İş Hayatınız İle İlgili Bilmeniz Gereken 8 Gerçek

Is Hayatiniz Ile Ilgili Bilmeniz Gereken 8 Gercek

Son 30 yılda düzinelerce satış ve pazarlama gurularının yanı sıra, yaşayan efsanelerden tutun,  adı sanı duyulmamış, daha işin çok başlarında olup sürekli çabalayıp duran girişimcilere kadar birçok yönetici ile röportaj yaptım.

Bir mühendis ve pazarlamacı olarak oldukça üretken bir organizasyonun yükselme sürecinde bulundum. Aynı zamanda iki büyük şirketin kendi ortak akılsızlıkları neticesinde parçalara ayrılıp dağılmasına da şahit oldum.

Son 7 yılda birçok okuyucumla iş dünyasında hayatta kalmak ve başarılı olmak konusunda günlük konuşmalar yaptık. Bunların hepsini hesaba katarak, aşağıda belirtecek olduğum çıkarımların doğru olduğunu düşünüyorum.

1. Bir Freelancersınız

İster bir şirkette CEO olun ister posta odasında gönderileri hazırlayan alelade biri, ilk önce bir freelancersınız. Size imtiyaz, ikramiye, bedava tatil, süslü ünvanlar ve maaş getiren bir makama sahip olsanız dahi ilk önce bir freelancersınız.

Bir freelancer olarak birlikte çalıştığınız şirketin, iş arkadaşlarınızın ve yatırımcılarınızın gözündeki kıymetiniz elde ettiğiniz son başarılar kadardır.

Bir freelancer olmak sürekli yeni fırsatlar yaratmak, yeni ürünler tanıtmak ve 3 adım sonrasını hesaplamak demektir. Freelancer olmazsanız bir alternatifiniz var: işsiz veya vasıfsız olmak.

2. Kendi İşinizin Patronusunuz

CEO’lar ne demek istediğimi zaten anlayacaklardır. Ancak bu durum herkes için geçerlidir. Bir freelancer olduğunuzdan dolayı, rapor verdiğiniz kişi, yani menejeriniz, aslında daha çok müşteriniz gibidir. Çünkü onunla olan ilişkilerinizi de sürekli olarak yönetmeniz gerekir.

Bir freelancer olarak ilişkilerinizi sadece dikey olarak değil yatay olarak da yönetmelisiniz. Genellikle iş arkadaşlarınıza hedeflerine ulaşabilmeleri için yardımcı olursanız, onları etkiler ve bu sayede onlarında size yardım etmelerini sağlarsınız.

En önemlisi ise kendinizi yönetmeyi öğrenmelisiniz. Düşüncelerinizi, alışkanlıklarınızı ve eylemlerinizi kontrol edebilirseniz, bütün bunların büyük amaçlarınıza katkıda bulunmasını sağlamış olursunuz.

3. Satış Yapmayı Bilmelisiniz

Satış yapmak iş hayatının ruhudur. Ürünlerini satamayan şirketler iflas ederler. Kar gütmeyen kuruluşlar ve devlet kurumları bile, tamamen herhangi bir kişinin herhangi bir organizasyonun sağladığı hizmetleri satabilme kabiliyetine bel bağlamaktadırlar.

4. Açık Olun

Geçmişte bazı iş adamları, tıpkı politikacılar gibi, laf salatası yapıp, teknik dil kullanarak konuları bulandırmayı faydalı bulmuşlardır.    O zamanlar bu tip durumlar için “ Deveye hendek atlatmaya çalışmayın!” derlerdi. Şimdi ise iş dünyası yoğun bir bilgi tufanına kapılmış durumda. Günümüzde bitmek bilmeyen asıl sorun, karışık olanı anlaşılabilir hale getirmeye çalışırken gereğinden fazla basit olmaktan kaçınmaktır.

Artık anlaşılır bir şekilde iletişim kuran kişiler, veri denizinde boğulan büyük insan kitlelerinin engin gücünü yönetmektedirler.

5. İnsanları Anlamak Önemlidir

Teknolojiyi kullanmayı bilmek genel olarak yararlı olsa da, değerler üretip bunları başkalarına satmak, insanları anlamaktan, onları harekete geçiren şeyleri keşfetmekten ve onların bireysel ihtiyaçlarını karşılamaktan geçer.

6. Cesaret Başarıyı Getirir

İşiniz hakkında aşırı tedbirli olmayı artık bir kenara bırakın. Hayatınıza ve endüstrinize giren kaçınılmaz değişimler ve sorunlarla başa çıkmak ve sonunda başarılı olmak için cesarete ihtiyacınız var. Cesaret demek, korkusuz olmak demek değildir. Sadece aptallar korkusuzlardır. Cesaret istediğiniz şeyi elde etmek için riskler almak demektir. Cesaret, işinizi ve hatta şirketinizi kaybetme ihtimaliniz olsa bile doğru bildiklerinizin arkasında durup gerçeklerle yüzleşmek demektir.

Bunun dışında tek bir alternatifiniz var: mağdur olmak.

7. İnançlar ve Gerçeklik Farklı Şeylerdir

Başarılı olmak için gerçekler ile inançlar(gerçekliğin yorumlanışı) arasındaki farkı bilmeniz gerekiyor.  Gerçekler değil, inançlarınız belirli durumlarda nasıl bir performans sergileyeceğinizi belirleyecektir.

Örneğin bir insan, durgun ekonominin onun ürünlerini satmasına engel olacağını düşünmektedir. Diğeri ise, şirketlerin artık ona daha fazla ihtiyacı olduğunu düşünmektedir.

Bu ikisinden hangisinin başarıya ulaşması daha muhtemel?

8. İş Hayatı Basittir

Her sanayi ve meslek belirli bir uzmanlık gerektirirken, iş hayatında uzman olmak nispeten daha basittir.

Maalesef ki binlerce yönetici danışmanının, endüstri analistlerinin ve şirket eğitmenlerinin hayatı, işleri karışık tutmaya bağlıdır.  Çünkü, nihayetinde iş dünyası basit olsaydı, bu adamları işe almaya ne gerek vardı? Güzel soru!

Kendi uzmanlık alanınızın dışında iş hayatında hayatta kalmak ve başarılı olmak için ihtiyacınız olan bir avuç dolusu sır ve kestirmelerdir. Bu nedenle bu bloğa yazı yazıyorum ve yine bu nedenle en son kitabımı yazdım.

Yukarıda anlattığım her şeyi “Business Without the Bullsh*t: 49 Secrets and Shortcuts You Need to Know.“ adlı kitabımdan özetledim.

Kaynak: Inc.com
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Eray Erdoğan

Bir Yorum Yaz