Egzersiz Yapmadan Egzersiz Yapmanın 7 Yolu

rsz_istock-workout-clothes-ftr

Meşgul bir hayatınız varsa ve egzersiz yapmaya ayıracak zamanınız yoksa bu açığı kapatmak için birkaç farklı yola başvurabilirsiniz. Belki egzersizlere ayıracak zamanınız yok ya da kaslarınızı egzersiz dışında biraz açmak istiyorsunuz; kalori yakabileceğiniz bazı yollar bulunmakta. Bunları günlük hayatınızın bir parçası haline getirerek, zaman içerisinde sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz.

1. Düzenli Nefes Alın

Nefes çalışması birçok antremanın önemli bir parçasıdır. Düzenli nefes almak, organlarınıza giden oksijeni arttırır ve kaslarınızın rahatlamasını sağlar. Halsiz ya da stresli olduğunuz durumlarda, 5 saniye boyunca nefes alıp 10 saniye boyunca nefes vermeyi deneyin. Bu düzen, vücudunuza aldığınız oksijen miktarının artmasına, bu oksijenin vücudunuzda daha iyi dağılmasına ve yorgunluk ve stresin azaltılmasına yardımcı olacaktır.

2. Günlük Rutininizi Daha Hızlı Bitirin

Egzersizlerinizi günlük hayatınıza dahil etmek, kalp atışlarınızı hızlandıracak ve günlük rutininizi birkaç dakika kısaltacaktır. Başka bir yol da günlük işlerinizi biraz daha hızlı halletmektir. Mesela, bunu yatağınızı yaparken uygulayabilirsiniz. Yorganızı, yastığınızı ve çarşaflarınızı kaldırıp düzeltirken aynı zamanda terlersiniz de. Bunu biraz daha hızlandırın ve gerçek bir egzersize dönüştürün. Hatta bunu bir yarışmaya çevirerek bu işi ne kadar hızlı sürede halledebildiğinizi görün.

3. Evcil Hayvanlarınızla Vakit Geçirin

Egzersiz sadece sizin için değil, tüylü arkadaşlarınız için de çok önemlidir. Köpeğinizle yürüyüşe çıkın ve onunla kovalamaca oynayın. Her gün biraz yürümek evcil hayvanınızla aranızda bağ kurmak için mükemmel bir yol olmasının yanında, hem sizin eklemlerinize hem de hayvanınızın eklemlerine iyi gelecektir. Hayvanınızın hoşuna giden aktivitelerini öğrenerek bunları günlük rutininize dahil edebilirsiniz. Böylece hem sağlıklı kalacaksınız hem de ilişkinizi sağlamlaştıracaksınız.

4. Merdivenleri Kullanın

Asansör yerine merdivenleri seçerek yağlarınızı yakabilir, kalp atışını hızlandırabilir, sertleşmiş eklemlerinizi açabilir ve kas yapabilirsiniz. Merdivenin ne çok avantajı var, değil mi? Hele bir de topuklu giyiyorsanız, bunların yanında baldırlarınızı da çalıştırmış olacaksınız. Merdivenleri kullanmak, gerçek bir egzersiz yapmadan egzersiz yapmanın en iyi yollarından biridir.

5. Dik Oturun

Dik oturmanın sırtınız ve karın kaslarınız için çok yararlı olduğunu biliyor muydunuz? Vücudunuzu eğri bir şekilde konumlandırmanız, omurganızın kalıcı bir şekilde eğrilmesine neden olabilir. Bu şekilde oturmanız sinir ve bel fıtığı problemlerine, kas ağrılarına ve kan damarlarınızla ilgili problemlere yol açabilir. Dik oturarak eklemlerinizin kireçlenmesi riskini düşürebilirsiniz.

6. Koşun

Koşun derken, gidin günde birkaç kilometre koşun anlamında koşmaktan bahsetmiyorum. Masanıza ya da mutfağınıza yürüyerek gitmek yerine, koşarak gitmeyi deneyin. Bilim insanları ani aktivitelere girişerek, 20-30 dakikalık antremanlarda yakacağınız kadar yağ yakabileceğinizi söylüyorlar. Bu kısa egzersizler birkaç kalori daha fazla yakmanın yanında, kan şekerinizi de düzene sokmaya yardımcı olacaktır.

7. Alışveriş Sepeti Kullanın

Marketlerde alışveriş arabası yerine sepeti tercih etmeniz iyi bir kol egzersizinin yanında, gereksiz harcamalarınızı kesmenize de yarayacaktır. Sepeti taşıyarak pazılarınızı, kol ve boyun kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Birkaç dakikada bir sepeti diğer kolunuza almayı unutmayın.

Peki, sizin günlük hayatınıza kattığınız ufak egzersizler neler? Bunları yorumlarda bizimle paylaşın.

Kaynak: Amerikanki.com
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Emre Aygün

“Egzersiz Yapmadan Egzersiz Yapmanın 7 Yolu” üzerine 2 düşünce

  1. Haftada 3-4 kere otobüse binmek yerine metroya yürümek de iyi bi çözüm. 15-20 derecelik bi açıda 20 dakika yürüyüş.

  2. haftada bir kisi ile munakasa etmektense iki uc kisi dovuyorum egzersizin krali bu !! vucudunun her yeri oynuyo hatta beyin bile egzersiz yapiyo dovsen de dovulsen de

Bir Yorum Yaz