İnsanları Etkileyebilmenin 10 Sırrı

Insanlari Etkileyebilmenin 10 Sirri

Herhangi Bir Baskıya Gerek Duymaksızın, İnsanların Sizin İsteklerinizi Yapmasını Nasıl Sağlarsınız?

İnsanların, sizin her dediğinizi yapmasını ister miydiniz? Peki bunun imkansız olmadığını biliyor musunuz? Bu nokta da tek yapmanız gereken sadece istemek ve yazının devamını okuyarak tavsiyelerimi uygulamaya koymak. Bunları bu güne kadar yaşadığım tecrübelerden biliyorum.

Amerikan gazeteciler ve yazarlar derneğine ilk katıldığım zamanlar, bağımsız yazarlar hakkında sadece birkaç şey öğrenmiştim. Hemen hemen hepsi dahi diyebilirim. Onlar tamamen akıllarının yolunda giden, düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilen, yaratıcı bir kesim. Fakat büyük bir kısmının katılımcı meziyete sahip olduğunu düşünmüyorum. Çoğunlukla, bireysel hareket eden, ve kendi kendini idare eden bir tavır sergiliyorlar. Topluma karışmaya pekte istekli ve eğilimli değiller. (Zaten öyle olmasalardı, herkes gibi herhangi bir yerdeki bir ofiste çalışılardı.) Bireyseller, aynı zamanda inatçı ve aksi bir mizaçları var. İşte ben de tam böyle karakter özelliklerine sahip insanlara öncülük etmek istiyordum.

İlk görevim, şirketin kendi bünyesinde bulunan bir birimdeydi. Buradaki görevim, gönüllüleri yine gönüllülük esasına dayanarak yapılan işlerle buluşturmaktı. Fakat işler yolunda gitmedi. Benim seçip gönderdiğim gönüllüler bir süre sonra işlerini bıraktılar ve bunun üzerine işverenlerde bir daha benden yeni gönüllü talep etmediler ve ilanlarını benim ofisimde yayınlamak istemediler. Ne benimle ne de görevlendirdiğim gönüllülerle görüşmek istiyorlardı. Tüm çabalarıma rağmen proje yürümedi. Onların gözlerine tekrar girmeyi ve dikkatlerini çekmeyi nasıl başarabileceğimin yolunu bir türlü bulamıyordum.

O zamandan bu yana tam 15 yıl geçti ve ben şu anda ASJA’nın ( Amerikan Gazeteciler ve Yazarlar Derneği) başkanıyım. Bu iş, bağımsız yazarlara benim öncülük ettiğim bir iştir. Öyle zamanlar olmuştur ki, onların inatla savundukları düşüncelerinden vazgeçmelerini sağlayacak iradeyi bile gösterebilmişimdir.  Eğer, bunca yıl insanların benim yanımda yer almaları konusunda bir şeyler öğrenmemiş olsaydım, bu görevi elde edemezdim.

İşte size bu tecrübelerden birkaç tanesi:

1. Dinlemeye Bol Zaman Ayırmalısınız

İnsanların ne söyleyeceklerini önceden tahmin edebiliyor olabilirsiniz. Sizden talep ettiklerini yerine getirmenizin hiçbir yolu da olmayabilir. Ne olursa olsun söylediklerini dinlemelisiniz. Çünkü dinlenmek, herkes gibi onların da en çok istediği şeylerden birisidir. İşte ilk projemde yaptığım hatalardan birisi de buydu. Gönüllü olan insanları dinlemiştim, ama gönüllülük esasına dayanarak yürütülen işleri sunan işverenleri maalesef hiç dinlemedim. Yeni gönüllüler kazandıkça mutlu olduklarını düşünüyordum ama işin aslı hiçte öyle değildi.

2. Çok Fazla Soru Sormalısınız

İnsanların ne istediklerini sadece onları dinleyerek değil, ayrıntılı sorular yönelterek de öğrenebilirsiniz. Çünkü çoğu zaman, insanların söyledikleri istediklerinden farklı olabiliyor. Aynı zamanda bu, onlara neler teklif edebileceğiniz konusunda size de ipuçları verecektir.

3. Birebir İletişim Kurmalısınız

İş haricindeki konulardan da bahsederek iletişimi arttırmanın yollarını arayın. Belki sizinkilerle aynı yaşta çocukları vardır, belki geçen yaz tatilinizi geçirdiğiniz bölgede yaşıyorlardır, belki de benzer zevkleriniz vardır. Bunların hiçbiri doğru olmasa bile evrensel olaylardan bahsederek karşılıklı iletişim kurabilirsiniz. Mesela şu anda dünyanın büyük bir bölümü olağan üstü kış şartlarıyla cebelleşiyor. Bu ve bunun gibi konularla da sohbet ortamı yaratabilirsiniz.

4. Biraz Daha Rahat Olun

Kişisel hayatınızın, iş ortamında konuşulabilecek kadar yolunda olup olmadığını kimse bilemez. Birçok insanın özel hayatı ile ilgili ya çok genel şeyler bilinir ya da hiçbir şey bilinmez. Genelde bu konuda pek çok insan konuşmak istemez, ama aslında kişisel hayatınız ile ilgili bazı bilgilerin bilinmesi kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacaktır. O halde birkaç detayın bilinmesi herhangi bir sakınca yaratmaz diyebiliriz. Aksine, böyle yaparak diğer insanların da kendilerini daha güvenilir hissetmelerini sağlarsınız.

5. Teşekkür Etmekten Asla Kaçınmamalısınız

Size yardım eden ve ya sizin için kendini ortaya koyan biri olduysa, ona hiç tereddüt etmeden teşekkür edin. Bir daha ki sefere, benzer bir durum yaşandığında, hiç düşünmeden ve zevkle aynı davranışı tekrarlayacaktır.

6. Karşınızdakini Övmekten Kaçınmamalısınız

Çok çalışır, çok çabalarız ancak pek azımız takdir ediliriz. Bu nedenle bir kişiyi etkilemek istiyorsanız, onun işine olan katkılarından ve başarılarından bahsedin. Çevrede de iyi bilinmesinden dolayı, kendisini özellikle topluluk önünde övmeye özen gösterin.

7. Özür Dilemekten Kaçınmamalısınız

Özür dilemekten nefret ediyorsanız bu duyguyu yenmeye çalışmalısınız. Özür dilemek, İnsanları kazanıp kendi yanınıza çekme konusunda sahip olduğunuz en güçlü kozdur. Eğer verdiğiniz karar, karşınızdakine sıkıntı vermiş veya üzmüş ise ondan özür dileyerek onu önemsediğinizi hissettirebilirsiniz. Kararınızın arkasında duruyor olsanız dahi, sadece ona vermiş olduğu sıkıntıdan dolayı gönlünü almayı bilmelisiniz. Eğer özür dilemeniz, teşekkür etmeniz ve ya övgünüz içten ve samimi olamayacaksa hiç denememelisiniz bile. Sahte davranışları hissetmek kolaydır ve çoğunlukla ters etki yaratır

8. İnsanların İsteklerini Yerine Getirmeye Gayret Etmelisiniz

Herkesin her istediğini yapmanız mümkün olamayacaktır. Ancak insanların gerçekten ne istediğini, neye ihtiyaç duyduklarını anlar ve çözüm üretirseniz emin olun onlar da sizin beklentilerinizi tam olarak yerine getireceklerdir.

9. Durumu Kurtarmayı Bilmelisiniz

Bazen aranılan pozisyon için hiçte uygun olmayan adaylarla karşılaşırsınız. Peki doğru davranış bunu karşınızdakinin yüzüne vurmak mıdır? Tabi ki hayır. Ona, ilerleyen zamanlarda kendisini geliştireceğine olan inancınızdan bahsetmelisiniz. Makul bir yolla, işi başka birisinin aldığını söyleyebilirsiniz.

10. Size Gelen Telefonları Cevaplayın

Sizce telefon konuşmalarınızı azaltmanın yolları var mıdır? E-posta ve sosyal medya vasıtasıyla bu mümkün olabilir bence. Fakat telefon görüşmeleri vasıtasıyla yapılan birebir görüşmeler ile e-posta ve sosyal medya aracılığı ile yapılan görüşmeler arasında büyük farklar olduğunu düşünüyorum. Birisine herhangi bir haberi vermek için, diğerini de mühim konuları aktarmak için tercih ederiz. Mesela bünyenizde çalışan bir personele yeni sorumluluklar verdiğinizi veya terfi ettirdiğinizi birebir yapılan bir görüşmede söylersiniz.

Telefonda, karşınızdaki kişinin size yönelttiği tüm soruları cevaplayabilmeli, ya da karşınızdakinin herhangi bir talebi varsa bunu dinleyebilmelisiniz. Sırf onları dinleyebilmek veya onlarla zaman geçirebilmek adına yapmanız gerekenleri bir süreliğine bir kenara bırakabilmelisiniz. Böylelikle arandığınız konu hakkında onları ne kadar önemsediğinizin farkına varacaklardır. Bu da onların ilgisini çekebilmenizin ve yanınızda yer almalarını sağlayabilmenizin en güçlü yollarından biridir.

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Sinem Yılmaz

Bir Yorum Yaz