Dünyaya İyiliği Yayan Bir Şirket Olmanın 4 Yolu

Dunyada Iyiligi Yayan Bir Sirket Olmanin 4 Yolu

İyilik yapabilmek için tahmin ettiğinizden de uygun bir pozisyondasınız. Bunun için şirketinizden başlayabilirsiniz.

Hepimizin başından hayatımızı tepetaklak eden olaylar geçti. Hepimiz pes etmenin kıyısına gelmişizdir. Bunları ben de yaşadım. Fakat pes etmek yerine, eskisinden de büyük bir iyilik yapma arzusuyla geri döndüm. Bu kişisel kararlılığım yerini buldukça, dünyanın dört bir yanındaki şirket yöneticilerine bir çağrı yapmaya karar verdim.

Üzerinde bir etki sahibi olduğunuzdan bihaber olduğunuz hayatlar da dahil birçok insanın hayatını etkileyebilecek, eşsiz bir pozisyondasınız. Bir çalışanınıza saygı ve nezaketle davrandığınızda onu çocuklarına, eşine ya da komşularına karşı saygı ve nezaketle davranma yoluna itersiniz.

Bu böyle devam eden bir süreçtir. O yüzden gücünüzü iyilik için kullanın.

1. İnsanlara İnanacak Bir Şey Gösterin

İnsanlara ilham vermek sihir değildir, fakat kolay bir iş de sayılmaz. İnsanlara ilham verebilmek için öncelikle kendiniz inanıyor olmalısınız. Tutkunuzdan bahsedin. Amacınız, inancınız, hedefiniz nedir? Siz bunlardan bahsettikçe, diğer insanların da kendi amaçlarını, inançlarını ve hedeflerini keşfetmelerine önayak olacaksınız. Bu keşfi yaptıklarında, onlardan desteğinizi sakın esirgemeyin.

2. Umursayan Bir Topluluk Oluşturun

Bir “şirket kültürü” yaratıp orada bırakmayın. İlişkilerin güçlendiği, insanların birbirine önem verdiği bir topluluk oluşturun. Çalışanlarınızın insaniyetlerine saygı göstermede ciddiyseniz, diğerlerinin üzerinde bir etki bırakırsınız. İnsanların, işçi arılardan önce birer birey olduğuna inandığınızda, çalışanlarınıza verdiğiniz değeri göstermiş olursunuz. Bunun bir sonucu olarak, onlar da sizin yanınızda kalır, engelleri aşmanızda size yardımcı olurlar.

3. İçten Bir Şekilde “Teşekkür Ederim” Deyin

Minnettarlık, liderliğin en güçlü ve en göz ardı edilen yanlarından biridir. Hatta çalışanlar takdiri en büyük teşviklerden biri olarak görmektedirler.

Bir çalışanınızın ardı ardına 16 saatlik günler çalışmasına minnettar mısınız? Ona söyleyin o zaman.

Çalışanınızın öne sürdüğü fikri çok beğendiniz ve bu fikir bazı engellerinizi aşmanıza yardımcı mı oldu? Ona bundan bahsedin.

Bir çalışanınız sizin hayalinize inanıyor mu? “Teşekkür ederim,” deyin.

Minnettarlığın sırrı bunu içten bir şekilde göstermektir. İnsanlar sahte bir teşekkürü hissederler. Tuvalete gitmeyi öğrenen bir çocuğa vereceğiniz bir “aferin” ziyade, takdir edeceğiniz şeyin kayda değer bir şey olmasına dikkat edin.

4. Bardağın Dolu Tarafını Görün

Risk sermayesi şirketi Cueball’un CEO’su Tony Tjan yakın zamanda verdiği bir röportajda olumlu bir bakış açısının öneminden bahsetti. Ona göre:

“Biri size bir fikir sunduğunda, eleştiriye başlamadan önce 24 saniye beklemeye çalışın. Bunu becerebilirseniz, 24 dakika bekleyin. Optimizm konusunda bir Zen ustası olursanız, bir gün bekleyebilir ve o zamanı o fikrin niye yararlı bir fikir olabileceğini çözerek geçirebilirsiniz.”

Bir şeyin içindeki iyiyi görmek her zaman kolay değildir – bazı fikirler kötüdür, bazı işler kötüdür ya da bazı insanlar kötüdür – fakat genelde her şeyin için de az miktarda da olsa bir iyi vardır. Bunun farkına varın ve bundan bahsedin. Bu yeni odak noktasının – bir potansiyele dönüşen engelin – bu kadar hızla yayılması ve etrafınızdaki insanların da bunu görmeye başlaması harika bir şey.

Hadi siz de deneyin.

Kaynak: Inc.com
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Emre Aygün

Bir Yorum Yaz