Eski Bir Bilgisayarla Neler Yapabilir ve Onu Nelere Dönüştürebilirsiniz?

Eski Bir Bilgisayarla Neler Yapabilir ve Onu Nelere Donusturebilirsiniz

Eskiyen bilgisayarlarınızı başka bir amaçla kullanmanızın hiçbir sakıncası yoktur. Sadece eskidikleri için bir kenara atılmış bilgisayarlarınızı yeniden çalıştırmayı deneyebilir veya bir ev sunucusu gibi tamamen bambaşka bir şeye dönüştürebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarlar, küçük ve hafif yapıları sayesinde kolayca taşınılabildikleri ve bir bilgisayar için gerekli olan tüm donanımı tek bir çatı altında topladığı için hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır. İşte aşağıda bulacağınız birkaç öneri ile eskiyen bilgisayarlarınızla neler yapabileceğinize dair fikir sahibi olabilirsiniz.

10. Tekrar İyi Bir Şekilde Çalışmasını Sağlayabilirsiniz

Eski Bir Bilgisayarla Neler Yapabilir ve Onu Nelere Donusturebilirsiniz10

Yapmanız gereken ilk iş ile başlayalım; öncelikle eski bilgisayarınızı restore ederek, alternatif bir bilgisayara dönüştürebilirsiniz ve ya başka bir amaç için kullanmak istiyorsanız, ilk olarak yapmanız gereken şey:  bilgisayarınızı düzgün olarak çalışır bir konuma getirmek olmalıdır. Genellikle eskimiş dizüstü bilgisayarlardan, ilk günkü verimi alamamanız normaldir. Öncellikle bilgisayarınızın hasar görmüş ya da yıpranmış parçalarını onarmalı, içini güzelce temizlemeli ve kesinlikle yüklü olan gereksiz yazılımları kaldırmalısınız. Eğer hala bilgisayarınızdan istediğiniz verimi alamıyorsanız, bilgisayarınızın donanımına göre daha hafif bir açılış sistemi kurabilirsiniz. Bunları uygulamakta zorluk çekiyorsanız endişe etmeyin, dizüstü bilgisayarınızı fazlasıyla işe yarayacak başka bir cihaz olarak kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın ne kadar eski veya hasar görmüş durumda olduğu önemli değildir, aşağıdaki önerilere göz atmaya devem edin.

9. Duvara Monte Edebilirsiniz

Eski Bir Bilgisayarla Neler Yapabilir ve Onu Nelere Donusturebilirsiniz9

Evinizdeki diğer masa üstü bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı kullanmıyorsanız, kullanmadığınız bilgisayarı tek amaçlı bir cihaza çevirerek, duvara monte etmeyi düşünebilirsiniz. Bu şekilde değerlendireceğiniz bilgisayarınızı dijital bir fotoğraf çerçevesi olarak kullanabilir, mutfakta yemek tariflerine bakabileceğiniz bir kitaba ya da tariflerinizi yazabileceğiniz bir deftere dönüştürebilir, takvim olarak değerlendirebilir ya da evde egzersiz yaparken size yardımcı olacak bir arkadaşa dönüştürebilirsiniz. Bu öneriler dizüstü bilgisayarlarınız için adeta birer biçilmiş kaftandır. Tabi ki de klavye, CD sürücüsü, touchpad gibi birçok parçasının kullanılamaz durumda olmasında bir sakınca yoktur çünkü bu parçalar yeni yaratacağınız ürün için pek te önemli olmayacaktır. Önemli olan tek konu: bilgisayarınızın çalışır konumda olmasıdır.

8. Acil Durumlarda Kullanabileceğiniz Kablosuz Erişim Alanı Olarak Kullanabilirsiniz.

Eski Bir Bilgisayarla Neler Yapabilir ve Onu Nelere Donusturebilirsiniz8

Evinizde Wi-Fi’nin ulaşamadığı ya da bilgisayarınızın Wi-Fi’nize ulaşamadığı noktalar varsa, eski bir bilgisayarınız vasıtasıyla (Windows tabanlı ya da Mac hiç fark etmez)  ve birkaç “tık” ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Ben bu ender rastlanan durum ile çok büyük bir başarı elde ettim çünkü ben evimin bodrum katını kendime çalışma odası yaptım. Genellikle orda çalışıyorum. Bazen de evimin en uç noktasında çalıştığım da oluyor. Evimin bu bölümlerinde bilgisayarım Wi-Fi ye bağlanamadığı için bu müthiş düzeneği çalışma alanımla Wi-Fi arasında kurdum. Siz de eskiyen bilgisayarınızı bir sinyal güçlendiricisi ve dağıtıcısı olarak kullanabilir ve bu sayede yeni bir sinyal güçlendirici için harcama yapmaktan kurtulmuş olursunuz.

7. Televizyona Bağlayarak Bir Medya Merkezine Dönüştürün

Eski Bir Bilgisayarla Neler Yapabilir ve Onu Nelere Donusturebilirsiniz7

Siz de eski bilgisayarınızı, bir medya merkezine dönüştürmeyi düşünmüş olabilirsiniz ama eğer bir dizüstü bilgisayar kullanıcısıysanız (yani elinizde eski bir laptop varsa), bu durum sizin için çok daha avantajlı olacaktır. Dizüstü bilgisayarın ince yapısı sayesinde, bilgisayarınızı iki parçaya ayırabilir ve düz ekran televizyonunuzun arkasına saklayabilir ya da yanına monte edebilir ve evinizin içinde fazla yer kaplamamasını sağlayabilirsiniz. Bu düzenek, 700 Liraya satın alacağınız yeni bir medya merkezi kadar iyi bir performans vermeyebilir ama unutmayın ki evdeki eski dizüstü bilgisayarınızla hazırlayacağınız bu sisteme para harcamayacak ve 700 Liranız cebinizde kalacaktır.

6. Kısa Mesafeli Projektör Olarak Kullanabilirsiniz

Hayatınızda bir kez bile olsun projektöre ihtiyaç duydunuz mu? Yukarıdaki videoda yapımı anlatılmakta olan bu projektör sistemini sadece tabletinizle ya da dizüstü bilgisayarınızla yarım saat içerisinde tamamlayarak, filmlerinizi artık daha büyük bir ekranda izleyebileceksiniz. Fakat bu sistem, tabi ki de gerçek projektörler gibi kaliteli bir netlik sağlamayacaktır ama emin olun ki hiç yoktan iyidir. Ayrıca evde ailenize, resimlerinizden hazırladığınız bir slayt gösterisini sunarken ya da okulda gerçekleştireceğiniz ödevinizin proje sunumu için mükemmel bir seçenek olacaktır.

5. Masa Üstü Bilgisayara ya da Silent Server’a Dönüştürebilirsiniz

Eski Bir Bilgisayarla Neler Yapabilir ve Onu Nelere Donusturebilirsiniz5

Eğer dizüstü bilgisayarınız aşırı derecede hasar görmüş yani olabilecek en kötü durumdaysa,  yapmanız gereken tek bir şey kalmış demektir; çalışır durumdaki parçaları kurtarabilir ve bunları masaüstü bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Bu parçalarla dizüstü bilgisayarınızı, sadece klavye gibi gözüken bir bilgisayara, “Silent Home Server”a  ve hatta küçük bir “All-in-One” tarzındaki bir bilgisayara dönüştürebilirsiniz. Laptopunuzun ana donanımı kusursuz bir biçimde çalıştığı sürece ne monitörüne, ne ekranına, ne “Touchpad” ine ne de klavyesine ihtiyacınız var. Bunların hepsini ayrı ayrı ekleyebilirsiniz. Bu işin güzel bir yanı da; bu ayrı ayrı ekleyeceğiniz parçaların,  daha önceden üzerinde bulunan parçalardan çok daha iyi durumda olacak olmalarıdır.

4. Tablete Dönüştürebilirsiniz

Eski Bir Bilgisayarla Neler Yapabilir ve Onu Nelere Donusturebilirsiniz4

Eğer şimdiye kadar dokunmatik ekranlı bir bilgisayarda oyun oynamak istediyseniz ya da pratik bir biçimde bir şeyler okumak için tablet bilgisayara ihtiyaç duyduysanız ama buna para harcamadan sahip olmak istediyseniz, eski bilgisayarlarınızı bir tablet haline getirebilirsiniz.

3. Ekranı Kurtarabilirsiniz

Eski Bir Bilgisayarla Neler Yapabilir ve Onu Nelere Donusturebilirsiniz3

Eğer ki dizüstü bilgisayarınız çok zor günler geçirmiş gibi duruyor ama monitör kısmı kusursuz bir biçimde çalışıyorsa, monitör kısmını diğer parçalardan ayırabilir ve onu harici bir monitör olarak kullanabilirsiniz. Bu durum size yedek bir monitör sahibi olmanızı ya da birden fazla monitöre ihtiyacınız olduğu anda ikinci bir görüntüyü alabileceğiniz bir ekran olarak kullanma imkanı sunacaktır.

2. Çalışan Parçaları Kurtarabilirsiniz

Eski Bir Bilgisayarla Neler Yapabilir ve Onu Nelere Donusturebilirsiniz2

Bazı zamanlarda yapabileceğimiz çok fazla bir şey kalmamış olabilir ama parçalara ayırabilir ve işe yarar parçaları kurtarabiliriz. En azından sabit diski sökebilir ve taşınabilir bir hard diske çevirebilirsiniz.

1. Eğer Kırılmışsa, Satın Gitsin

Eski Bir Bilgisayarla Neler Yapabilir ve Onu Nelere Donusturebilirsiniz1

Son olarak (açıkçası) eğer elinizdeki eski bilgisayarınıza ihtiyacınız yoksa ve biraz olsun çalışır durumdaysa, uygun bir ücret karşılığında satabilir ya da değeri karşılığında takasa girebilirsiniz ama gerçekten kullanılamayacak durumdaysa, çalışır parçalarını satarak ta onu paraya çevirebilirsiniz. Çünkü birçok insanın, kendi bilgisayarlarını onarmak için, sizin satacağınız parçalara ihtiyacı olabilir. Bilgisayarınızı satarken hard diskinizin içini güvenli bir biçimde temizlediğinizden emin olun ve son olarak ta, daha sonra ikinci el bir bilgisayar alacaksanız, satın alacağınız bilgisayarın kendi güvenliğiniz için sicilinin temiz olduğundan emin olun.

Kaynak: Lifehacker.com
Çeviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Gizem Yediçam

Bir Yorum Yaz