İlişkilere Zarar Veren 12 Davranış

Iliskilere Zarar Veren 12 Davranis1

İletişim bozulduğu zaman ilişkiler de zarar görür. Unutmayın, iletişim sadece kelimelerden ibaret değildir, hareketleriniz ve vücut diliniz de karşı tarafa pek çok şey anlatır. İlişkilere zarar verebilecek davranışlar aşağıda listelenmiştir.

Peki, siz bunlardan hangilerini yapıyorsunuz?

1. Göz Teması Kurmamak

Göz teması önemlidir.  Eğer göz teması kurmazsanız, bu karşınızdakinin söylediklerine tamamen dikkatinizi vermediğiniz anlamına gelir. Konuşma esnasında bakışlarınızın karşı tarafta olmasına özen gösterin.

2. Somurtmak

Aynaya bakın; dudaklarınız büzülüyor mu? Aslında pek çok insan somurtmanın doğal bir ifade şekli olduğuna inanır. Karşı taraf, bu hareketinizi konuşmadan hoşnut olmadığınız şeklinde yorumlayabilir.

3. Söz Kesme

Eğer birisinin sözünü keserseniz; “benim söyleyeceklerim seninkilerden daha önemli” mesajını vermiş olursunuz. Eğer insanların ne söyleyeceklerini biliyorsanız, önceden söylemeyin, bırakın konuşsunlar. Bir karşılık verecekseniz de, bunu aklınıza tutun ve karşı taraf sözüne ara verdiği anda konuşun.

4. El veya Ayaklar İle Ritim Tutmak

Bu şekilde ritim tutmak karşı tarafın acele etmesini istediğiniz ve sabırsızlandığınız anlamına gelir. Bu hareketi yapmak yerine, avuç içlerinizi kucağınızda yukarı dönük ve hareketsiz bir şekilde tutun.

5. Kolları Bağlamak veya Dizleri Kavramak

Bu hareket “kendimi senden korumam gerek, sana güvenmiyorum” anlamına gelir. Bunun yerine çözülün ve kendinizi rahat bırakın.

6. Gözleri Devirmek

Gözlerinizi devirdiğinizde, “işte yine aynı saçmalığa başlıyoruz” mesajı verirsiniz. Bunun yerine, bakışlarınızı yumuşatmaya ve çevresel görüşünüze odaklanmaya çalışın.

7. Derin Nefes Vermek

Bu tarz nefes sesleri bıkkınlık ve hatta sabırsızlık anlamına gelir. Bunun yerine nefesinizi yavaş ve dengeli alıp vermeye çalışın.

8. Bilek Şaklatmak

Bu “sinek kovma” hareketi, karşı tarafı sinir bozucu bir böcek gibi kovuşturuyorsunuz anlamına gelir. Yani aslında; ”beni çileden çıkarıyorsun, git başımdan” mesajı vermiş olursunuz. Bu alışkanlıktan kurtulmak istiyorsanız ellerinizi sabit tutun.

9. Avuç İçi Göstermek

Tabir-i caizse bu külahıma anlat” hareketi karşınızdaki kişiyle aranıza bir duvar örer. Bunu yaparak; “kes şunu, sana yeterince katlandım” mesajı veririsiniz. Karşı taraf konuşurken kollarınızı iki yanınızda tutmaya çalışın.

10. Bir Şeyler Okumak veya Yazmak

Eğer bunu çaktırmadan yapabildiğinizi düşüyorsanız yanılıyorsunuz.  Çoğu insan bunu rahatsız edici bulur ve siz de; ”seni dinlemektense bunu yapmayı tercih ederim. Zaten sadece öylesine dinliyorum” mesajı verirsiniz. Bunun yerine, o an yaptığınız her neyse bırakın ve tüm dikkatinizi karşı tarafa verin.

11. Odadan Dışarı Çıkmak

Bu hareketinizle; “söylediklerinin zerre değeri yok, keşke başka bir yerde olabilseydim” algısını yaratırsınız. Bunun yerine, sakin olun ve söylenenler ne kadar rahatsız edici olursa olsun dinlemeye çalışın. Eğer çok acil çıkmanız gerekiyorsa, karşı taraf ara verene kadar bekleyin ve açıklamanızı yaptıktan sonra çıkın.

12. Yapıcı Eleştiri Karşısında “İyi, sen yap o zaman” Demek

Bu tavır, onların görüşlerine değer verdiğiniz izlenimi yaratmaz. Aksine,  tavrınızı haklı çıkarmaya çalışıyormuşsunuz gibi algılanır. Bunun yerine, söylenen görüşler için teşekkür edin ve ilerde bu şeylerin değişeceğini söyleyin. Eğer bu davranışlardan herhangi birini yapıyorsanız, hayatta daha fazlasını elde etme fırsatınız var demektir.

Dinleme sanatı hakkında pratik yaparken, duruşunuzu, mimiklerinizi, nefesinizi ve hareketlerinizi çok iyi gözlemleyin.

Unutmayın ki, herkes kendini değerli hissetmek ister. Tek gerekense, sadece dinlemeye açık olmak ve söylenenleri zaman zaman onaylamak. Karşınızdakini dikkatle dinleyin ve bu keyfi ona yaşatın.

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Sedef Yakarisik

Bir Yorum Yaz