Çevremizdekilerden Beklemememiz Gereken 9 Şey

Cevremizdekilerden Beklemememiz Gereken 9 Sey

Hayatımız,  hiçbir zaman gerçekleşmeyen birçok beklenti ile doludur. Beklentilere sahip  olmamız güzeldir, bize amaç ve yaşama sevinci verir, ancak bazı durumlarda beklentiye girdiğimiz istekler sağlıksız sonuçlar doğurabilir.

Sizin için derlemiş olduğumuz bu makalede belirtilen beklentilere sahipseniz, mutlaka bunlardan sıyrılmanız gereklidir. Böylece kendinizi daha özgür, mutlu ve başarılı hissedebilirsiniz.

1. İnsanlardan Mükemmel Olmalarını Beklemeyin

Eğer bunu beklerseniz, hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmaz olur. Çünkü onlar çoğu zaman sizin beklentilerinizdeki gibi haraket etmezler. Kişiler için yüksek beklentiye girmenin yanlış bir tarafı olamaz, ancak onlarında zaman zaman isteksiz ve başarısız anları olabileceğini unutmamalıyız. Böylece mükemmelliyetçilik aramayız.

2. İnsanların Başarısız Olacağını Düşünmeyin

Tek taraflı duygu ve düşüncelerinizi bertaraf ediniz. Eğer kişilerin başarısız yönlerine yoğunlaşırsanız, onlara başarı şansı tanımamış olursunuz. Çevrenizdeki kişilere, öğretici ve yardım sever olup onları cesaretlendirin. Bunları yaptığınızda hepberaber başarmanın hazzını tadabilirsiniz.

3. İnsanların Masraflarınızı Ödemesini Beklemeyin

Sizin mali durumunuz, sizin sorumluluğunuzdadır. Masraflarınızı sizin adınıza bir başkasının üstlenmesini beklememelisiniz. Arkadaşlarınızın her gittiği yere, maddi durumunuz elverdiği sürece gidip gitmeme kararını verebilirsiniz. İhtiyaç sahibi olmakla, istemek arasında farklılıklar vardır. İsteklerinizi karşılayabilmek için birikimlerde bulunun. Sizin istek ve arzularınız, herzaman arkadaş çevreniz ve aileniz tarafından karşılanıp size sunulacak şeyler değildir. Bu yüzden bütçenize dikkat edin.

4. Bir şeylerin Devamlı Yanlış Gideceği Hissinden Kurtulun

Hayatınızda bazı şeyler iyi gitmemiş olsa bile, bunun her zaman böyle gideceği fikrinden çıkın. Böylece pozitif olmayı tercih edip, hayatınızdaki tüm güzelliklere davetiye gönderebilirsiniz.

5. Her Olayda Adalet Beklemekten Vazgeçin

Hayat her zaman adil değildir. Bazen sıkı çalışmalarınız ve özverileriniz, ne kabul görür, ne de ödüllendirilir. Bu yüzden, çok fazla beklentiye girmeden verimli olmabilmeyi kabullenin.

6. Beklentileriniz Kolay Odaklı Olmasın

Eğer siz sadece basit şeylerle meşgul olursanız, asla mükemmele doğru ilerleyemezsiniz. Yaşam zordur ve yaptığınız denemeler sizde hazır olmadığınız hissini uyandırabilir, fakat biliniz ki siz güçlüsünüz, gücünüzün keşfine çıkın! İstediğiniz noktaya sizi; sıkı çalışmanız ve disiplininiz ulaştırır. Eğer sadece sıradanlık için çabalarsanız, sonunda sizde sıradanlaşırsınız.

7. Hiçbir şey Yapmadan Bir şeyler Olmasını Beklemeyin

İsteklerinizin gerçekleşmesi adına bir çabanız yoksa biliniz ki arzularınız yarım kalacaktır. Hedefiniz, güzel bir vücuda sahip olmak ise, egzersiz ve sağlıklı beslenme bunun kuralıdır. Her canınızın çektiğini yiyemezsiniz. Eğer ki şaşırtıcı görünmeyi umuyor ve bekliyorsanız; göreviniz zoru başarmaktır.

8. İnsanlardan Değişmelerini Beklemeyin

İnsanlar alışkanlıklarına bağlıdırlar ve  değişim yaşamaktan hoşlanmazlar. Birilerini değiştirmek istiyorsak, önce kendimizi değiştirmeliyiz, bu da zaman içerisinde çaba ve istek ile olabilir. Bir başkasını değiştirmeye ise gücümüz yetmez. Bu farkındalığı yaşadığımız zaman huzurlu ve mutlu olabiliriz.

9 İnsanların Sadece Sizi Düşünmesini Beklemeyin

Kötü günler geçiren sadece siz değilsiniz. Böyle günlerinizde ailenizi ve arkadaşlarınızı yanınızda varsayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken de arkadaşlarınızın ve aile fertlerinizin bir hayatları olduğunu bundan ödün veremeyecekleri gerçeğini unutmayın. Beklentiler hayatla olan dengeyi kurmak içindir, bunun ne kadarını talep edebileceğinizin farkındalığını yaşamanız gerekir. Bu zor olabilir fakat ihtiyacımız olan; gerçeklikten uzak beklentilerden sıyrılıp, daha sağlıklı olanlara yönelip, mutlu yaşamaktır.

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Ayselcim

Bir Yorum Yaz