Çocuklarınıza Aşılamanız Gereken 8 Kural

Cocuklariniza Asilamaniz Gereken 8 Kural

Bu dünyada bizlere verilen en güzel hediyelerden bir tanesi de çocuk sahibi olmaktır.  Fakat hepimizin de bildiği gibi çocuk sahibi olmak çok güzel olduğu gibi zor ve meşakkatlidir de. Sizler çocuklarınızı gözünüzden sakınıp, el üstünde tutmaya çalışırken, hiç ummadığınız bir anda çocuğunuz, bir anlık dalgınlığınızdan yararlanan acımasız insanlar tarafından kaçırılabiliyor, organları çalınıp satılabiliyor, cinsel ve bedensel tacize uğrayabiliyor ve daha birçok kötü duruma maruz kalabiliyor.

Aslında bu konulardan hiç bahsetmek istemiyordum, çünkü her gün televizyonunuzu açıp ana haber bültenlerinde kaybolmuş, tacize uğramış ya da kaçırılmış bir sürü çocuğun hikayesini zaten dinliyor, yeterince üzülüyor ve kendi çocuğunuzun bu tür olaylarla karşı karşıya kalmaması için elinizden geleni yapmaya çalışıyorsunuz, yine de ne yaparsanız yapın her an çocuğunuzun yanında olamazsınız.

Örneğin; çocuğunuz elbet bir gün okula gidecek ve sabah siz evden çocuğunuza el sallarken o okula tek başına gidip gelmeye başlayacak. İşte tam da bu yüzden birçoğunuzun bildiği bu 8 kuralı çocuklarınıza detaylı bir şekilde öğretmenizi ve neden bu kurallara uymaları gerektiğini de onlara açıklamalısınız.

1. Yardım İsterken Öncelikle Üniformalı Kişilerden Talepte Bulunmak

Çocuklarımıza güvenlik, polis, asker kıyafetlerini öğretmeli ve yanımızdan ayrılıp kaybolduklarında ilk olarak bu kişilerden yardım istemelerini söylemeliyiz. Örneğin; kalabalık ortamlarda çocuklarımız bir anlık dalgınlığımızla elimizin altından kayıp, bizlerden uzaklaşabiliyorlar. Bu gibi durumlarda ilk olarak çevresinde gördüğü ilk üniformalı kişiye kaybolduğunu, anne ve baba adını söylemesi gerektiğini anlatmalıyız.

2. Tanımadığı Kişilerden Asla Yiyecek, İçecek Ya Da Hediye Kabul Etmemek

Çocukların en çok sevdiği şey şeker, çikolata, renkli balonlar ya da oyuncaklalardır. Bu durumu kendi lehine kullanan kötü niyetli insanlara aman vermemek için, çocuklarınıza,  yanlarında olmadığınız sürece tanımadıkları hiç kimseden, her ne nedenle olursa olsun, asla hediye kabul etmemeleri gerektiğini öğretmelisiniz.

3. Kendilerinden Yaşça Büyük Kişilerle Sohbet Etmemek Ve Arkadaşlık Kurmamak

Her çocuk kendi yaşıtlarıyla sohbet etmeli, arkadaş olmalı ve oyun oynamalıdır. Örneğin; 10 yaşındaki bir çocukla 16 yaşındaki bir çocuğun arkadaşlıklarında, oynadıkları oyundan, yedikleri yiyeceklere kadar farklılıklar mevcut olacağı için daha küçük olanın sırtına gereğinden fazla sorumluluk yüklenecektir bu yüzden her çocuk kendi yaşıtıyla diyalog halinde olmalıdır.

4. Tanımadığı Kişilerle Sohbet Etmemek

Çocuklarımıza tanımadığı kişilerle mümkün olmadıkça iletişim haline kurmamaları gerektiğini öğretmeliyiz. Günümüzde tanımadığı kişiler tarafından hayatı söndürülen binlerce çocuk olduğunu asla unutmayın.

5. Tanımadığı Kişilerin Motorlu Taşıtlarına Binmemek

Hemen hemen her çocuk motorlu taşıtlara hayranlıkla bakmakta ve ilgi göstermektedir. Çocuklarımıza tanımadığı kişilerin motorlu taşıtlarına binmemeleri gerektiğini öğretmeliyiz . Çocuklarınıza ‘’ Gel seni biraz gezdireyim.” diyen insanlara asla güvenmemelerini ve mümkünse size hemen haber vermelerini öğretmelisiniz.

6. Her Hangi Nedenden Dolayı Rahatsız Olduğu Kişileri Size Bildirmesi Gerektiği

Çocuklar, bazen kendilerine bakan bir çift gözün, ona ne amaçla baktığını anlayabilirler. Böyle bir durumda çocuğunuz size gelip korktuğunu ya da o kişiden hoşlanmadığını söylediğinde bunu ciddiye almanızı tavsiye ederim. Çünkü siz fark etmemiş olsanız bile o kişi çocuğunuza karşı art niyet besliyor olabilir.

7. Boş Ve Issız Yerlerde Tek Başına Dolaşmamak

Kötülük her zaman boş, izbe, karanlık ortamlardan beslenir. En acımasız hayvanlar bile ya ıssız yerlerde yaşamakta ya da karanlıkta doğaya çıkmaktadır. Annem bana hep “ Kötüler karanlıkta dışarı çıkar ve kötü olayların çoğu da karanlıkta yaşanır.” Derdi ve ben bunu hiç unutmuyorum. İşte tam da bu yüzden çocuklarınızın tek başına ıssız yerlerde ya da boş ve karanlık alanlarda dolaşmamaları ve oyun oynamamaları gerektiğini öğretmelisiniz.

8. İnşaat Alanlarında Oynamamak Ve Hatta Yaklaşmamak

Çocuklar her şeye merak duyup, yeni şeyler görmek ve öğrenmek isterler. Fakat siz çocuklarınıza inşaat alanlarında onları ne gibi tehlikeler beklediğini anlattığınızda ve bu tür yerlerde oyun oynadıklarında inşaatın yıkılabileceğini, yaralanabileceklerini veya yere düşen bir çivinin ayağına battığında ne kadar acı çekeceklerini anlatmalısınız ki inşaat alanlarının oyun oynamak için pek te uygun bir yer olmadığını öğrenebilsinler.

Yazar: Gizem Yediçam

Bir Yorum Yaz