Metropollerde Başınıza Gelebilecek 6 Tehlike

Metropollerde Basiniza Gelebilecek 6 Tehlike

Hatırlarsanız, ilkokul kitaplarında (30 yıl öncesinden bahsediyorum) Türkiye’nin tarım ve kendi kendine yeten nadir ülkelerden birisi olarak bahsedilirdi. Yapılan yanlış politikalar; köylü veya çiftçi ektiğinin karşılığına alamaması, devlet olarak destek verilmemesi, üreticinin birinci elden tüketici ile buluşturacak formüllerin geliştirilememesi ve denetimsiz ithalat gibi faktörler kırsal kesimden kentlere göçün en önemli sebebi olmuştur.

Diğer taraftan, küçük şehirlerde sanayileşmenin sağlanamaması ve buna ilaveten doğudaki terör sorunu, insanların başka kentlere göç etmesine neden olmuştur.

Göç hareketlerinin, belli kentlere yoğunlaşması sonucu mega kentler oluşmuş ve bununla beraber, mega kentlerde yaşayanları rahatsız eden bir sürü faktör ortaya çıkmıştır.

Bu makalemde, metropollerde insanların başına gelebilecek tehlikelerden bahsedeceğim.

1. Trafik Kazaları

Büyük şehirlerdeki trafik ve araç yoğunluğunun yüksek olması, trafik kazası geçirme riskinizi oldukça yükseltiyor. Bindiğiniz toplu taşıma aracı, özel aracınız veya yaya olarak her an bir kazaya maruz kalabilirsiniz.

2. İnşaat Çukurları

Her halde bu tür olayları duymayanınız kalmamıştır. Bilinçsiz, programsız yapılan, bugün yap yarın sök ve yeniden başka türlü yap gibi dengesizlikler yüzünden büyük şehirler, adeta rant merkezlerine dönüşmüştür. Alt yapı ve inşaat işlerini, bir şekilde bu rant sarmalına dahil olan ve zamanla adı büyük firmaya çıkan kuruluşlar tarafından yapılmaya başlanması sonucu, işi bilmeyen, ciddiye almayan ve vatandaşı düşünmeyen bir sürü firma ortaya çıkmıştır. Nihayetinde, yapılan inşaat alanlarında yeterince, kamu güvenliği tedbirleri alınmıyor, inşaat alanları adeta bubi tuzağına dönüşüyor. Siz siz olun büyük şehirlerde adımınız atarken dikkat edin!

3. Kapkaç Olayları

Aşırı nüfustan dolayı asayiş sorunu da baş göstermiştir. Gece geç saatlerde, emin olunmadığınız tenha yerlerde bulunmamalısınız. Başınıza gelen, sadece çantanızı veya paranızı kaptırmak olmayabilir, trajedik vakalarda olmuyor değil. Dikkat etmekte fayda var.

4. Hırsızlık Olayları

Hırsızlık olayları az nüfuslu yerlere göre oldukça yüksektir. Toplu taşıma araçları, kalabalık yerler (çarşı, pazar), topluluk halinde bulunulan yerler (konser, miting) vb. aktivitelerde değerli eşyalarınızı her an kontrol altında tutabileceğiniz veya iç ceplerinizde saklamanızı öneririm.

5. İstemeden Kargaşanın İçinde Olmak

Bulunduğunuz ortamlarda, kişiler veya topluluklar arası bir münakaşa olursa, karışmamaya özen gösterin, mümkünse oradan uzaklaşın. Çünkü olaylar kontrolden çıktığında kim vurduya gidebilirsiniz. Eğer duyarlı olmak isterseniz, emniyet birimlerine haber verebilirsiniz.

6. Toplumsal Olaylar

Toplumu ilgilendiren olaylarda ( yürüyüş, miting, protesto vb.) her vatandaşın kanunlar çerçevesinde tepki verme hakkı vardır ve bunu kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak unutulmamalı ki, bu tür organizasyonlar provokeye çok açıktır ve ufak bir provokasyonla kitleler istenmeyen hareketlere başvurabilirler. Oluşacak kargaşada, vatandaş ile polis, topluluk ile karşı görüşün topluluğu karşı karşıya gelebilir ve istenmeyen yaralanma veya ölüm hadiseleri gerçekleşebilir. Bu tür aktivitelere katıldığınızda, şiddet başlamışsa olay mahallinden uzaklaşmanızda fayda vardır.

Yukarıda yazılan hiçbir vakanın başınıza gelmemiş olmasını temenni ederim. Yine de dikkatli olmanızı öneririm. Ayrıca, aynı tehlikeler küçük yerleşim birimlerinde yaşayanların da başına gelebilir, ancak metropollerde olasılık daha yüksektir.

Sizin de aklınıza gelen tehlikeler var ve burada yazılmamışsa, formumuzdan bize yazınız lütfen.

Yazar: Tunç Karabayır

Bir Yorum Yaz