İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken 8 Nokta

Is Gorusmesinde Dikkat Edilmesi Gereken 8 Nokta

Yaşadığımız zaman diliminde, üretim, tanıtım, satış yöntemleri, iletişim ve diğer alanlarda en güncel IT teknolojileri kullanılmaktadır. Bu durum, insan gücüne olan ihtiyacı azaltmakla beraber, akıllı sistemleri yönetecek kalifiye personel talebini de artırmaktadır. Bilinçli olan herkes, kendini geliştirmekte ve eğitmektedir. Neticesinde, kalifiye personel alanında da hızlı bir rekabet bulunmaktadır.

Rekabette önde olabilmeniz için, iş görüşmesi sırasında yapmamanız gereken birkaç hususu aşağıda sıraladım.

1. Randevuya Zamanında Gelmek

Çok önemli bir nedeniniz olmadığı sürece, görüşme yerine belirtilen saatte gitmelisiniz. Eğer mümkünse, görüşme saatinden önce orada olmak, hem sizin soluklanmanıza hem de oradaki havayı teneffüs edip ortama hazırlanmanız açısından faydalı olacaktır.

2. Kendinizi Çok Fazla Yüceltmeyin

Unutmamanız gereken en önemli nokta, iş görüşmesinde iş isteyen sizsiniz, karşınızdaki görüştüğünüz insanda sizin bu işe uygun olup olmadığınıza karar verecek insandır. Bu nedenle, kendi nitelik, beceri ve diğer özelliklerinizden bahsederken kendinizi bulunmaz bursa kumaşı yapmayıp, aksine anlatımlarınızı mütevazı ve duygulara hitap edecek şekilde yapın. Kibirli insanları hiç kimsenin sevmediğini unutmayın.

3. Fazla Konuşma ve Laubali Olmak

Soru sorulduğunda cevap verin ve cevaplarınız çok uzun olmamalıdır. Uzatılan konuşma da hata yapma riski yüksektir, kısa ve net olun. Mülakat, iş konuşmak için düzenlenmiş ciddi bir toplantıdır. Mülakata arkadaş edinmek için gitmezsiniz. Samimiyet derecenizi sizinle mülakat yapan insan kaynakları yetkilisine göre ayarlayın. Mülakata enerji ve heyecan katmanız, sorular sormanız çok önemlidir fakat iş arayan bir aday olarak sınırlarınızı aşmamaya özen gösterin.

4. Başvurduğunuz İşveren ve Pozisyon Hakkında Bilgili Olun

Günümüzde, her kişi ve kuruluş hakkında internette az veya çok bilgiye ulaşmak mümkün. Görüşmeye gitmeden önce, işveren ve açık pozisyon hakkında etraflıca bilgi toplamanız ve muhtemel “Şirketimiz veya açık pozisyon hakkında ne biliyorsunuz.” sorusuna vermeniz için gerekli olacaktır. Bu soru geldiğinde cevap verirseniz, bu sizin işi istediğinizi ve ciddi olduğunuzu göstererek hanenize artı puan olarak yansıyacaktır.

5. Bilmediğiniz Şeyler Hakkında Ahkam Kesip Biliyormuş Numarası Yapmayın

Yapılan en büyük yanlışlardan en önemlisi, CV’de abartılı şeylerin yazılması ve buralardan soru sorulduğunda hiçte yazdığınız gibi olmadığının ortaya çıkmasıdır. Örneğin; Yabancı dil olarak çok iyi derece Fransızca yazabilir ve bu nedenle görüşmede Fransızca konuşan biri ile muhatap olduğunuzda, eğer gerçekten Fransızcanız iyi değilse, eksi puanı alırsınız. Yalan söyleyeni hiç kimsenin sevmediğini unutmayınız.

6. İyi, Temiz Giyinmeli ve Yanınızda Not Alabileceğiniz Bir Not Defteri Bulundurmalısınız

İş görüşmesine, giderken spor kıyafetler yerine önemli günlerde giydiğinize yakın daha resmi kıyafetler tercih etmelisiniz. Görüşmeye gitmeden önce, etrafa koku yayabilecek yiyeceklerden (soğan, sarımsak, kebap vb.) tüketilmemelidir. Düzgün giyimle ve güzel kokulu olmak iş görüşmesini ciddiye aldığınızı gösterir.

Diğer taraftan, not almak bir mevzuyu önem vermenin ve unutmadan yerine getirmenin en önemli göstergesi olduğundan, görüşmede sorular sorarak aldığınız cevapları veya önemli gördüğünüz noktaları not almanız görüşmeyi yapan işveren temsilcisinin hoşuna gidecek ve artı puan kazandıracaktır. Ayrıca, not almanız yaptığınız iş görüşmelerinin değerlendirmesini yapmak için kendinize de gereklidir.

7. Yanlış Beden Dili Kullanmak

Beden dili ile ilgili okuduğum kitap ve makalelerde, karşı tarafta bulunanın istem dışı olarak, beden dilinizden etkilendiğini teyit ettim. Onun için, beden diliniz ile karşınızdakini etkilemeniz, beden dilinizi nasıl kullanmanız gerektiği konusunda okuyup bilgi edinmeniz gerekmektedir. Unutmayın, iyi kullanılan beden dili karşınızdakini pozitif yönde etkiler. Birkaç beden dili tüyosuna buradan ulaşabilirsiniz.

8. Düzgün Hitap ve Konuşma Tarzı

Kibarlığın, modernliğin ve iyi terbiye almış olmanın en büyük göstergesi karşınızdakine hitap ve düşüncelerinizi ifade ediş tarzınızdır. Görüşmede, yerel lehçelerden sıyrılın (eğer varsa), toplumda İstanbul Türkçesi olarak kabul edilen tarzda konuşun. Karşınızdaki, sizden küçük bile olsa “siz” diye hitap edin. Hanım birisi ile konuşuyorsanız, kibarlık derecenizi bir tık daha artırmanızda fayda vardır. Her hanım, iltifat ve iyi kelimelerden erkeklerden daha fazla etkilenir.

Sorulan sorular ve açıklamalarınızda, yalın, fazla ayrıntıya kaçmayan, açıklayıcı bir kullanmak artı puan almanıza yarayacaktır.

Eklemek istediğiniz noktalar var ise bize yazınız lütfen.

Yazar: Tunç Karabayır

Bir Yorum Yaz