İşe Başarılı bir Sosyal Medya Yöneticisi Almanın Sırrı

Ise Basarili bir Sosyal Medya Yoneticisi Almanin Sirri

Yanlış fikirlere kapılmadan sosyal medyanızı idare edecek doğru kişiyi nasıl seçeceğinizi öğrenin.

Daha önce pazarlamayla içli dışlı olduysanız, piyasada rekabetten düşmemek için sürekli değerlendirme yaparak stratejinizi güncellemenin önemini biliyorsunuzdur. Büyük ihtimalle müşteri memnuniyeti, dijital veri, ölçüm ve içerik pazarlamacılığı ile promosyonun farklı yollarına daha fazla zaman harcıyorsunuzdur.

Sosyal medyanın pazarlama stratejinizin bir parçası olmasının gerekliliği konusunda kafanızda herhangi bir soru işareti bulunmadığına eminim.

Peki, şirketiniz sosyal medyaya nasıl yaklaşıyor? Hala sosyal medyayı birkaç stajyerin eline mi bırakıyorsunuz? Eğer bunu yapıyorsanız, stratejinizi gözden geçirmenin vakti gelmiş demektir. İşe insan kaynakları yöneticinize bir mesaj göndererek başlayabilirsiniz. Bir sonraki sosyal medya yöneticiniz Facebook ve LinkedIn’de olduğu kadar işletme ve pazarlama konseptlerinde de bilgili olmalı.

Sosyal medyada öncülük yapan profesyonel pazarlamacılar, içerik pazarlama uzmanı Jay Baer’e günümüzün başarılı sosyal medya kampanyaları taleplerini karşılamak için gerekli beceri listesinden bahsederek, tecrübelerini paylaştılar.

İşte Baer’in Social Pros All-Stars: Career Paths & Tips from 27 Big Company Social Media Professionals kitabından öğrendiğimiz bazı önemli noktalar:

Tecrübe Önemlidir

Bazı sosyal medya uzmanları, yakın zamana kadar sosyal medya pazarlamacılığının herhangi birinin başarılı olabileceği bir alan olarak görüldüğünü belirtiyorlar. Jim Beam’in sosyal içerik sorumlusu olan ve Social Pros All-Stars kitabında yer verilen Jason Miller, genel bir görüş olarak şirketler, eğer kişi sosyal medyada aktifse, o kişinin bu işe uygun olduğunu düşünüyorlardı, diyor. “Artık durum çok farklıdır. Instagram, Twitter ya da Tumblr’ı çok iyi kullanmak bu iş için artık yeterli değil.” Bu alanda başarılı olabilmek için ileri görüşlü olmalı, tüketici verilerini ve pazarlama stratejilerini yorumlayabileceğinizi göstermeli ve hedef kitlenize ulaşacak yazılar yazabilmeniz gerektiğinin altını çiziyor. “Başarısız olmayı göze almalısınız. Bunun için pes etmeden çalışmalısınız,” diye ekliyor.

Birden Fazla Beceri

Patrón Spirits Şirketi’nin dijital pazarlama departmanı başkan yardımcısı Adrian D. Parker, bir şirket adına sosyal medya pazarlamasında uzmanlaşmak için neler yapılması gerektiği konusunda da yanlış anlaşılmalar olduğunu belirtiyor.

Parker’a göre, gelecekte sosyal medyayla ilgili kariyerlerde idare, globalizasyon, yeni teknolojileri kabullenme, kullanıcı tecrübeleri ve içerik stratejileri gibi iş unsurlarına yoğunlaşılacak.

Parker, “Tüm sosyal medya kariyerlerinin eşit olduğunu varsaymadan önce başarmak istediğinizin ne olduğu hakkında kafa yormanız önemlidir, “ diyor. “Sosyal medyayı şirket seviyesinde uygulamakla kişisel olarak kullanmak birbirinden çok farklı şeylerdir.”

Becerilerden Bahsetmiş Miydim?

Miller, yakın gelecekte sosyal medya uzmanlarının, başta veri analizi alanında olmak üzere farklı alanlarda becerilerini geliştirmeleri gerekeceğini söylüyor. Sosyal dinleme ve Büyük Veri’nin bu alanda büyük önem taşıması, verileri okuyup anlama konusunun gerekliliğini ortaya koyuyor.

Miller, “Rakamlar hala önemli. Bizimkisi gerçekten dengelenmiş meslek,” diyor.

Pazarlama Diploması Gerekli Değil

Baer, bu projeye başlarken sosyal medya profesyonellerinin çoğunun pazarlama ya da buna yakın bir alanda diploma sahibi insanlardan oluşacağını beklediğini söylüyor. Anket yapılan gruba göre, grubun sadece %24’ü pazarlama, işletme ya da reklamcılık diploması sahibi. Buna karşın, grubun %50’sinin İngiliz dili, İngiliz edebiyatı, halkla ilişkiler ya da gazetecilik diploması bulunuyor.

Halkla ilişkiler alanında edindiği tecrübelerin ona fikirlerini ortaya koymayı, hedef kitleyi ikna etmeyi ve harekete geçirmeyi öğrettiğini söyleyen Parker, sosyal medya alanında başarılı bir kariyer için kilit yeteneklerin, dinleme, iletişim kurma ve problem çözme yetenekleri olduğunu söylüyor.

Facebook Yanılgısı

Facebook en büyük sosyal medya platformu olsa da kitapta yer alan sosyal medya uzmanlarının favori platformu olmaktan çok uzak. Soruları cevaplayan 27 kişiden 14’ü favori platformları olarak Twitter’ı gösteriyor. Instagram 8 kişi tarafından seçilirken Facebook sadece iki oy alıyor. LinkedIn ve Untapped birer oyla son sırada yer alıyor. Pinterest’in adı dahi geçmiyor.

Sonuç olarak, uzmanlar bir sosyal medya kampanyasının nasıl yürütüleceğine dair birçok yanlış anlaşılmanın yaşanmaya devam ettiğine dikkat çekiyor. San Fransisco Giants’ın dijital medya yönetmeni Dryan Srabian, en büyük sorunun sosyal medya yönetimi için gereken çabanın ve kaynaklarının küçümsenmesinin olduğunu söylüyor. “Sosyal medyayı bedavaya kullanamazsınız. Sosyal medyada başarılı olan şirketler buna yeterli kaynak ayıran şirketlerdir,” diyor.

Kaynak: Inc.com
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Emre Aygün

Bir Yorum Yaz