Beyninize İstediğiniz Şeyleri Yaptırabilmenin 10 Püf Noktası

Beyninize Istediginiz Seyleri Yaptirabilmenin 10 Puf Noktasi

Hiç beyniniz sizi ele geçirmeye çalışıyormuş gibi bir hisse kapıldınız mı? Sizi çok da ilgi duymadığınız şeylerin içine çekiyormuş gibi mi? Beynimiz oldukça ilginçtir ve bazen onunla mücadele etmenin bir yolu da, tam tersine davranıp onu kandırmaktır. İşte, bazen beynimizin bize oynadığı ufak oyunları aşmanın ve istediğimizi yapabilmemizin 10 püf noktası.

10. Arzularınıza Boyun Eğmek Yerine Sağlıklı Kalmaya Çalışın

Sadece keklerden bahsedildiğinde bile, iştahınızın kabarması ne kadar da şaşırtıcı! Beyninizin sizi kandırmasına izin vermeyin! Açlığınızı frenlemek adına, sağlıksız yemeklerden önce, sağlıklı yemeklerle başlamayı tercih edin. Örneğin; her gün yaptığınız bir alışkanlıkla(spor yapmak gibi) bağlantı kurun. Beyninizi ne kadar çok olumlu şeyle ödüllendirirseniz, o da sizin için daha yararlı şeyleri isteyerek bunu karşılığını verir.

9. Önemsiz Şeylere Takılıp Kalmak Yerine Hayatınızı Bir Düzene Sokun

Hayatınızda ihtiyaç duymadığınız şeylerin yaratmış olduğu bir dağınıklık var, bunu biliyorsunuz. Ne zaman temizlik yapmaya girişseniz, hiçbirini atamıyorsunuz da. Ne zaman eşyalarınızdan birini elinize alsanız beyninizde; “Atma. Belki bir gün lazım olur.” sesi yankılanıyor mu? Oldukça tanıdık değil mi? Dokunduğunuz her şeyin beyninizde böylesi bir sahiplenme hissine sebep olması oldukça ilginç. Şimdi tam tersini düşünelim; ya her şeyinizi kaybetmiş olsaydınız? Neleri tekrar satın alır veya nelerden vazgeçerdiniz? Eğer bu şekilde düşünmeyi bir alışkanlık haline getirirseniz, beyninizin bu tip mantıksız çıkışlarına engel olursunuz ve bunun da size oldukça faydası dokunur.

8. Geçen Günleri Düşünmek Yerine Bugünü Daha Uzun Yaşayın

Ne kadar verimli bir gün geçirmiş olursanız olun, yatmadan önce saatler hiç yetmiyormuş gibi görünür. Aslında bu kısmen de olsa, beynimizin zamanı nasıl algıladığıyla ilgilidir. Ama siz bunu kendi lehinize çevirebilirsiniz. Beyniniz ne kadar çok bilgi işlerse, o kadar çok zaman geçmiş gibi hissedersiniz. Günü daha uzun yaşayabilmek için, düzenli olarak bilgi edinmeye çalışın, örneğin; öğrenmeye devam edin, yeni insanlarla tanışın, yeni yerler keşfedin, yeni bir beceri öğrenin. Aradaki farkı görünce oldukça şaşıracaksınız.

7. Ertelemek Yerine İşlerinizi Bitirmeye Çalışın

Beyniniz genellikle herhangi bir işi bitirmenizi istemez. Sizi yanlış giden şeyler hakkında endişeye sokar ve tehlike anında da gemiyi ilk terk edenlerden olur, böylece yapmanız gereken şeylerden sizi alıkoyarak işinizi daha da zorlaştırır. Şanslısınız ki, bazı yollarla beyninizi daha fazlası için kandırabilirsiniz. Mesela farklı bir aydınlatma kullanarak veya hedeflerinize yeni bir bakış açısı getirerek (uzun vadeli yararları düşünmek gibi) bunu başarabilirsiniz. Buna da diğer kötü alışkanlıklar gözüyle bakın ve beyninizin kötü tercihler yapmasına izin vermeyin.

6. Düşman Yerine Arkadaş Edinin

Birisi size kötü davrandığı zaman, onunla ilgili olumlu düşünmeniz oldukça zordur. Bunun yerine düşman olmak daha kolaydır. Eğer çok da içli dışlı değilseniz (mesela bu patronunuz veya sevgilinizin kız kardeşi olabilir), beyninizi onları sevme konusunda kandırabilirsiniz. Onlarla, aranızda bağ oluşturabilecek bir görev üzerinde çalışmayı deneyin. Eğer düşman kesilmeye hazır taraf onlarsa, bir iyilik yapmayı teklif ederek, onların beynini kandırabilirsiniz.

5. Her Zaman Olumlu Şeylere Odaklanın

Küçücük bir olayın bütün gününüzü mahvettiği oluyor mu? İşte burada beyniniz yine sizi kandırmaya çalışıyor. Aynı şekilde, beynininiz nefret ettiğinizi bir şeyi size sevdirebilir de. Bunun bütün bir gününüzü mahvetmesine izin vermeyin. Küçük bir olay veya yanlış bir başlangıç bütünü kapsamaz çünkü. Güzel ve olumlu anlarınızı hatırlamaya gayret edin, olumsuz düşünmeyi bırakın. Ama bazen olaylara olumsuz tarafından bakmak da kötü bir şey değildir, bunu da unutmayın.

4. İyimser Değil Gerçekçi Kararlar Verin

Beyniniz genellikle olumsuzluğa yatkın olsa da, bazı istisnalar yok değildir. Eğer bir şeyi iple çekerseniz veya çok fazla isterseniz, genelde tam tersi olur. Çünkü beklentiler, sizi gerçekleşen sonuçlardan daha çok mutlu eder. Mesela; lotoyu kazandığınızı hayal edebilirsiniz, bunu umabilirsiniz, ama hep diğer insanların sigara yüzünden öleceğini düşünürsünüz. Bu tuzağa düşmeyin, çünkü bu kötü kararlar vermenize sebep olur. Aynı şekilde, önünüze sunulmuş seçeneklerle, önem verdiğiniz seçeneklerin aklınızı karıştırmasına izin vermeyin. Beyniniz, öyle olmadığı açıkça belliyken bile, iki şeyi birbirine bağdaştırmaya çok yatkındır.

3. Paranızı Saçmak Yerine Biriktirin

Para biriktirmek sanıldığından daha zordur. Hepimiz bunu yapmamız gerektiğini biliriz ama elimize para geçer geçmez de; “Acaba nasıl harcasam?” diye düşünürüz. Beyniniz, parasızlığın nasıl bir şey olduğunu hemen unutuverir. Mağazalar, bir şeyler almanız için sizi kandırmaya çalışırken de, beyniniz size yardımcı olmaz. Çözüm mü? Beyninizi parasal anlamda daha iyi alışkanlıklar edinmek için kandırmak. Yeni parasal mantralar(sürekli bir şeyler söyleyerek veya yaparak, beyni şartlandırmak) edinin ve beyniniz pes edinceye kadar bu alışkanlığı bırakmayın. Tasarruf hesabınızda paranızı biriktirmeye çalışın. Ama en önemlisi, paranızın;” biriktirsem mi?” yoksa “harcasam mı?” ikilemi arasında durduğunu unutmayın. Kafanızda net bir hedef belirlediğiniz takdirde, işiniz daha da kolaylaşacaktır.

2. Daha Mutlu Olun

Herkes daha mutlu olmak ister değil mi? Ama her zaman söylemek yapmaktan daha kolaydır. “Daha mutlu olmak” kavramını çözmek yerine, sizi daha mutlu edecek şeyleri çözmeye çalışın. Spor yapmak, iyi uyumak veya daha çok dışarı çıkmak gibi basit şeyler bile, sizi tahmin edemeyeceğiniz kadar mutlu kılacaktır. Unutmayın, küçük değişimler, çok büyük farklar yaratır.

1. Dünyanın Sizin Etrafınızda Dönmediğinin Farkına Varın

Beynimizin bizi ben merkezci olmaya zorlaması şaşılacak bir şey değil, ama zaman zaman bu oldukça zararlı etkiler doğurabilir. Örneğin; hiçbir zaman hata yapmadığınızı ve mükemmel olduğunuzu, sadece şansızlıktan ötürü kötü şeyler olduğunu düşünüyorsunuz ve nedense hep sizin şeridinizde değil de, karşı şeritte trafik akıyor. Ne yazık ki, beyniniz sizi yine kandırmaya çalışıyor, sakın aldanmayın. Yapabileceğiniz en iyi şey, bu tür garip olaylara kendinizi kaptırmamaktır.

Kaynak:Lifehack.org
Ceviri:LifehackTR.com
Çevirmen: Sinem Yılmaz

Bir Yorum Yaz