Bir İlişkide Sorun Sanılmayan 11 Şey

Bir Iliskide Sorun Sanilmayan 11 Sey

Kuşkusuz ilişkiler zordur. Hatta en iyi ve uygun şartlar altında bile bu böyledir.  Ancak pek çok insanın muzdarip olduğu bazı hatalardan kaçınarak, ilişkinizi daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

1. Şu Anki ve Geçmişteki Partneriniz Arasında Karşılaştırma Yapmak

Bu en büyük yanlışlardan biridir. Davulun sesi uzaktan hoş gelir evet, ama bu partneriniz için çok büyük bir haksızlık olur. Herkes olduğu gibidir ve başka birine de dönüşemezler. Partnerinizin sizi başka biriyle, özellikle eski sevgilisiyle karşılaştırdığını düşünün; nasıl hissederdiniz? O kadar korkunç bir durumdur ki, ihanetlere bile yol açabilir.  Öncelikle, çok kızgın olduğunuz için gidip kendinize daha uygun birini bulabilirsiniz. İkinci olarak da partneriniz istenmediğini düşündüğü için, kabul ve samimiyeti başka yerlerde arayabilir.

2. Huzursuz veya Mutsuz Olduğunuzda Sessiz Kalmak

Ne kadar sağlam bir ilişkiniz olursa olsun, bazı noktalarda partneriniz sizi kızdırabilir veya üzebilir. Siz de aynısını ona yapıyorsanız problem yok elbette. Eğer siz bir şey söylemezseniz sorunlar ortaya çıkar. Bu, bağıra çağıra derdinizi anlatın demek değildir; bunun yerine sakin bir şekilde sorununuzdan bahsedebilirsiniz.  Eğer içinizi kemiren şeyleri anlatmazsanız, bir süre sonra dengesizce davranmaya başlarsınız ve partneriniz de neden böyle bir sorunun içinde olduğunuzu anlayamaz. Siz anlatmadıkça insanlar sizin sorunlarınızı anlamaz, bu yüzden sizi rahatsız eden ne varsa partnerinizle paylaşmalısınız.

3. Kişiliğiniz Hakkında Başından Beri Dürüst Olmamak

Bu davranış, hem sizin hem de partneriniz için çok büyük bir haksızlıktır. Eğer bunu yapıyorsanız, zaten ilişkiniz koca bir yalanın üzerine kurulmuş demektir. İnsanlar en başta sizin belli bir karakterde olduğunuzu düşünür ve sonrada size güvenirler.  Gerçekten hayatınızın sonuna kadar böyle mi devam etmeyi düşünüyorsunuz? En önemlisi de, gerçekte olduğunuz kişinin sevilmesini istemiyor musunuz? Bu tip yalanlar üzerine kurulmuş ilişkiler ne uzun süre devam eder, ne de mutluluk getirir.

4. Çok Fazla Soru Sormak ve Şüpheci Olmak

Partnerinize sürekli nerde olduğunu sormanız ve güvensiz bir tutum sergilemeniz, ilişkinizin çabucak sarsılmasına neden olur. Bir çift olsanız bile,  ikiniz de kendi özel alanınıza sahip bireylersiniz.  Sırf sizden birkaç saat ayrı geçirdi diye, bu partnerinizin sizi aldattığı veya şüpheli bir şey yaptığı anlamına gelmez. Çok fazla soru sormak partneriniz için rahatsız edici ve rencide edici olabilir.  Bu tarz bir hareket, sadece birkaç ileti veya Facebook mesajı bile olsa kolayca casusluk olayına dönüşebilir. Her şeye burnunuzu sokmak ilk başta zararsız görünebilir ama bu düpedüz kabalık, müdahalecilik ve haksızlıktır. Eğer ortada herhangi bir sebep yokken böylesi bir güvensizlik yaşıyorsanız, kendinize dönüp sorununuzun ne olabileceği üzerine düşünmelisiniz.

5. Aşırı Sırnaşık Davranmak

Aslında bu, yukarıdaki maddeyle ilintili bir konudur. Eğer birisiyle 7/24 birlikte olma zorunluluğu hissediyorsanız, sonradan sorunların çıkması kaçınılmazdır. Siz ve partneriniz birbirinizden ayrı da vakit geçirebilmelisiniz.  Yukarıda bahsedildiği gibi, siz ayrı ayrı bireylersiniz ve bu şekilde davranmanız gerekmektedir.  Birisine çok fazla sırnaşmak ilişkiyi eskitir ve partnerinizin sizden sıkılmasına veya rahatsız olmasına neden olur.  Bırakın sizi biraz özlesin. Elbette zamanınızı birlikte geçirebilmek istiyorsunuz, ama gücenilecek bir durum yok. Ayrıca bir not: sakın ortak bir Facebook hesabı açmayın. Siz iki kişisiniz; buna göre davranmaya çalışın.

6. Yalnızlıktan veya Sıkıntıdan Dolayı Bir İlişki Yaşamak

Bu aslında pek çoğumuzun öyle ya da böyle yapmış olduğu, en bencilce hareketlerden biridir. Diğer pek çok hataya benzer şekilde, bu da hem kendiniz, hem de partneriniz için büyük bir haksızlıktır. Birisini zaten gerçekten o olduğu için sevmiyorsunuz ve muhtemelen de başka birisi için gözden çıkaracaksınız. Bunu gerçekten birisine yapabilir misiniz? Aynısı sizin için de geçerli. Bir ilişkide sevdiğiniz kadar sevilmeseydiniz nasıl olurdu? Emin olun ki bazı durumlarda partneriniz, sizin hissettirmemeye çalıştığınız şeyleri çok rahat anlayabilir. Buna şaşırmayın, ilişkiler böyle hassas dengeler üzerine kuruludur. Yalnızlık zordur, ama sırf cumartesi gecesi bir şeyler yapmak istiyorsunuz diye insanları üzmeye değer mi?

7. Parayı Problem Etmek

Ciddi bir ilişki yaşıyorsanız ve belli bir süre sonra beraber yaşamaya başladıysanız, para mevzuları size ciddi sıkıntılar yaratabilir. Çünkü insanlar, genel olarak ekonomik anlamda bağımsız olmaya alışıktır. Siz ve partneriniz ekonomik olarak birbirinize bağlı hale gelirsiniz ve bu yüzden de birbirinizin hem ekonomik geçmişinizi hem de harcama alışkanlıklarınızı bilmeniz gerekir. Bu kulağa fazla müdahalecilik gibi geliyor, ama para konularında birbirinize güvenmelisiniz.  Maaşınızı veya kredi kartı borcunuzu sakladığınızda, bunlar ilerde daha büyük sıkıntılar doğurabilir. Bu durum sadece güvensizliği tetiklemekle kalmaz, ayrıca size ve partnerinize çok fazla stres yaratır.

8. Eskisi Kadar Sevişmemek

Bazı insanların iddia ettiğinin aksine, seks bir ilişkide çok önemli bir rol oynar. Evet, yaşlandıkça azalır ama daha önünüzde yıllar varken siz bu durumdaysanız, işte orada bir problem vardır.  Siz ve partneriniz artık eskisi kadar samimi değilseniz, bunun nedenlerini konuşmanız gerekir.  İçinizden biri veya ikiniz birden birazcık üşeniyor musunuz, artık sıkıcı mı olmaya başladı yoksa daha derin sıkıntılar mı var? Eğer sevginize güveniyorsanız biraz çaba gösterin. Nihayetinde herkesin ihtiyaçları vardır. Eğer siz sevişmelerinize gereken önemi vermezseniz, ilişkinizi karanlık ve tehlikeli bir yola sokmuş olursunuz. Belki sevişme rutininizi hareketlendirecek hoş şeyler bulabilir veya değişik fanteziler hakkında partnerinizle fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Biraz çaba sonucunda gördüklerinize oldukça şaşırabilirsiniz de.

9. Romantizm Konusunda Tembel Olmak

Seks hakkında konuşmak, belli bir süre sonra ilişkideki romantik yanı öldürebilir, bu mümkündür. İnsanlar partnerlerinin yanında rahat hissettikçe, onu özel hissettirecek, romantik şeyler yapmayı unutabilir. Romantik olmak, ultra pahalı yemekler veya düzinelerce gül demek değildir. Romantizm de (tıpkı insanlarda olduğu gibi) herhangi bir şarta dayanmamalıdır, bu ayrıca sadece kadınlara has bir olgu da değildir.  Erkekler de sürprizleri sever. Partnerinizin nelerden hoşlandığına dikkat edin ve belli bir tarihte veya beklenmedik bir günde ona nasıl bir hediye verebileceğinizi düşünün.  Unutmayın; bir servet harcamak zorunda değilsiniz.  Hatta salonda onun sevdiği yiyeceklerden hazırlamış olduğunuz bir yemek veya sahilde bir yürüyüş bile ilişkiniz adına çok hoş bir değişim olacaktır.

10. Cihazlarla Fazla Haşır Neşir Olmak

Bu, çoğumuzun zaman zaman yaptığı bir harekettir. Sürekli telefona, dizüstü bilgisayara veya IPad’e bağlı olmak, ilişkilere ciddi anlamda zarar verebilir. Eğer birlikte vakit geçirirken, ekrana yapışıp kalırsanız, partneriniz kendisi çok önemsiz ve değersiz hissedebilir. Cihazınızı bir kenara koyun ve partnerinizle kaliteli vakit geçirmeye bakın. O bunu hakediyor.

11. Bazı Konularda Açık ve Dürüst Olmamak

Bu son madde aslında yukarıdaki maddelerle oldukça bağlantılı. Eğer ortada bir sıkıntı varsa, bunu partnerinizle rahatça konuşabilmelisiniz. Açık ve dürüst olabilmek adına çok fazla korkmanıza veya güvensiz olmanıza gerek yok. İlişkide bir şeyler saklandığı zaman, er geç ortaya çıkar ya da en azından bir şekilde anlaşılır. Bu durum ilişkinizi ciddi boyutlarda zedeler ve güvensizlik tohumları atılmış olur.

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Sedef Yakarisik

Bir Yorum Yaz