Çiftlerin Genellikle Göz Ardı Ettiği 10 İlişki Tüyosu

Ciftlerin Genellikle Goz Ardi Ettigi 10 Iliski Tuyosu

İlişkiler bir düzene oturduğu zaman, bazı şeyler tekdüze bir hal almaya başlayabilir. Flört aşamasındayken insanlar her zaman daha özenlidir, ama sonrasında bunun yerini rutinlerin sebep olduğu bir kayıtsızlık alabilir. En sonunda da gerginlikler baş gösterebilir.  Bu basit ipuçları ilk başta sağduyu gibi görünse de, okuyunca ne kadar önemli olduklarını hayretle fark edeceksiniz.

1. İletişim Çok Önemlidir

Pek azımız insanların aklından geçenleri okumak konusunda beceriklidir. Bu yüzden bir şey ifade edeceğiniz zaman, bunun olumlu mu yoksa olumsuz sonuçlar mı doğuracağını ölçüp tartmanız gerekir.  Sizi rahatsız eden bazı küçük davranışlar, zamanla daha da sinir bozucu hale gelebilir, bu nedenle sinir kat sayınız çok fazla yükselmeden düşündüklerinizi açıkça söylemelisiniz. Benzer bir şekilde, iletişim bozuklukları da bazı çirkin tartışmalara yol açabilir. Öncelikle bazı şeyleri açıklığa kavuşturmalısınız. Çünkü partnerinizin söylediği veya yaptığı şeyleri yanlış duymuş veya yanlış anlamış olabilirsiniz. Sinirden deliye dönmeden önce, bu tarz durumları netleştirmelisiniz. Sevdiklerimizle yan yana yıllar geçirdikçe, onları daha iyi tanısak bile unutmayın ki, zaman içinde hepimiz olgunlaşır ve değişiriz. Dolayısıyla, kullandığımız iletişim yolları da ihtiyaç duyduğumuz ölçüce değişmek zorundadır.

2. Birbirinize Kesin Gözüyle Bakmayın

Sevgilinizin sizin için yaptığı her güzel şeyin farkında olun ve her fırsatta bundan duyduğunuz memnuniyeti dile getirin. Bu aslında o kadar basit ki, mesela akşam yemeğinden sonra bulaşıkları yıkayarak veya kahvenizi istediğiniz gibi yapmasının sizin için ne kadar mutluluk verici olduğunu söyleyerek bile bunu başarabilirsiniz. Bu şekilde sevgiliniz kendisini,  gösterdiği sevgi ve incelik sayesinde değerli hisseder ve bunun karşılığını da aynı güzellikle size vermeye çalışır ve böylece ilişkinizde hiç kimse hareketlerini onaylatmak zorunda kalmaz.

3. Birbirinizin Özel Alanlarına Saygı Gösterin

Birlikte zaman geçirmek önemlidir, ama (aşırıya kaçılmadığı sürece) ayrı zaman geçirmek de bir o kadar önemlidir.  Kendinize ayırmak istediğiniz süre işgal edilmiş gibi hissetmeye başladığınız anda, birlikte vakit geçirmek sıkıcı ve rahatsız edici bir hal almaya başlar. Tek başınıza vakit geçirmek; kendinizle ilgili düşünmek, rahatlamak, olgunlaşmak hatta bazı tasarılarınızı gözden geçirebilmeniz adına oldukça gereklidir.  Unutmayın, ayrılık kalbi sevgiyle doldurur. Bu sayede ayrı kaldığınız zaman, sevgilinizin değerini daha da iyi anlarsınız. Eğer birlikte yaşıyorsanız, evin belli bölümlerini kişisel alanlarınız için ayırabilirsiniz.

4. Kendinizi Bırakmayın

İlişkide belli bir rahatlık ve yakınlık seviyesine gelinince, istemeden de olsa, daha önceki özenli davranışların yerini belli davranış şekillerine bırakması kaçınılmazdır. Siz akşam yemeğinden önce saçınız harika görünsün diye çabalarken, sevgiliniz iki gün boyunca kılık kıyafetiyle alakalı ne düşündüğünüzü çok da kafasında takmadan aynı pantolonu giyebilir mesela.  Bu çok normal ve aslında oldukça da gülünç bir durum. Yakınlığın getirdiği rahatlık, kişisel temizliğinizi boş vermeniz veya yaşam alanınızı bir harabeye dönüştürmeniz anlamına gelmez. Siz boş pizza kutularını orada burada bırakınca bile kimsenin sizi yadırgamayacağını bilseniz de, bu hareketi yapmanız sizi haklı göstermez.  Etrafı derli toplu bıraktığınızda ve salaş görünümünüzden birkaç adım uzaklaştığınızda, sevgiliniz, verdiği emeklerin buna değdiğini hissedecektir.

5. Bazı Ortak Hobiler Kadar Ayrı İlgi Alanlarınız Da Olmalıdır

Sevgilinizin online video oyunlarına olan sevgisini siz içinizde aynı ölçüde hissedemiyor olabilirsiniz. O da muhtemelen sizin yabancı filmlere gösterdiğiniz ilgiyi göstermiyordur. Ama biliyor musunuz, bunda herhangi bir problem yok. Ortak hobilere sahip olmak çok güzeldir, ama bir yandan da ayrı bir sosyal hayat ve ilgi alanı da çok büyük önem taşır. Birlikte aşçılık dersleri almak veya ikili dans gruplarına katılmak, arkadaşlarınızla beraber şarap tatmaya gitmek eğlencelidir ama ayrı ilgi alanlarınızdan edindiğiniz deneyimleri birbirinizle paylaşmak da bir o kadar eğlencelidir.

6. Haksızsanız Kabul Edin

Bunu yapabilmek çoğu insan için zordur, ama eğer bir konu, bilgi veya belirsiz bir şey hakkında yanlış veya haksızsanız bunu kabul etmeniz, sevgilinizin size daha çok saygı duymasını sağlar. Eğer tam tersini yaparsanız, henüz olgunlaşmadığınızı ve gerçekten aptalca davrandığınızı kanıtlamış olursunuz. Ayrıca eğer bir tartışma yaşıyorsanız ve sevgiliniz kendini haklı çıkaracak şekilde davranmışsa, şu gerçeği kabul edin; sevgiliniz zaten tartışmanızda şüpheci bir halde ve eğer siz onun farkındalığını veya bilgisini kabul ederseniz, onun kendine olan güveninin katlanarak artmasına yardım etmiş olacaksınız.

7. Sevgilinize Sadık Olun

Eğer geçmişte biri kalbinizi incitmişse, başka birine bir daha güvenmek veya sadık olmak zordur. Eğer geçmişte kandırılmış veya aldatılmışsanız, şu anki ilişkinizde de aynı şeyleri yaşamaktan korktuğunuz için, bazı şeyleri kafanızda yanlış değerlendirebilir ve belki de hiç sebep yokken sevgilinizi suçlayabilirsiniz. İçinizdeki bu güvensizlik ilişkinizi zedeliyorsa, sevgilinizle açıkça konuşmayı hatta bir terapiye gitmeyi deneyin, sonuç olarak geçmişte canınızı yakan kişi o değil. Bu yüzden daha önce kötü bir deneyim yaşadınız diye, herkesi aynı kefeye koymayın.

8. Geçmişi Geçmişte Bırakın

Eğer birlikteyken bazı sıkıntılar yaşamış ve en sonunda olumlu bir karar almışsanız, artık olanları geçmişte bırakın ve bunu büyümek ve olgunlaşmak adına yaşadığınız bir deneyim olarak görün. Bir tartışma esnasında eski konuları açıp sevgilinize suçluluk duygusu yaratmaya çalışmayın ve en önemlisi de, eğer daha önce bir şey olmuşsa, bu bir daha olacağı anlamına gelmez, bunu unutmayın. Geçmiş geçmişte kalır, olanları ısıtıp ısıtıp sevgilinizin önüne koymamalısınız. Bu ilişkinizin geleceği açısından da hiç sağlıklı değildir. Sadece unutun gitsin.

9. Ortak Amaçlar Önemlidir

Ortak amaçlar ve projeler edinmek, ilişkinizin dışında kalan hayatınızı da oldukça olumlu bir yönde etkileyecektir.  Bir yolculuğa çıkacak parayı biriktirebilmek için bir sanat eseri, küçük bir ev hatta bahçe üzerine çalışabilirsiniz. Tasarılarınızla ilgili güçlerinizi birleştirin ve sonunda bir ekip olarak ortaya çıkardığınız muhteşem şeylerin haklı gururunu yaşayın.

10. Dürüst Olun

Bazı insanlar, karşısındakileri üzmemek veya gücendirmemek için yıllarca yalan söyler, ama aslında bunun arkasında çok çirkin şeyler yatmaktadır. Yalan söylenen kişi elbet bir gün bir şeylerin ters gittiğini anlayacaktır ve yalan söyleyen kişi de geçmişi geri getirememenin yarattığı suçluluk duygusunu yaşayacak ve belki de ilişki çok acı bir şekilde sonlanacaktır. Dürüstlükte bariz yalanlar olmamalıdır. Zaman içinde kişisel ilgi alanları veya tercihler değişmiş olabilir. Ayrıca, karşı tarafı üzmemek adına içe atılmış şeyler de tek tek konuşulmalıdır. Sonuç olarak, dürüstlük en büyük erdemlerden biridir ve sadece sağlam ilişkilerde bu tarz şeyler üzerine düşünülür ve ona göre hareket edilir.

Kaynak: Lifehack.org
Çeviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Sedef Yakarışık

Bir Yorum Yaz