Efsaneleşmiş 6 Saçma Satış Tavsiyesi

Efsanelesmis 6 Sacma Satis Tavsiyesi

Bu tavsiyeleri duyduğunuzdan hiç şüphemiz yok. Sorun şu ki, bunların hiç birisi işe yaramaz.

Günümüz iş dünyasında “satış yapmak” hakkında ortaya atılan saçma sapan tavsiyeler ziyadesiyle mevcut. İşte bu makalede, bu tür tavsiyeleri bulabilir,  bunların neden saçma olduğunu ve neden hiçbir işe yaramayacağını öğrenebilirsiniz.

Efsane 1. Müşterilerle Yakın İlişkiler Kurmak

Satıcılar, müşterilerine bir anda arkadaşmışçasına davrandıklarında, müşteriler bundan hiç haz etmezler.  Çünkü müşteriler sizinle arkadaş gibi sohbet etmekten hoşlanmazlar;  sadece onlara istedikleri konuda yardımcı olmanızı ya da ürün fiyatında küçük te olsa indirim yapmanız için bir fırsat yaratmanızı isterler. Eğer uzun bir süre yardımcı olduğunuz bir müşteriniz varsa,  onunla zaman içerisinde arkadaşlığınızın ilerlemesi, pekişmesi mümkündür, fakat o zamana kadar müşterileriniz sizden arkadaşlık değil sadece profesyonel olarak işinizi yapmanızı isterler.

Efsane 2. Ne Olursa Olsun Eldeki Ürünlerin Hepsini Satmaya Çalışmak

Her şeyden önce, müşteriler, satıcıların ya da tedarikçilerin dürüst ve güvenilir olmasını isterler.  Diğer insanlar gibi kimin ne kadar dürüst, kimin ne kadar sahtekar olduğunu hemen anlarlar. Eğer sattığınız malların çokta iyi olmadığını bildiğiniz halde, iyi olduklarını iddia ediyorsanız, siz güvenilir bir satıcı değilsiniz demektir ve bu yüzden her gün müşterilerinizi birer birer kaybedersiniz.

Efsane 3. Müşterin Kafasını Karıştırıp Daha Fazla Satış Yapmaya Çalışmak

Müşteriler, iki ayağını bir pabuca sokan, aceleci satıcılardan hiç hoşlanmazlar ve gerçekten müşteriler alacakları ürüne karar verirken satıcıların onları sıkıştırmasından nefret ederler. Müşteriler, sizden sadece onlara en iyi hizmeti sunmanızı ve onlara içtenlikle yardım etmenizi isterler. Belki dürüstlüğünüzün, müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürünü almamalarına ve hatta başka bir yerden alış veriş yapmalarına neden olabileceğini düşünüyor olabilirsiniz, ama siz gerçekten içten davranırsanız, emin olun ki müşterileriniz başka yerden alış veriş yapmayacaklardır.

Efsane 4. Reddedilmeyi Kabul Etmek

Bazen, müşterilerin bir ürün satın almaya niyetleri olsa da ‘’ Hayır, teşekkürler.’’ deyip gidiyor gibi gözükebilirler. Aslında bunun nedeni: fiyat konusunun da yardımcı olmanızı ya da istedikleri her neyse onu sizin de gözden geçirmenizi istemeleridir. Bu davranışı önemsemezseniz kaybeden siz olursunuz, fakat bu davranışı dikkate alıp, müşterilerinizin isteklerine bir nebze cevap verebilirseniz, müşterileriniz geri dönecek ve o ürünü başka yerden almak yerine sizden alacaklardır.

Efsane 5. Biftek Yerine Laf Satmak

Burada laf, müşterinizin dikkatini ürünün özelliklerine çekmek anlamına, biftek te ürünün kendisi anlamındadır. Aslında müşteriler ne laf ne de biftek istiyor. Müşterilerin istediği tek şey, bifteğin faydalarından (tadından ya da vitamininden) yararlanmaktır.

Efsane 6. Müşteri Her Zaman Haklıdır

Devamlı sizden alışveriş yapan bir müşteriyle “ nasıl olsa her zaman benden alışveriş yapıyor” diyerek ilgilenmekten vazgeçmeyin. Müşterilerinize her zaman haklısınız demeyi bırakın. Unutmayın ki müşterilerine devamlı “Evet haklısınız.” diyen satıcılar; yapmacık tavırlı ve ilgisiz satıcılar olarak gözükürler.

Kaynak: Lifehack.org
Çeviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Gizem Yediçam

Bir Yorum Yaz