Çalışanlarınızla İlgili Bilmeniz Gereken 6 Şey

Calisanlarinizla Ilgili Bilmeniz Gereken 6 Sey

Daha verimli ve mutlu bir iş ortamı için, çalışanlarınızın ihtiyaç duyduğu ve önem verdiği şeyleri anlamanız gerekmektedir. İşte bunun için bazı küçük ipuçları.

Günümüzün hiper-rekabetçi pazarında şu soru bütün şirketler için çok büyük bir rol oynamaktadır; “Var olan müşterilerimizi kaybetmemek için gereken rekabet avantajını nasıl elde edebiliriz?”. Sonuç olarak, var olan müşteriyi korumak, yeni müşteri bulmaktan daha kolay ve masrafsızdır. Bu da, doğal olarak herkesin işine gelir.

Ürün tasarımı, ürün teknolojisi ve dağıtım kanalları gibi geleneksel rekabet faktörleri, süper hızlı ve devasa şebekeleşmiş bir dünyada sürdürmek daha zordur. Günümüz pazarında, daha önce büyük rol oynayan dört maddenin ( ürün, fiyat, özendirme, yerleştirme) şirketler bünyesinde şu an çok fazla bir etkisi kalmamıştır. Beşinci bir etken olarak “insan” kavramını sayabiliriz ki, bu şu an diğer maddelerin arasında en önemli paya sahiptir.

Şöyle düşünün; müşterilerin %70’nin satın alma kararı, karşısındaki satış danışmanıyla kurduğu olumlu insan ilişkilerine fazlasıyla bağlıdır.  Buna bir de Amerika’daki gayri safi milli hâsılanın %83’lük bir kısmının, insanların oluşturup dağıttığı bilgiler ve servislerin ışığında büyüdüğü gerçeğini de ekleyelim.

Burada kastedilen şudur; insanlar bir şeyleri insanlardan satın alır, şirketlerden değil. Bu nedenle, insanların göstermiş olduğu performans, şirket faaliyetleri için hayatı bir önem taşımaktadır.

Eğer ekibinizle hem fikren hem de kalben bir bütün içinde olmak istiyorsanız, aşağıda bahsedeceğimiz bir takım ihtiyaçlara uyum sağlamanız gerekmektedir. İşte çalışanlarınızın size söylemek isteyip de söyleyemediği 6 şey;

1. Ben Başarılı Olmak İstiyorum

Sizin aklınızı okuyamam, bu yüzden güzel bir iletişim ve başarabileceğim hedefler en ihtiyaç duyduğum şeylerden biridir. Bir karar alırken veya bir görev verirken beni sıkboğaz etmeyin. Sonuç olarak, ben tüm bunları sizin için yapıyorum.

2. İşimde Çok İyi Olmak İstiyorum

Bana öğrenmem ve işimi daha doğru yapabilmem için yardım edin. Bazen kötü anlamda geri dönüşler alsam da, ben işimde ilerlemek istiyorum.

3. İşimi Bildiğim En İyi Şekilde Yapabilmek İçin Biraz Serbest Kalmak İstiyorum

Başarılı olmak için, bazı kararları tek başıma almak istiyorum. Elbette, yaratıcılığımı tazelemek ve kendimi geliştirebilmek için sizin deneyimlerinize ihtiyacım olacak.

4. Bana Bir Amaç Gerekli

Gündelik yaptığım iş ile sonrasında ortaya çıkacak fark arasındaki bağlantıyı görebilmem için bana yardım edin.

5. Bir Şeylere Bağlı Hissetmem Gerekir

Eğer özel bir takım olmak istiyorsak, öncelikle aramızda özel bir ilişkinin olması gerekir. Benim için ne kadar bildiğiniz değil, ne kadar umursadığınız önemlidir.

6. Takdir Edilmek İstiyorum

Takdir edildikçe, daha fazlasını yapmak için motive oluyorum. Elbette hata yaptığımda bunu tartışalım, fakat iyi bir şey yaptığımda da bunun gözden kaçmasını istemem.

Bu yüzden; dinleyin, ilgilenin ve kazanın!

Kaynak: Inc.com
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Sedef Yakarışık

Bir Yorum Yaz