İşi Bırakmanızı Gerektiren 11 İşaret

Isi Birakmanizi Gerektiren 11 Isaret

Hepimiz zaman zaman işe gitme konusunda bir mücadele içine gireriz. Alarm çalar ve  “off yine mi?”  diye söyleniriz. Sabahın ilk kahvesini veya çayını içene kadar mağara adamlarından farkımız yok gibidir . Peki ya bundan daha fazlası olsaydı? Bu tarz korku ve endişe verici durumlar sizi gittiğiniz her yerde takip etseydi?  Tüm bunlar işi bırakmanız için bir sebep teşkil etmez miydi?

Sizi mutsuz eden bir işi bırakmak, dışardan bakınca çok kolay görünüyor olabili, ama pek çoğumuz için maalesef durum böyle değil. Ya daha iyi şartlarda bir iş bulmayı olanaksız görüyoruz ya da şu an çalıştığımız işten daha düşük seviyede bir iş bulma konusunda endişe yaşıyoruz. Tek bildiğimiz şu ki;  hiçbir iş sağlıktan daha değerli değildir. Daha doğrusu, hiçbir şey sağlıktan daha mühim değildir. Geçimimizi sağlamaya yetecek kadar para aslında hepimiz için en güzeli. Şimdi ise bizi mutlu edecek ve rahat ettirecek şeyle üzerinde düşünme zamanı.

İşinizi bırakmanızı gerektiren 11 işaret işte burada;

1. Sabah İşe Giderken Ayaklarınız Geri Geri Gidiyor

Sabah alarm çaldığında, kafanızı yastığa gömüp ağlamak istiyorsunuz. Burada, ciddi bir şekilde işiniz hakkında tekrar düşünmeniz gerekir.  Daha da derinlere gidin ve sizi rahatsız eden şeyleri bulmaya çalışın. Bitirmeniz gereken bir yığın görev mi var? Sizin için, çalıştığınız işten ziyade çalıştığınız kişiler mi sorun? Yoksa sadece monotonluktan mı sıkıldınız? Gerçek sebepler bulmaya çalışın ve bu sebepler doğrultusunda ya patronunuzla yeni bir fırsat için tekrar konuşun ya da işinizi bırakın.

2. Yaptığınız İş Artık İlginizi Hiç Çekmiyor

Yüksek tuttuğunuz hedeflerinize veya kişisel ilgi alanlarınıza uymayan bir işte çalışmak kadar insanı tüketen bir şey yoktur. Her ne kadar paranız ödense de, hiçbir zaman hayattan keyif alamazsınız ve hedeflerinizi gerçekleştiremezsiniz. Bu kayıtsızlığı kendinize yük edindiğiniz sürece, hayatınızda bölünmeler olur ve bunlar gerçekten iç karartıcı durumlardır.

3. Yaptığınız İş Rutine Bindi ve Sıkıcı Olmaya Başladı

İşiniz çok monoton bir şeye dönüştüyse ve her gün büyük bir can sıkıntısıyla mücadele etmek zorundaysanız, eşyalarınızı toplamanın zamanı gelmiş olabilir. Ama önce patronunuzla konuşmayı deneyin. Konuşmanızın akabinde verilen sözler yerine getirilmiyorsa veya sunulan imkanlar sizin düşüncenizle örtüşmüyorsa bu, işi bırakmanız adına önemli bir işaret sayılabilir.

4. Sıkışmış Hissediyorsunuz

İşinizle ilgili her şeyi öğrendiğinizi ama yine de istediğiniz derecede yükselemediğinizi düşünüyorsunuz. Bu durumda, ilanlara bakmanın zamanı gelmiş demektir.

5. Şirketinizin Finansal İstikrarı Konusunda Endişelisiniz

Bir sürü işten çıkarma vakasından sonra siz hala bulunduğunuz yerde çalışmaya devam etseniz bile, kalıcı bir tedirginlik duygusu ister istemez içinizde kalacaktır.

6. Siz Eski “Siz” Değilsiniz

İçinizdeki “kıvılcım”ı kaybettiniz. Yarını düşünmek yerine, bugün için mücadele verir hale geldiniz.

7. Stres Kaynaklı Birtakım Fiziksel Değişimler Fark Ediyorsunuz

Nerede ve ne koşullarda çalıştığımız vücudumuzu önemli ölçüde etkiler. Kilo alıp veriyorsanız, dayanılmaz ağrılar çekiyorsanız, panik atak yaşıyorsanız, sürekli bir melankoli halindeyseniz, bunu artık dışarı yansıtmanın ve diğerlerinin de fikrini almanın vakti gelmiş demektir.

8. Patronunuzun Şeytan Çıkarmaya İhtiyacı Var

Eğer patronunuz sizi, uykularınızı kaçıracak derecede bir panik haline sürüklüyor ve yetersiz hissettiriyorsa, kaçın! Hatta çığlık atarak kaçın! Özellikle, böyle yaklaşımlar içine daha önce de girdiyse şu anda da inkar halindeyse.

9. Karamsarlık Girdabına Kapılıyorsunuz

Eğer giyim kuşamınız, hal ve hareketleriniz ve birkaç küçük görevi halletmenizin dışında işinize karşı ilginizi kaybettiyseniz ve artık işinizle ilgili sıfır çaba harcıyorsanız, hiç kuşkusuz değişiklik vakti gelmiş demektir.

10. Kendinize Vakit Ayıramıyorsunuz

Gece geç saatlere kadar çalışıyorsanız ve artık bir birey gibi hissetmiyorsanız, işinizden ayrılmalı ve kendinize de vakit ayırmanıza olanak sağlayacak bir iş bulmalısınız. Eğer yaşamak için vakit olmazsa, hayatı sürdürmenin ne anlamı kalır ki?

11. Kendinizi Dışlanmış Hissediyorsunuz

Eğer çalıştığınız şirketin işleyişine uyum sağlayamıyorsanız veya yaptığınız şeye inanmıyorsanız ve bu sizi rahatsız ediyorsa, ayrılmanın vakti gelmiş demektir. O kadar da saf değiliz, tabi ki iş bırakmak dünyadaki en zor kararlardan biridir. Önlem almayı boş verin, sağlığınız ve mutluluğunuz bu karara bağlı.

Bir işi bırakmaktan daha korkutucu ne olabilir? Kalmak olabilir mi?

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Sedef Yakarisik

Bir Yorum Yaz