeyler denemekten korkmamalısınız. Kendi endüstriniz dahilinde en iyi podcastleri yayınlayarak bir ilki gerçekleştirebilirsiniz. Veya bilgi içeren grafikler ya da diğer görsel içerikler yayınlayabilirsiniz.

Önemli olan kitlenizin nerde zaman geçirdiğine, içerikleri nasıl tükettiğine ve kar ve zarar ilişkisine göre hangi amaçların sizin için daha önemli olduğuna göre yerinde seçimleri yapmaktır. Risk, potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmek için alınıyorsa, risk almaktan korkmayın!

7 İçerik Oluşturmaya Özen Gösterin

İçerik oluşturma çaba gerektiren bir süreçtir. Her gün bir blog yazısı kaleme almak oldukça fazla zaman alır. İlgi uyandıran bir tanıtım yazısı veya video senaryosu yazmak günler hatta haftalar alabilir. İçerik oluşturmaya yeterince kaynak ayırmak, hem zaman açısından hem de üretim açısından amaçlarınıza ulaşmanızı sağlayacaktır. Bunun yolu ise çalışma saatlerinden, misafir bir yazar veya prodüktöre ayıracağınız ödeneklerden veya sadece program taslağınıza fazladan ekleyeceğiniz çalışma saatlerinden geçebilir.

Nasıl bir yaklaşımınız olursa olsun, ulaşmayı hedeflediğiniz sonuçlar için yeterince plan yaptığınızdan emin olun. Her şeyi yolunda ve düzenli tutmak için hedeflerinizi gerçekçi yatırımlarla birleştirin.

8. İçeriğinizin Reklamı Önemlidir

Harika içerikler oluşturmak, ancak içeriğinizi doğru insanlara sunabilirseniz işe yarar.  Pazarlama çabalarınızla doğru insanlara ulaşmak için, bir içeriği yaratmak kadar, o içeriğin reklamını yapmak da önemlidir.

Örneğin, Social Triggers’dan Derek Halpern zamanınızın %80’ini oluşturduğunuz içeriğin reklamını yapmaya harcamanız gerektiğini öneriyor. Bu da içerik oluşturmaya %20’lik bir zaman dilimi ayıracağınız anlamına geliyor. Önemli olan içeriğiniz kaliteli olması.Ancak kaliteli içerikler oluşturmak her zaman yeterli değildir. İçeriğinizi doğru insanların karşısına çıkarmak için çalışmanız şarttır.  Eğer içeriğinizin reklamını yapabilecek yetkin birini bulabilirseniz(influencer marketing) veya belirli mecralarda içeriğinizi yayınlayabilirseniz, tekrardan içerik oluşturma işlemine dönebilirsiniz. İçeriğinizin ancak %1’i müşterileriniz tarafından bulunacaktır, fakat attığınız her minik adım size beklenmedik bir patlama yapma fırsatı verecektir.

9. Amaçlarınızı Belirleyin ve Unutmayın

En başarılı içerik pazarlama stratejistleri her zaman akıllarında şu iki şeyi tutarak çalışırlar: kitle profili ve şirket amaçları. İçerik stratejiniz ile nasıl bir başarı yakalamak istiyorsunuz? Potansiyel müşterilerin hemen hemen her yerde olduğu iş dünyasında şirketinizin en çok önem verdiği şey ne? Müşterilerinizi birebir bulmak veya e-mail listenizi genişletmek mi istiyorsunuz? Buna ulaşmanızı sağlayacak bir içerik stratejisi var.

Ancak fark yaratan nokta şudur ki, sadece amaca ulaşmak için seçilen doğru strateji bahsettiğimiz şey olmayabilir. Amaçlarınızı önceden açığa kavuşturmak konu seçimlerinden kanal seçimlerine kadar size yol gösterebilecek bir pusula işlevi görecektir.

10. Pazarlama Sırasında ve Sonrasında Analizler Yapın

İçerik pazarlama bulmacasının son parçası, performans analizi yapmanın önemidir. Neler yaptığınızı takip etmiyorsanız, neyin işe yarayıp neyin daha da geliştirilebileceğinizi bilmek imkansızdır. Yaklaşımınıza bağlı olarak, analiz yöntemleri sayfalara incelemek veya belirli adımlar atmak olabilir. Buna rağmen en iyi ölçüt, kazandığınız müşteriler ve üretilen gelirdir. Eğer satışlar veya yürüttüğünüz kampanyanın potansiyel müşterileri finansal olarak kampanyanızı destekliyorsa, yatırımın doğruluğu konusunda tartışmak yersizdir. Eğer bir şeyler yolunda gitmiyorsa, kampanyanız hala tazeyken adımlar atıp hataları düzeltmek ve yatırım getirisini tekrar yükseltmek önemlidir.

Dünyanın en iyi içerik pazarlamacılarının paylaştıkları, sıradan bir girişimcinin öğrenmesi gereken bir kaç şey vardır: Kitle profilinden yararlanmak, şirket için hedefler koymak, yeri geldiğinde önceden iyice düşünülmüş riskler almak ve büyük markalarla ilişkileri geliştirmek.

Kaynak: Openforum.com
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Eray Erdoğan

Bir Yorum Yaz