8 Adımda Müşteri İlişkileri

culture-of-engagement

Sıkı bağlar ile kurulmuş müşteri ilişkileri, iş ve kariyer yapmak için adeta bir anahtardır. Bir kaç yıl önce ülkemizde çok okunan yazarlardan biri ile yapmış olduğumuz bir görüşmede; yazarın, güçlü ve yakın ilişkilerin temelinin, uzun vadelerde karşılıklı samimiyet ve özveri ile atılabileceğinin altını önemle çizdiğini hatırlıyoruz. Bu yazımızda, size müşterilerinizle nasıl yıllar boyu sürecek güçlü ve yakın ilişkiler kuracağınızı ve bu sayede satışlarınızı arttırıp, nasıl yükseleceğinizin ipuçlarını bulabilirsiniz.

1. Satış Yapmaktansa Yakın İlişkiler Kurmaya Daha Çok Değer Verin

Bunun anlamı; kendi çıkarlarınızdan önce, müşterilerinizin çıkarlarını düşünmeniz, para kazanmaktan ziyade insani ilişkilere önem vermeniz demektir.

2. Hızlı Bir Şekilde Çok Samimi Olmaya Çalışmayın

Müşterileriniz, konuşmalarıyla, arkadaşlıklarıyla, samimiyetleriyle…  ilginizi çekebilirler. Müşterilerinizle olan münasebetlerinizin, bir an önce ilerlemesi için gayret göstermemeli; doğal bir süreç içerisinde, kademe kademe ilerlemesine izin vermelisiniz.

3. Müşterilerinizin Neyi Sevdiklerini, Ne İstediklerini ve Neye İhtiyaçları Olduğunu Öğrenin

Müşterinizle herhangi bir yoldan iletişime geçerek, ne istediğini ve onun için hangisinin iyi bir seçim olacağını göz önünde bulundurmadan, hemen satış yapmaya çalışmak; ona önemsenmediğini düşündürecektir.

4. Müşterileriniz Bir Şey Satın Almak İstediklerinde Yardımcı Olun

Bu adım, satış yapmanın temel kuralıdır. Unutmayın ki satış yapmak, sizin neyi beğendiğiniz ya da neye ihtiyaç duyduğunuz değil, müşterinize istedikleri şeyi sunmak ya da müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamaktır.

5. Kahraman Olmayı Denemeyin

Müşteriler, adeta bir kahraman gibi bir anda önlerine çıkıp, üzerlerine atlanmasından ve onların yanlış kararlarının düzeltilmesinden hiç hoşlanmaz. Bu yüzden, müşterilerinizin yardıma ihtiyaçları olduklarını düşünmediğiniz sürece, onları rahatsız etmemeye özen gösterin.

6. Aciliyet Duygusu İle Zorlayıcı Tavırlara Yönelmeyin

İyi bir satış fırsatı yakaladığınızda, bunu değerlendirmek için müşterinize zorlayıcı bir tavırla yaklaşmayın. Yüksek kar gösteren ay sonu grafiğinizi düşünmek yerine, müşterilerinizle kurabileceğiniz yakın ilişkileri ve bu sayede oluşacak satış devamlılığını hayal edin.

7. En İyisi Olun ve En İyisini Satın

Yaptığınız işte başarılı değilseniz, daha iyisini yapmak için uğraşmalısınız. Eğer ki, çalıştığınız şirket iyi olmadığı için kendinize güvenmiyorsanız, daha iyi bir şirket bulmalı ve orada çalışmalısınız.

8. Her Zaman Verdiğiniz Sözlerin Arkasında Durup Vaatlerinizi Gerçekleştirin

Satışlarınız minimum seviyeye düştüğünde , yine de kusursuz hizmet verebilmek için çaba gösterin. Bu dar boğazdan kurtulmak ve müşterilerinizle ilişkilerinizi geliştirmek için, daha fazlasını yapmalısınız. Bunu yaparken de size yarar sağlayacak en önemli şeyin, verdiğiniz sözleri tutmak olduğunu unutmayın.

Bu sekiz öneriyi yeri geldiğinde uygulayarak, müşterilerinizle yıllar boyu sürecek, yakın ilişkiler kurabilirsiniz.

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Gizem Yediçam

Bir Yorum Yaz