Başkalarının Konuşmak İsteyeceği Bir Dinleyici Olmak İçin 5 Öneri

Baskalarinin Konusmak Isteyecegi Bir Dinleyici Olmak Icin 5 Oneri

Başkalarının anlattıklarıyla ilgileniyorsanız, önce iyi bir dinleyici olmalısınız!

Bunun için kendinizi hazır hissetmeniz, zaman yaratmanız ve yaşadığınız bazı deneyimlerden istifade etmeniz gereklidir. Bu size kolay gelmeyebilir ama isterseniz  başarabilirsiniz. Çevrenizdeki ve iş yerinizdeki arkadaşlarınızı dinlerken, vereceğiniz cevap ile ilgili olmayın. Siz sadece ve sadece anlatılanın içeriği ve maksadı ile ilgilenin.

Konu ile ilgili deneyimlerinizi harekete geçirecek 5 öneriyi incelemeye ne dersiniz?

1. Göz Teması Kurmaktan Çekinmeyin

Karşı tarafı dinlerken göz temasında bulunmak ona; anlattığı konuyu, ilgiyle dinlediğiniz ve yanında olduğunuz hissini verir. Bulunduğunuz diyaloglarda alıştırma yapıp, bu konuda deneyim sahibi olmanız mümkün. Bu sizin daha sonraki ilişkilerinizde, kendinizi daha rahat ifade etmenize ve diyaloğun derinine inmenize yardımcı olacaktır.

2. “Ne” ve “Niçin” Sorularının Cevabını Bulun

İletişim halindeyken, karşınızdakinin size vermek istediği mesaj ve paylaşımlarını, deneyimlerinizden istifade ederek bulmaya çalışın. Bu biraz da, “Ne” ve “Niçin” sorularının içeriğinde gizlenmiş olabilir.

3. Karşınızdaki Kişiye Odaklanın

Karşı tarafı dinlerken, vereceğiniz cevabı düşünmek yerine, karşınızdaki kişinin ne anlatmaya çalıştığını ve ne mesaj vermek istediğine odaklanın. Önce dinleyin, tanıyın ve konuyu kavrayın. Yeterli doneyi edindikten sonra, cevap vermeniz kolaydır. İçinizden geldiği gibi davranın, konuşun ve bildiklerinizi yanıtlayın.

4. Gürültü Kirliliğini Göz Önünde Bulundurun

Sosyal bir çevrede yaşıyorsak, birçok gürültüye maruz kalmamız kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzdendir ki, iletişim halindeyken, televizyon sesinin dikkatinizi dağıtıyor olması veya telefonun çalmasıyla, bölünüyor olabileceğiniz durumlara karşı önlem almalısınız. Tüm bu dış etkenlere karşı önleminizi aldığınızda, karşınızdaki kişiye önem verdiğiniz ve saygı duyduğunuz hissini uyandırabilirsiniz.

5. Önem Verdiğinizi Gösterin

Karşınızdakine sahip çıktığınızı, önem verdiğinizi hissettirin ve bunu anlaması için elinizden geleni yapın. Bunu ifade etmenin en güzel yolu dinlerken “evet” ve “anlıyorum” gibi kelimeler kullanmaktır.

Eğer bunlar için çaba sarf etmezseniz, taşıdığınız olumsuz duygular sizi ele verir, karşınızdaki de bu hissinizi kolaylıkla anlayabilir.

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Ayselcim

Bir Yorum Yaz