Kısa Sürede Motive Olmanızı Sağlayacak 10 Madde

Kisa Surede Motive Olmanizi Saglayacak 10 Madde

Birkaç basit eylem ile zihninizi gün boyu canlı tutarak, istediğiniz işe yoğunlaşıp etkin olarak üzerinde çalışabilirsiniz. Bu makalede, sıkılmadan ve etkin bir şekilde çalışabilmenin püf noktalarını bulabilirsiniz.

1. Ara Verin

Bazen, çok fazla çalıştığınızda motivasyonunuz düşebilir. İşte bu anlarda kendinize biraz zaman verin. Bilgisayarınızdan uzakta geçireceğiniz birkaç dakika bile rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, yaptığınız işe farklı bakış açılarından da bakabilmeniz için birkaç dakika mola vermek konsantrasyonunuzu toparlamanın harika bir yoludur.

2. Yürüyüşe Çıkın

Ara vermenin en iyi yolu; yürüyüşe çıkmaktır. 5 dakikalık bir yürüyüş bile, kendinizi toparlamanız için yeterli olur. Eğer vücudunuz hareket ederse, kan dolaşımınız hızlanır ve kendinizi yeniden enerjik hissetmeye başlarsınız ve bu sayede rahatça işinizin başına tekrardan dönebilirsiniz.

3. Bir Görev Listesi Oluşturun

İşe nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız, motivasyonunuz aniden düşebilir ve bütün işleriniz yarım kalabilir. İşte tam da bu yüzden, gün boyu yapmanız gereken işlerinizin bir listesini hazırlayın. Yapmanız gerekenleri aklınızın bir köşesine yazarken, aynı zamanda da bir kağıda yazmayı unutmayın. Bu listeyi hazırlamak sadece birkaç dakikanızı alacaktır, fakat bütün işlerinizi yapıp yapmadığınızdan da emin olmanızı sağlayacaktır.

4. Zamana Karşı Yarışın

Sıkıcı bir işle başınız dertte mi? Kendinize daha hızlı bir şekilde çalışıp, bu işten bir an öce kurtulmak isteyip istemediğinizi sorun. Eğer cevabınız ‘’Evet, bir an önce bu işten kurtulmak istiyorum.’’ ise, bir zaman sayacı ayarlayın ve onu yenmeyi hedefleyin. Örneğin; 30 dakikada e-postanızdaki gelen kutunuzu boşaltmayı ya da bir saatte dağ gibi yığılmış dosyalarınızı düzenlemeyi hedefleyin ve kendinize ayırdığınız bu süreden önce işlerinizi bitirmeye çalışın.

5. Bir Arkadaşınızla Konuşun

Hepimiz için iyi bir arkadaş, büyük bir motivasyon kaynağıdır. Arkadaşlarınızla birkaç dakikalığına çevrim içi bir sohbet gerçekleştirerek ya da kısa bir telefon görüşmesi yaparak motive olabilirsiniz.

Eğer bir diyet ya da egzersiz programı ile başınız dertte ise, arkadaşınızı arayarak sıkıntınızı paylaşabilirsiniz. Eğer yaptığınız tasarım çalışmalarından şüphe ediyorsanız, iş yerinizdeki bir başka tasarımcı arkadaşınız ile konuşarak, desteğini alabilirsiniz.

6. Bir Bardak Su İçin

Yeterli miktarda su tüketiyor musunuz? Vücudumuz gün boyu su kaybeder, en ufak su kayıplarımızın bile odaklanmamızı zorlaştırdığını biliyor musunuz? İşte bu yüzden, odaklanma problemi yaşadığınız anlarda bir bardak su içmeye özen göstermelisiniz.

7. İki İş Arasında Başka Bir İşle İlgilenin

Bir çok büyük ve zor işlerle başınız belada mı? İki işinizin arasında deşarj olmanızı sağlayacak 10-15 dakikalık başka bir işle meşgul olduktan sonra çalışmaya devam edin. Bu, sizi canlı tutmaya ve durmadan benzer işlerle uğraşmaktan sıkılmanızı engellemeye yardımcı olur.

8. Basit Birşeyle Başlayın

Genel olarak motivasyonunuz düşük ise, görevlerinizi kolaydan zora doğru sıralayın. Bir e-posta göndermek, bir telefon görüşmesi yapmak, bilgisayarınızda bulunan önemli bir sorun gibi bir sıralama yapabilirsiniz. Merdivenleri tek tek çıkarak bütün görevlerinizi rahatlıkla yerine getirmiş olacaksınız ve listenin sonuna geldiğinizde, daha önceden en son sıraya taşımış olduğunuz görevi başarıyla yerine getirmenin keyfi hiç birşeye benzemiyecektir.

9. Sonuca Odaklanın

Ne olursa olsun, üzerinde çalıştığınız işlerin bir amacı vardır. Başarmak için uğraştığınız süreç sıkıcı ve meşakkatli olsa bile önemli olan ortaya çıkan sonuçtur. Örneğin, dosyalarınızı nasıl bir şekilde derlerseniz, sizin için kullanışlı bir hale geleceğini düşünün. Ayrıca kullanıcılarınız için, yeni iş imkanları ve satış devamlılığı sağlayacak bir bülten yayınlamayı da unutmayın.

10. Başarılarınızı Kaleme Alın

Muhtemelen, hedefleriniz doğrultusunda çok büyük işler başaramadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Eğer böyle düşünüyorsanız, elinize bir kağıt ve kalem alın ve bu güne kadar başardıklarınızı yazın. Bu durum, başarılarınızı görerek kaldığınız yerden devam etmenizi sağlayacaktır.

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.comÇevirmen: Gizem Yediçam

Bir Yorum Yaz