İyi İletişim Kurmanın 8 Tekniği

Iyi Iletisim Kurmanin 8 Teknigi

İnsanlarla iletişim kurarken, iletişime nasıl başlayacağınızı bilmek önemlidir, ancak asıl önemli olan nasıl devam ettireceğinizi bilmektir. İşte burada iyi bir konuşmacı olabilmek için size önerdiğimiz tavsiyelerimizi bulabilirsiniz.

1. İnsanları, Hayatlarını Sizinle Paylaşmaya Davet Edin

En önemli iletişim yöntemlerinden birisi, insanları kendi hayatları ve yaşam tarzları hakkında konuşmaya davet etmektir. Hemen hemen herkes, kendisi ile ilgili sohbetlerden hoşlanır. İnsanları hayatlarını anlatmaya davet ederek, kişinin hayat hikayesine, ailesine, fikirlerine, amaçlarına önem verdiğinizi göstermiş olursunuz. Bu durum iletişimlerinizin doğru yolda ilerlemesini sağlayacaktır. Fakat bunları yaparken, kişilerin özel hayatlarını merak etmemeye ve dedikodu yapmamaya özen göstermelisiniz. Eğer karşınızdaki kişinin hayatını sizinle paylaşmaktan çekindiğini hissederseniz, konuyu hemen farklı bir yöne çekmeniz gerekmektedir

2. Görüşlerinizi Bildirirken Hoşgörülü Olun

Konuşulan konular hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi insanlara aktarmaktan çekinmeyin. Bunu yaparken, karşınızdaki insanı kırmayacak bir şekilde yapmaya özen gösterin. İzlenimlerinizi bildirirken pozitif ve diplomatik olun. Ayrıca bu hususta dürüst olmak ta çok önemlidir. Çünkü duyduğu her şeyi yalnızca onaylayan bir insan izlenimi bırakmak yerine, yeri geldiğinde hayır diyebildiğinizi ve kendi görüşlerinizi aktardığınızı göstermelisiniz.

3. Kısa Cevaplarla Sınırlanmamış Sorular Sorun

Sorduğunuz soruların cevapları sadece’’ evet’’ ya da ‘’hayır’’ olmamasına dikkat edin. Karşınızdakini daha detaylı bir konuşmanın içine çekebilecek sorular sorun. Mesela, ‘’Hemşire olmayı neden istediniz”? Neden başka bir işe yönelmediniz? veya ‘’Havaide yaşama fikri aklınıza nereden geldi?’’ gibi sorular sorabilirsiniz. Bu sorular, karşınızdakini size daha fazla bilgi vermeye ve hikayelerini anlatmaya teşvik edecek ve fikirlerini paylaşmaya davet edecektir.

4. Konuşmak İçin Sıranızı Bekleyin

Ne yaparsanız yapın karşınızdakilerin konuşmalarını bölmeyin, sabırla onun konuşmasının bitmesini bekleyin. Konuşma aralarına girmek, iletişimin kolaylıkla bozulmasına, kopmasına ve karşınızdaki insanın bu durumdan hoşlanmamasına neden olur. Karşınızdaki insanların söylediklerini ve anlattıklarını gerçekten dinleyin ve anlatılanlara önem verdiğinizi gösterin. Ayrıca, söz sırası size geldiğinde, diyaloğun başında tasarlamış olduğunuz şeyleri söylemek yerine, karşınızdakinin size anlattıkları ile ilgili konuşun.

5. Dinlediklerinizi Anladığınızı İfade Edin

Bir an önce kendi fikrinizi söylemek yerine, dinlediklerinizi anladığınızı farklı bir şekilde ifade edin. Söze başlarken, karşınızdakinin son üç kelimesini kullanarak başlayabilirsiniz. Örneğin; ‘’Akşam yemeğini evde değil de dışarıda mı yesek?’’ , ‘’Bence de akşam yemeğini dışarıda yiyebiliriz…’’ gibi cümleler kurabilirsiniz. Daha sonra da ne anladığınızı farklı bir şekilde de ifade etmelisiniz. Bu sizin karşınızdakini dinlediğinizi göstermeye ve dinlediklerinizi toparlamanıza yardımcı olur. Karşınızdaki insan konuşmasında onu dinleyip dinlemediğinizi anlamak için çelişkili cümleler kurabilir ve siz de konuşmanızda farklı şeylerden bahsediyor olabilirsiniz. İşte bu da karşınızdakinin konuşmalarını dinlemediğinizi düşünmesine sebep olacaktır.

6. Daha Fazla Anlatmalarını İsteyin

Güzel ve büyük bir iletişimin temeli, karşınızdaki insanı daha fazla anlatmaya teşvik etmektir. Özel hayatlarına yoğunlaşmadan,  başka konular üzerinde konuşarak karşınızdakinin hayatı ile ilgili detayları öğrenmiş olursunuz. Eğer bir iş arkadaşınız farklı bir iş aradığını söylüyorsa, ona nasıl bir iş aradığını veya ne gibi işler yapmak istemediğini sorabilir daha fazla anlatmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde arkadaşınızın anlatmaya çalıştığı konu hakkında daha fazla bilgiyi elde etmiş olursunuz. Bu tutum, aileniz, iş arkadaşlarınız veya yeni tanıştığınız birisiyle konuşurken sizin iletişim gücünüzü arttırmaya yardımcı olur ve insanların, onları dinlemek için zaman ayırdığınızı fark etmelerini sağlarsınız.

7. Fikir İsteğinde Bulunun

Birisinin önerisini istemek, onun fikrine değer verdiğinizi gösterir. Birisinin fikrini sormak, hemen onun söylediğini yapacağınız anlamına gelmez. Karşınızdaki insanın da bakış açısıyla, olayları değerlendireceğinizi gösterecektir.

8. Açıklama İsteyin

Bir şeyin nasıl kullanıldığı yada çalıştığıyla ilgili açıklamalar isteyin. Birilerinden herhangi bir konuda açıklama istemek, o kişiyi zeki bulduğunuzu, size bir şeyler anlatmasına ve öğretmesine değer verdiğinizi gösterir. Eğer size birisi anlamadığınız konulardan bahsediyorsa, çekinmeden konuyla ilgili açıklama isteyebilirsiniz.

Örneğin; eğer bir arkadaşınız bilgisayarına yeni bir uygulama indirdiyse, bunun nasıl kullanıldığını sormaktan çekinmeyin ya da bir arkadaşınızın patronu, arkadaşınıza terfi edeceğini söylediğini anlatıyorsa, bunu nasıl başardığını sorabilirsiniz. İnsanlarda açıklama istemek, karşınızdaki insanın sizinle paylaşımını arttırır. Bu da gerçekten, iyi bir iletişimin en güzel yöntemlerinden birisidir.

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Gizem Yediçam

Bir Yorum Yaz