Bir Lider Olarak Güvenilirliğinizi Zedeleyecek Olan 3 Hata

Bir Lider Olarak Guvenilirliginizi Zedeleyecek Olan 3 Hata

Ekibinizin saygısını kazanmak dikkatli olunması gereken, yavaş bir süreçtir.  Fakat aynı zamanda, ekibinizin saygısını göz açıp kapayıncaya kadar kaybedebilirsiniz.

Yeni bir ekibin liderliğini üstlendiğiniz zaman, güvenilirlik çok önemlidir. Çalışanlarınızı başarısız olma ihtimali olan bir girişim için çılgın mesai saatleri altında çalışmaya başka nasıl ikna edebilirsiniz ki?

Ne yaptığınızı bilmek ve kendi uzmanlık alanınızda bilgili olmak, takımınızın size olan saygısını arttıracak güzel bir başlangıç olacaktır. Fakat güvenilirliğinizi hızlı bir şekilde azaltacak olan belirttiğimiz hatalardan da kaçınmanız gerekiyor.

1. Bilgiçlik Taslamak

İş hayatımın erken yıllarında, bilgi-bilişim teknolojisi yöneticisi olarak çalışıyorken, belirli alanlarda bilgi eksikliğimi telafi etmek için, genellikle geçici önlem olarak yaptığım işler ile övünür, hatta baskı yöntemine bile başvururdum. Eğer yeni yeni gelişen depolama alan ağı teknolojisinin başarılı olacağından %100 emin olmasaydım, bu gün hala insanların bana saygı duymalarını sağlamak için bilgiçlik taslamaya devam ediyor olabilirdim. Bu da, eninde sonunda bana hiç bir şekilde yardımcı olmazdı.

İnsan olduğunu ve bu yüzden hatalar yapabileceğini kabul eden liderlere pek rastlanmaz. Her konu hakkında her şeyi bilemezsiniz. Çalışanlarınız da bunu anlayışla karşılar. “Bilmiyorum” demek saygı kazanmanın en güvenilir yoludur.

2. Hedef Göstermek

Bu kuralı hepimiz biliyoruz, yine de bu kuralı çiğnemekten kaçınmak oldukça zor.  Bir şekilde, genellikle toplum içinde patronlar hedef gösteren kişiler olarak tanınırlar. Sürekli suçlamalarda bulunan bir rol üstlenmek, her şeye eleştirel yaklaşmak, başarılı bir liderin özelliklerinden biri değildir.

Başkalarının hatalarını sürekli yüzüne vurmak, olumsuz bir hava yaratmanıza neden olur. Tabiki, zamanı geldiğinde çalışanlarınızın hatalarını düzeltmeniz gerekecek.  Fakat sadece neyin yanlış olduğunu söylemektense, bir çözüm bulup, eleştirilerinizin yapıcı olmasını sağlamalısınız. İnsanlar iğneleyici bir dile sahip olan kişilere danışmaktansa, zeki iç görüleri olan kişilere danışmayı tercih ederler.

3. Öfkeyle Yönetmek

Bu son maddeyi neredeyse birçok çalışma yerinde çokça gördüm. Patron, sesi daha yüksek çıktığı için bütün tartışmaları kazanandır. Toplantılarda sesi en çok çıkan öfkeli adam en yüksek maaşı alan adamdır değil midir? Malesef ki bu berbat bir yönetim şeklidir. Çalışma yerini herkes için rahatsız edici bir yer haline getirir.

Daha da önemlisi öfke, güvenilirliğinizi zedeler. Zaman ayarlı bombaya dönüşürsünüz. En çok ihtiyaçları olduğu zamanda kimse size gelip  fikirlerinizi almayacak veya liderlik dehanızdan yararlanmayacaktır. Bunun yerine, kriz zamanlarında ortadan kaybolacağınızı düşüneceklerdir. Sakin ve mantıklı bir şekilde yapılan tartışmalar iş yerinizdeki güvenilirliğinizi her zaman arttıracaktır. Bu tavsiyeleri dikkate alan liderler, uzun vadede en çok taraftarı toplayan liderlerdir.

Kaynak: Inc.com
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Eray Erdoğan

Bir Yorum Yaz