İnternet Sitenizin Görünülebilirliğini Arttırmak İçin 10 SEO Püf Noktası

Internet Sitenizin Gorunulebilirligini Arttirmak Icin 10 SEO Puf Noktasi

Arama motorları internet sitelerini sınıflandırırken ve sıralarken çeşitli faktörleri göz önüne alırlar. Her arama motorunun internet sitelerinin nasıl derecelendirdiği tam olarak bilinmiyor, fakat internet sitenizi optimize ederek arama motorlarının veri toplamasını, içeriğinizi sınıflandırmasını ve internet sitenizi etkili bir şekilde değerlendirmesini sağlayabileceğiniz birçok yol bulunmakta.

Birazdan sizinle paylaşacağımız püf noktalar etkili bir şekilde yerine getirildiğinde, internet sitenizin hem ziyaretçilerinize karşı hem de arama motorlarına karşı olan kullanım kolaylığını arttırarak internet sitenizin görünülebilirliğinin artmasını ve internet sitenize aldığınız ziyaretçi sayısının yükselmesini sağlayacaktır.

1. Yeni İçerik Oluşturun

İnternet sitenizin görünülebilirliğini arttırmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri eşsiz ve yeni içerik oluşturarak, sitenizi düzenli olarak güncellemektir. Kendi internet sitenizin aynı pazara oynayan diğer internet sitelerinden ayrılmasını sağlamak için ziyaretçilerinize hatasız ve güncel bilgiler sunmak isteyeceksiniz. Paylaştığınız içerik her zaman iş alanınızla alakalı olmalı, müşteriniz için değerli bir şeyler barındırmalı ve hem sitenizde bulunan diğer sayfalardan hem de aynı pazara oynayan rakip internet sitelerinde bulunan içeriklerden farklı olmalıdır.

Ürünlerin tanıtımına ayrılmış sayfalarda bile, ürünlerin tanıtımlarını internet sitenize özel kılacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Aynı ürünü tanımlıyor olsanız bile, başka internet sitelerinde bulunan ürün tanımlarına benzeyen tanımlar yapmak hayrınıza olmayacaktır. Aynı şey sunduğunuz hizmetleri tanımlarken de geçerli. Her seferinde ziyaretçilerinize yeterli ve doğru bilgi verirken elinizden geldiğince eşsiz olmaya çalışın.

2. Her Sayfa İçin Meta Tanım Yazın

İnternet sitenizde bulunan her sayfa, o sayfada sunulan içeriği tam bir şekilde tanımlayan bir meta tanıma sahip olmalı. Çünkü meta tanımlar arama sonuçlarında başlığın hemen altında görünürler ve bu tanımlar ziyaretçileri linkinize tıklamaları için ikna edecek kadar ilgi çekici olmalı. O sayfa için bir reklam yazısı yazdığınızı düşünün. Ziyaretçilerin linke tıklamasını sağlayacak bir tanım yazın.

3. Eşsiz Sayfa Başlıkları Kullanın

Eşsiz meta tanımların yanında, her sayfanın diğer sayfalarınızdan farklı bir sayfa başlığı bulunmalı. Sayfa başlıkları 60 karakteri geçmemeli, olabildiği kadar tanıtıcı olmalı ve o sayfa için hedef anahtar kelimeleri barındırmalı. Sayfa başlıklarının arama sonuçlarında ilk görünen şeyler olduğunu unutmayın ve buna göre, ziyaretçilere anlam ifade edecek başlıklar kullanmaya çalışın. Sadece o sayfayla bağlantılı anahtar kelimeleri sıralamayın. O sayfayı doğru bir şekilde tanımlayan ve ziyaretçinin ilgisini çekecek bir başlık oluşturun.

4. URL’lerde Anahtar Kelimeler Kullanın

Mümkün olduğunca URL’lerinizde anahtar kelimeler kullanmaya bakın. Gezinti URL’leri her zaman kısa, öz ve anahtar kelime bakımından zengin olmalıdır. Bu sayede URL’ler hem ziyaretçiler için hem de arama motorları için daha erişilebilir olurlar. Örneğin bir web dizayn işi yürütüyorsanız ve sitenizde bir portföy sayfanız varsa, bu linkin içinde “web dizayn portföyü” demeniz, sadece “portföy” demenizden çok daha etkili ve tanımlayıcı olacaktır. Gezinti linklerinde ipucu metni kullanmanız da URL’lerinize fazladan tanım ve anahtar kelime eklemenize olanak sağlayacaktır.

5. Başlık Etiketlerini Doğru Şekilde Kullanın

Başlık etiketlerini doğru bir şekilde kullanmak, aynen internet sitenizin içeriğinin bir taslağını çıkarmak gibi, internet sitenizde bulunan bilginin düzenlenmesini sağlar. Sayfalardaki ana başlık için h1 etiketini, büyük alt başlıklar için h2 etiketini, daha alt kategoriler içinse h3 ila h6 arasındaki etiketleri kullanmalısınız. Başlıkları doğru bir şekilde kullanmak ziyaretçilerinizin içeriğinizi daha kolay bir şekilde okuması sağlamanın yanında arama motorlarına yeni bir bölüme ya da alt bölüme girdiklerini haber vererek içeriğinizi sınıflandırmasını ve kullanılan anahtar kelimeye oranla internet sitenizin ne kadar alakalı olduğunun belirlenmesini daha da kolaylaştırır.

6. ALT Etiketlerini Etkili Bir Şekilde Kullanın

ALT etiketleri internet kullanıcıları ve arama motorlarına ek bilgi sağlar. Sayfanızdaki bir görüntü dosyası yüklenemediğinde, ALT etiketinde saklanan tanım gösterilir ve böylece görüntünün bir tanımı yapılarak ziyaretçilere görüntü yüklenseydi orada neyi görecekleri hakkında bilgi verilir. Aynı zamanda ALT etiketleri arama motorlarına içeriğinizi tanıtma imkanı da sunar. Hatta uygun durumlarda ALT etiketine anahtar kelimeleri bile ekleyebilirsiniz. Fakat etikete koyduğunuz tanımların doğruluğundan emin olun ve eklediğiniz anahtar kelimeler görüntüyle uyumlu olsun. Eğer anahtar kelimemeler görüntüyü doğru bir şekilde tanımlamıyorsa, sakın ALT etiketine anahtar kelimeleri doldurmayın.

7. Gezinti Linklerine Yer Verin

Gezinti linklerini etkili bir şekilde kullanarak arama motorlarındaki görünülebilirliğinizi arttırırken, ziyaretçilerinizin de ilgisini taze tutacaksınız. Gezinti linkleri, bağlantı kurulan sayfayla alakalı anahtar kelimeleri barındırmanın yanında o sayfanın bir tanımını da içermeli. Bu sayede hem ziyaretçilerinize hem de arama motorlarına doğru bilgi vermiş olursunuz. Gezinti linklerinin her sayfada bulunduğunu unutmayın ve mümkün olduğu yerlerde linklerin bütünlüğünü ve kullanım kolaylığı bozmadan gerekli anahtar kelimeleri kullanmaya bakın.

8. Site Haritası Oluşturun

Arama motorlarının internet sitenizin her sayfasını bulmasını sağlamanın en kolay ve etkili yolu her sayfayı içeren bir XML site haritası oluşturarak bunu büyük arama motorlarına sunmaktır. Kapsamlı bir site haritası sitenizde gezintiyi kolaylaştıracak ve sitenizin görünülebilirliğini arttıracaktır. WordPress gibi günümüzün içerik yönetim sistemlerinin çoğu size bir XML site haritası oluşturma imkanı tanımaktadır. Eğer kullandığınız sisteme bu özellik dahil değilse, bu özelliği eklemenin bir yolunu bulmanız ya da XML site haritası oluşturmak için alternatif bir yola başvurmanız harcayacağınız zaman ve emeğe değecektir.

9. Anahtar Kelimeleri Etkili Bir Şekilde Kullanın

Sayfanızı tanımlayan anahtar kelimelerin o sayfada en azından bir kere görünmesi ve yazıya doğal bir şekilde ilave edilmesi gerekmektedir. Sayfanızda ne kadar çok içerik varsa, anahtar kelimeleri kullanmanız için o kadar imkanınız olacaktır, fakat anahtar kelimeleri kullanırken aşırıya kaçmamaya ve doğal olmayan, göze batacak şekilde kullanmamaya dikkat edin. Eğer anahtar kelimeleri fazla kullanırsanız, sayfanız ve hatta tüm siteniz anahtar kelime spam’i olarak etiketlenebilir. En iyi sonuçlar için anahtar kelimeler, içeriğinizin yüzde ikisiyle beşi arasında bir yer kaplamalı.

10. Hızlı Yüklenen Sayfalar Oluşturun

Hızla yüklenen sayfalar oluşturarak hem ziyaretçileriniz için kullanılabilirliği arttırırsınız, hem de arama motorlarının sayfalarınızı daha hızlı endekslemesini sağlayarak görünülebilirliğinizin yükselmesini sağlarsınız. Eğer sayfalarınızın yüklenmesi çok uzun sürüyorsa, ziyaretçiler ve arama motorları sitenizde daha az zaman geçireceklerdir.

Sayfanızda bulunan görüntü, yazı ve diğer içeriklerin mümkün olduğunca hızlı yüklendiğinden emin olmak için sayfalarınızı sürekli teste tabi tutun. Sayfanızı yavaşlatan içerikler bulursanız, ya onu daha hızlı yüklenen bir tanesiyle değiştirin ya da tamamen sayfadan kaldırın. HTML, CSS ya da Javascript dosyalarınızı, daha hızlı yüklenmeleri için optimize edin.

Bu basit ve etkili SEO püf noktalarından yararlanarak ziyaretçileriniz için kaliteli ve kullanışlı bir site, arama motorları içinse görünür bir site oluşturabilirsiniz. Bu püf noktalarını yerine getirmek zamanınızı almaz ve bunun yararını sitenizin görünülebilirliği yükseldiğinde sitenize gelen trafiğin artmasıyla göreceksiniz. Sitenizin bu trafiği kaldırabilecek kadar güçlü olacağından emin olun, yeter.

Kaynak: Audiencebloom.com
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Emre Aygün

Bir Yorum Yaz