IPhone ile Yapılan 8 Yanlış Şey

IPhone ile Yapilan 8 Yanlis Sey

Eğer sizde Iphone’unuzu çok değer veriyorsanız, onu gerektiği gibi koruyup kollamalısınız. Aşağıda, Iphone’nunuzla yanlış yaptığınız şeyleri sizin için sıraladık.

1. Hiçbir Zaman Kapatmamak

Telefonunuzu gerçekten de zaman zaman kapatmalısın, eğer böyle yapmazsanız bataryası gerektiğinden daha hızlı bozulur. Uzmanlar, telefonun sürekli açık bırakmanın bataryayı etkilediğini söylüyor. Örneğin: Sabah kalkmak için, telefonunuzu çalar saat olarak kullanıyorsanız, vazgeçin ve çalar saat alın. Telefonu kullanmadığınız zaman dilimlerinde de kapatmanızda fayda vardır.

2. Wi-Fi Ve Bluetooth’u Her Zaman Açık Bırakmak

Kullanın veya kullanmayın, iPhone’nun Wi-Fi ve Bluetooth’u açıksa, bataryayı çok daha hızlı tüketir. Gerekmedikçe, Wi-Fi veya Bluetooth’unuz açık tutmayınız, yalnızca gerektiğinde açmanız  yararınıza olacaktır.

3. Aşırı Sıcak veya Soğuğa Maruz Bırakmak

iPhone aşırı sıcaklığa ve soğukluğa dayanması için yapılmadı, 0°C derecenin altında ve 35°C derecenin üzerinde kullanılması önerilmiyor. Bu durumlarda, bataryayı daha hızlı tüketilir veya geçici olarak telefonunuz kapanabilir. Aşırı hava durumlarında iPhone’unu kapalı tutmaya çalışın, eğer kapalı tutamıyorsanız, soğuğa veya sıcağa fazla maruz kalmamasına özen gösteriniz.

4. Geceleyin Şarjda Tutmak

Uyurken iPhone’ununuzu şarjda tutmak, işinizi kolaylaştırabilir ve sabah uyandığınızda bataryayı full bulmak hoşunuza gider. Ancak uzmanlar, bataryanın tam dolduktan sonra şarjda kalmasının batarya ömrünü kısalttığını söylüyorlar. Bu konu hakkında çok fazla tartışmalar oldu ve yakın zaman önce Gizmodo “Bataryayı tam yüzde 100’e ulaşmadan önce şarjdan çıkarmak, onun daha verimli çalışmasını sağlayacağını, çünkü şarj dolduktan sonra şarjdan çıkarılmaması bataryanın verim kaybına neden olabilir.” diye yazdı. Kısaca söylemek gerekirse, gün içerisinde şarj etmeye çalışırsanız, yüzde 100 olduktan sonra çıkarabilirsiniz veya zamanlayıcı ile kapanan bir fiş kullanmanızda fayda var.

5.  Apple Olmayan Şarj Aleti Kullanmak

Apple şarj aletleri pahalı olabilir, ama kalitelidir. Farklı marka veya markasız şarj aletleri kullanmak telefonunuza zarar verebilir ve hatta sahte şarj aletlerinin patlama ve yangınlara neden olduğu hakkında raporlar bulunmaktadır. Apple, USB Şarj Aleti Geri Alım Programı başlattı, bu programda sahte şarj aletlerini onlara iade edilmesini istedi ve geçen Ağustos ayından itibaren Apple markası olmayan şarj aletlerini getirenlere, hakiki Apple şarj aletlerinde indirim sunmaya başladı.

6. Temizlememek

Her gün elinde ve cebinde olan olan iPhone’un, klozet kapağı ve evcil hayvanların yemek kaplarına kıyasla daha fazla mikropludur. Apple, “ yumuşak, tüy bırakmayan bir bez” kullanarak iPhone’unu temizlemeni öneriyor. Ultraviyole ışını kullanarak telefonunuzu sterilize edebileceğini iddia eden ürünlerde bulunmaktadır.

7. Şifre İle Korumamak

Apple istatistiklerine göre, iPhone kullanıcılarının yarısı telefonlarına şifre koymuyor. IPhone’unuz şifre ile korunmuyorsa ve çalınırsa, kişisel ve kullandığınız online kimlik bilgileriniz (email, twetter, facebook, itunes vb.) hepsi, hırsızların eline geçer ve kullanırlar. Sizde, gizliliğinizi her halukarda korumak için, telefonunuza şifre koymayı unutmayınız.

8. Elinde Iphone’u Tutarak Gezmek

Farkında olsan da olmasan da iPhone’lar karaborsada en popüler ve hırsızlar için önemli bir hedeftir. Büyük şehirlerdeki hırsızlıkların yaklaşık yüzde 40’ı cep telefonlarından oluşuyor, yani dikkatsizce elinde iPhone’un ile gezmek oldukça tehlikelidir.

Kaynak: Huffingtonpost.com
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Timur James Tanurhan

“IPhone ile Yapılan 8 Yanlış Şey” üzerine bir düşünce

  1. 4.madde üzerine çok yazıldı tartışıldı.. Ve maalesef ki burayada yanlış yazılmış , gerçi çeviri yapılmış ama kaynak sitesi yanlış yazmış işte.. Artık yeni nesil fişler , telefonun şarjı %100 olduğunda zaten akımı kesiyor.. En kolay deneyimleme yöntemi , şarj ederken adaptör sımsıcak olur , şarj bittikten sonra soğur ve bir daha ısınmaz. Pili öldürmemek içinde fiş cihazın pilinin belli bir kısma kadar boşalmasını bekliyor , sonra tekrar akım sağlayarak kısa süre içerisinde şarj ediyor. 3310 daki kullanılan Nikel-Kadmiyum pil değil ki bu. %100 ‘e gelmeden devamlı çıkarılırsa , bir süre sonra şarj edilmeyen hücreler ölerek pilin ömrünü dahada kısaltıcaktır.

Bir Yorum Yaz