Ofis İçi İletişimi için Öneriler

Basarili Ofis Ici Iletisimi icin Yapilmasi Gerekenler

İletişim kurarken neden sorun yaşıyorsunuz, hiç merak ettiniz mi? İşte, nedeni aşağıdakilerden biri olabilir.

Dışarıdan bakınca, iş yerinde herkes birbiriyle iyi geçiniyormuş gibi görünür. Haftalar ve aylar geçtikçe tansiyon da bir nebze yükselmeye başlar ve ekipteki bütün çatlaklar bir gün yüzüne çıkar. Sonra da arkadan konuşmalar başlar ve en sonunda da karmaşa ve nefret ortaya çıkar. Ne olmuştu ki? Küçük bir işlevsizlik nasıl oldu da bunca kaosu ve gerilimi tırmandırdı?

Bunun tek cevabı ise oldukça sıkıcı ve tatsız: Sessiz Nezaket.

Sessiz Nezaket, genellikle bir ekibin köklerinden gelir ve aynı zamanda kişiler arasında da iletişimi yıkan bir şeydir. Ben sessiz nezaketi, birisine çok önemli bir şey söylenmesi gerektiğinde, kibar olmak için kişinin kendisini zorlaması veya tutması olarak tanımlıyorum.

Bir veya iki kez nezaket göstermekten kimseye zarar gelmez, ama bu uzun süre devam edince işin içine biraz sahtekârlık ve yapmacıklık girer ve nezaket, yıkıcı bir şeye dönüşür. Bu durum, performansı düşük olanların daha da düşük performans göstermesine yol açar. Bu, benmerkezci ve bencilce davranışların devam etmesine yol açar. Eğer önü alınmazsa, dargınlıklar oluşur, bütün bu nezaket boşa çıkar, ofis içi mutluluk, verimlilik ve ekip iletişimi yerle bir olur.

İster ekip lideri olun, ister ekibin bir üyesi. Ama bu sessiz nezaketi iş yerinizden söküp atmanın çok basit yolları var.

1. Kaynağı Araştırın

Kimin samimi kimin samimiyetsiz olduğunu her zaman bilemezsiniz, ama bunu bazı düşüncelerinizi söylememek için kendinizi tuttuğunuzda anlayabilirsiniz.  Bu kötü eğilimi, dilinizi ısırmak yerine, gerçek gözlemlerinizi söyleyerek yenebilirsiniz. Ekip arkadaşlarınız için duyması zor olsa bile, hem kendiniz, hem de ekibiniz için ortaya çıkıp gerçek düşüncelerinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde söyleyin.

2. Ne Düşündüğünüzü Söylemek İçin İzin Oluşturun

Pek çok insan, karşısındaki gücendirmemek veya bir şeyleri dayatıyormuş gibi görünmemek için açıkça konuşmazlar. İnsanların verimli bir şekilde, açık ve dürüstçe konuşabileceği sağlıklı bir ortam yaratmaya çalışın. Yapıcı eleştiride bulunmanın ve kötü yanılsamalara yol açmadan tartışmanın yollarını öğretin. Ekibinizin, sağlıklı bir şekilde tartışmanın ne kadar değerli olduğunu anlamasına yardım edin.  Önce, herkesi gerçek geri dönüşler almak konusunda istekli olmaları konusunda ikna ederek başlayın.

3. Dürüst Olma İhtiyacı Yaratın

Bir şirketteki terbiye, ya planlı ya da olağan gelişir. Eğer gerçekten açık ve düşürt bir ortam yaratmak istiyorsanız, sadece izin almak yeterli gelmez.  Gereklilik, bunun kurulmasını kolayca sağlar. Şirket içi temel değerlerinizi, politikanızı ve bununla beraber gizlenen bilgilerin tolere edilmeyeceğini açıkça ortaya koyun.  Mesela, kendi kuruluşumuzda “ortaya atmak” değerini benimseriz. Bunu işe almada, işten çıkarmada, övgü ve kınamada oldukça sık kullanırız. Şirket işleyişine veya hedeflerine zarar verecek türden bilgi gizleyen hiç kimse şirketimizde çalışmaya devam edemez. İstinasız bu böyledir.

4. Nezaketten Ziyade İyiliği Teşvik Edin

Bunu okurken, sanki anneniz konuşuyormuş gibi hissettiniz mi? Eğer iyi bir şey söylemeyecekseniz, hiçbir şey söylemeyin.  Birilerinin yanlış yaptığını, ayrıca hem kendileri hem de ekip için yıkıcı sonuçlar doğuracak şeylerin başını çektiğini bildiğiniz halde yalan söylemek mi? Bence bu da değil. Kibar olmaktansa, iyi olmaya odaklanın.  Hata yapan ya da olay çıkaran ekip arkadaşlarınızı nazikçe uyarın. Büyüyüp yıkıcı bir hal almadan bazı olayları ortaya çıkarmak her zaman daha iyidir.

5. Büyük Resmi Ön Planda Tutun

Sessiz Nezaket,  genellikle birisinin kendi ihtiyaç ve isteklerini, şirket hedeflerinden önde tuttuğu zaman ortaya çıkar. 20 yıllık deneyimimizde, bir ekipte mutlaka dışlanma korkusu yüzünden kendi güvensizliklerini içinde tutan ve bu yüzden çekince yaşayan birileri olduğunu gözlemledik ve bu nedenle o ekipteki işlerin de birkaç ay içinde sekteye uğradığını teyit ettik. Eğer bir ekipte, inanılmaz güç bir duruma, özenle, anlayışla ve farkındalıkla öncülük eden biri varsa, onun büyük resmi ön planda tutuğu fikrini çıkarırız ki o da bizim ekibimize en önce almak isteyeceğim insanlardan biri olur.

Kaynak: Lifehack.org
Çeviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Sedef Yakarışık

Bir Yorum Yaz