Hisselerin Aile İçinde Başarı ile Devredilmesinin Yöntemleri

Basarili Aile Veraset Sisteminin Sirri Nedir

Eğer siz de şirketteki hisselerinizi başka bir kişiye satmaktansa, kendi aile üyelerinizden birine devretmenin daha kolay olacağını düşünenlerdenseniz bilmelisiniz ki çok yanılıyorsunuz.

Ailelerin bir tatil organizasyonunda bir araya gelmesi işin en iyi ve en hoşa giden kısmıdır. Ancak, aile işletmesi sahiplerinden biriyseniz ve konu dönüp dolaşıp aile şirketinden ayrılacağınız ve haklarınızı aileden başka bir kişiye devredip devretmeyeceğinize gelmişse, muhtemelen sevdiklerinizle güzel geçmesini umduğunuz yılbaşı gecesinde bir araya gelmeniz pekte akıllıca bir davranış olmayacaktır.

Şirket kurucuları ve sahiplerinin işlerini sonlandırırken, işleri ile ilgili yetki ve hisseleri aile üyelerinden birilerine devretmeleri ya da bırakmaları mantıklı ve pratik bir çözüm gibi gözükebilir. Fakat ne yazık ki, aile bireylerinin usul, yöntem, zamanlama ve planlı bir geçiş süreci uygulama konusundaki algı düzeyleri farklılık gösterebilir ve sonuç olarak işler hiçte sanıldığı gibi yürümeyebilir.

Planlı Hisse Devri Yapabilmenin Bazı Taktikleri

Şirket sahibi birçok kişi, sahip olduğu varlığı, aile dışından herhangi birine satmaktan çok, aile içi miras sistemi yoluyla, aile içinde el değiştirmesini tercih ediyor. Aslında, aile şirketlerinin genç kuşaklara geçişi, diğer satış tercihlerine göre çok daha fazla zaman alır ve kafanız daha çok işlem ile meşgul olur.

Aile içi hisse devri sürecinde, aile ilişkilerinin bütünlüğünü gözetmeniz oldukça önemli bir husustur. Sürecin işleyişi konusunda aldığınız kararları ve kendinizce belirlediğiniz çıkış yollarını mümkün olduğunca kısa sürede netleştirmelisiniz. Hazırladığınız kişisel planların ve çıkış yollarının elbette değiştirilip düzenlenecek ve yeniden gözden geçirilecek yanları olacaktır. Bu sürecin biraz daha sorunsuz geçmesi için birkaç ipucu ve strateji belki size rehberlik edebilir.

1. Şeffaf olun

İletişim ve şeffaflık bu sürecin anahtarlarından birisidir. Eğer mümkünse ailenizle şöyle bir araya gelip işten elinizi çekmeyle ilgili niyetiniz olduğunu ve bununla ilgili bazı planlarınız olduğunu paylaşın ve aile üyelerinizin işi üstlenme konusundaki fikirleri nelerdir bunları öğrenin. Sürecin her aşamasında tüm aile bireylerini sürece dahil etmelisiniz. Böylece, ailenizin ileride karşılaşabileceği olası fikir ayrılıklarını ve kardeşler arası oluşabilecek dargınlıkları en aza indirmiş olursunuz.

2. Mal Paylaşımlarını Netleştirin

Eğer birden fazla çocuğunuz varsa, şirket hisselerinden her çocuğa eşit oranda paylaştırmanız büyük bir felaketin ortaya çıkmasını engelleyecektir. Er ya da geç rekabet oluşacak ve konuşulması gereken konular masaya yatırılacak ve bu da şirketin geleceğini olumsuz etkileyecektir. Meydana getirmek için ne emekler verdiğiniz şirketinizi korumak için, birçok hissedarı olan bu şirketi, eğer mümkünse, tek bir kişiye devredin ve kalan kardeşler için de alternatif çözümler üretin. Tabi hissedarlar şirketin hangi çocuk ya da aile üyesi tarafından yönetileceği ile de ilgili fikir ayrılığına düşecektir. Karşılaşabileceğiniz bu zorlukları da hesaplayarak alternatif devir planları düşünmelisiniz.

3. Her şeyi Önceden Planlayın

Aile içi, iyi ve adaletli hisse devri uygulayabilmek için, yıllar öncesinden planlarınızı oluşturmanız gerekir. Böylece, hem detaylı bir şekilde stratejilerinizi oluşturmak hem de aile üyelerini ileride üstlenecekleri rollere adapte etmek için zaman kazanmış olursunuz. Şirket sahiplerinin çocukları, önce başka bir şirkette çalışmaları ve tecrübe kazanmaları oldukça fazla rastlanan bir durumdur. Çünkü buradan kazandıkları tecrübe ve deneyimlerle gelecekte kendi şirketlerinde liderlik rollerini üstlenirler. Ayrıca birçok aile işletmesinde, çocuklara kilit görevler verilerek gelecekte sahip olacakları pozisyonlara hazır hale gelmeleri sağlanır. Şirket sahibi, bu yöntemi kullanarak çocuklarının yeteneklerini ve sergiledikleri performanslarını değerlendirme imkanı elde eder. Böylece varislerin hangi pozisyon için daha uygun olduklarını tespit ederler.

4. Mali ve Vergi Durumlarını Dikkate Alın

Aile bireyleri, bir aile şirketi kurmak için en elverişli zamanı beklerler. Şirket sahipleri satış miktarından daha büyük bir kısmı finanse edebilecek kapasitededirler, ancak yine de süreç başlamadan önce mali hedefleri belirlemek gerekir. Şayet şirketin bir kısmını miras ya da hediye olarak aktarma niyetindeyseniz, hisse devri planınızın vergi ile ilgili kısmını belirleyebilmek için bir vergi uzmanına danışmalısınız. Çünkü şirketin yeni sahibi de önünü görmek ve devredilmesi planlanan hisse ve yetkilerin aktarımından sonra, öz kaynak ve kazanç potansiyellerinin bu değişiklikten nasıl etkileneceğini bilmek, şirketin gelecekteki varlığını garanti altına almak ister.

5. Daima İletişim Halinde Olun

Aile içi hisse devri ile işini genç nesillere devreden kişi, şirketteki rolüne hala devam eder. En azından devir sürecinde bile büyük bir rol üstlenmektedir. Şirketinizi herhangi bir aile üyesine devrettiyseniz, gün be gün bizzat işin içinde olmasanız dahi o şirketin hala bir parçasısınız demektir. Bu anlamda, işinizden temiz bir şekilde ayrılıp kafayı dinlemeyi düşlediyseniz, belki biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Devir işlemleri ile ilgili aile bireylerinin bulunduğu her türlü ortamda konuşma yapabilirsiniz. Hatta bu konuşma tatil esnasında bile yapılabilir.  Yer, mekan, zaman gözetmeksizin bu konuyu karşılıklı olarak açıkça konuşuyor olmanız bazı rahatsız edici durumlara neden olsa bile, sizi beklenmedik tehlikelerden koruyacak ve şirketinizi daha sağlam ve sorunsuz olarak, başarılı bir şekilde, yeni nesile bırakmanızı sağlayacaktır.

Kaynak:Lifehack.org
Ceviri:LifehackTR.com
Çevirmen: Sinem Yılmaz

Bir Yorum Yaz