Çalışanlarınızın Deli Gibi Çalışmasını Sağlayacak 6 Yönetim Şekli

Calisanlarinizin Deli Gibi Calismasini Saglayacak 6 Yonetim Sekli

İşverenlerin aşağıdaki listeyi iyi bir şekilde incelemelerini ve dikkate almalarını öneririz. Bu listede, çalışanlarınızdan en üst düzeyde verim alabilmek için uygulayabileceğiniz başlıca yönetim şekillerini bulacaksınız.

Herkes bilir ki, heyecanlı ve istekli çalışanlar her zaman çalıştıkları kurumlar için son derece faydalı ve üretken olurlar. İşte bu makalemizde, tüm ekibinizi ve çalışanlarınızı nasıl her şeye hazır ve verimli bir şekilde çalışacak durumda tutabileceğiniz anlatılmaktadır.

1. Tek Bir Öncelik Kaidesi ile Yetinmeyin

Çalışanlarınıza ya da takımınıza tek bir öncelik kaidesi kazandırmaktan daha güzel bir şey varsa o da birden çok öncelikli işlerinin var olduğunu bilmelerini sağlamaktır. Bu davranış, çalışanlarınızın gözünde değer yargısı oluşturarak öncelikli işleri önemlilik derecelerine göre sıralamalarını sağlayacaktır. Tüm görev ve amaçlar eşit ve ya farklı derecelerde öneme sahiptir. Bu nedenle de neden çalışanlarınızın önemli olarak nitelendirdiğiniz tek bir görev ya da amaç üzerine odaklanıp, sadece o iş için çalışmalarını isteyesiniz ki? İşte bu yüzden, yapılması gereken işlerin hepsini önem sıralarına göre düzenleyerek daha disiplinli çalışmalarını sağlayabilirsin ve bu sayede tek bir görev yerinde, birden çok görev başarıyla sonuçlanmış olacaktır.

2. Sıklıkla Önem Sıralandırmasını Yeniden Düzenleyin

Çalışanlarınıza birden fazla öncelik kaidesi kazandırırken, gerekli durumlarda bu kaideler arasına yeni görevler ilave edebilir ve eski olanları kaldırabilirsiniz. Görevleri sık sık yenilemenizi ve eski olanları aradan çıkartmanızı tavsiye ederiz. Şunu unutmayın ki, günümüz iş dünyasındaki başarılar, tamamen esnek yönetim yapısı sayesinde sağlanır.

3. Çalışanlarınızdan Mantıksız Gibi Görüneni de Yapmalarını İsteyin

Şu ana kadar öncelikli kaidelerinizi belirleyerek, çalışanlarınızdan neler beklediğinizi göstermiş oldunuz. Şimdi bir de çalışanlarınıza çok zor gibi gözüken ve uzun vadede başarabilecekleri hedefler koyun ve bu hedeflerin sonunda terfi hakkı ve ya bir ödül kazanabileceklerini söyleyin. (Eğer başarılı olurlarsa, verdiğiniz sözü tutmayı unutmayın.)  Çalışanlarınız bu hedeflere ulaşamayacak olsalar da, denemeleri bile çalışma performanslarının artmasını sağlayacaktır.

4. Yüksek iş Hacminde Bile Kontrolünüzü Kaybetmeyin

İşte tam da bu noktada çalışanlarınız tamamen onlara verdiğiniz görevlere motive olmuş ve sadece o görevlerle meşgul bir halde olacaklardır. Herşey  oldukça hızlı ilerlediği için inisiyatif kullanmak zorunda kalacaklardır. Ancak çalışanlarınızın hiç bir şeyi sizin onayınızı almadan yapmasını istemezsiniz değil mi? Bu yüzden de, olan biten her şeyin sizin bilginiz dahilinde geliştiğinden net bir biçimde emin olmalısınız.

5. Her Zaman Tetikte Olun

Risk yönetimi kritik bir önem taşır. Şu an hiç bir şeyin yanlış gitmediğini doğrulamanın tam da zamanı. Bunu sağlamanın en etkili yolu, her şeyi berbat eden ya da edecek olan kişiyi tespit edip, herkesin içerisinde cezalandırmaktır. Bu yol, onu ve diğer çalışanlarınızı ilerideki dönemlerde açığa çıkacak olan olası yanlışlıklardan uzak tutacaktır.

6. Yakın Yönetimi Elden Bırakmayın

Artık yönetimdeki en önemli rolün; her şeyin doğru gittiğinden emin olmak olduğunu biliyorsunuz. Şimdilik aylık ve haftalık raporların sizi tatmin etmemesinden rahatsız olmayın. Günlük ve hatta saatlik raporlara odaklanın. Bu raporlar ne kadar çok olursa, o kadar iyidir.

Şunu bilin ki, günümüz iş dünyasındaki en verimli şirket çalışanları bu yönetim şekilleri ile başarı elde ediyor.

Bahsettiğimiz yönetim şekillerini okuyup, uygulanışını şöyle bir hayal ettikten sonra, belki de ‘’Bu kadarı fazla!’’ diyebilirsiniz.  Peki ya neden birçok patron bu taktikleri kullanıyor ve başarılı oluyor?

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Gizem Yediçam

Bir Yorum Yaz