Mutlu Olmak İçin Yapmanız Gereken 10 Küçük Değişiklik

Mutlu olmak icin yapmaniz gereken 10 degisiklik

2013 Dünya Mutluluk Raporu ile Amerika’nın dünyada en mutlu ülkeler arasında 17. sırada yer aldığı açıklanmıştır. Amerika özgürlüğü, demokratikliği ve zenginliğiyle bilinen birkaç ülkeden birisi olduğu halde, sıralamada yeri hiçte iyi değil.Anlaşıldığı üzere mutlu olmak için, yukarıda yazılan özellikler yetmiyor. Bu makalenin bitiminde, aşağıdaki 10 küçük değişikliği hayatınıza dahil ederek, kendinizi olduğunuzdan daha mutlu hale getirebilirsiniz.

1. Alışverişten Uzak Durun

Poşetleri bir kenara bırakın ve artık yazar kasalardan uzak durun! Mutluluk Oranı Araştırma Bilimi ‘ne göre, mutlu olmanın dünya üzerindeki en büyük engeli tüketime özendirmedir.
Eğer alışveriş yaparak mutlu olduğunuzu düşünüyorsanız, bilin ki bu geçici bir hazdır. Unutmayın ki, mutluluğu asla satın alamazsınız.  Bazı zamanlar alışveriş yaptığınızda, kendinizi suçlu ya da üzgün de hissedebilirsiniz, zamanınız kalmamış ya da paranız yetmemiş olabilir. İşte bu da, bir an bile olsa sizi mutsuz etmek için yeterli bir unsurdur.

2. Sık Sık Egzersiz Yapın

Sevdiğiniz müziklerden bir çalma listesi oluşturun ve spora gidin. İlla spor salonuna gitmenize gerek yok, parkta, bahçede de yürüyüş yapabilirsiniz. Spor yaparak kalori harcayıp, kaslarınızı sıkılaştırarak daha güzel bir dış görünüşe sahip olabilirsiniz. Ayrıca fiziksel bileşenlerimizin altında yatan şey endorfin denilen kimyasallardır, şeker kullanımını bıraktığımızda, endorfin devreye giriyor ve kendimizi daha iyi, daha mutlu hissetmenize yol açıyor. Sağlıklı beslenen insanların % 20’ si, diğer insanlara göre daha mutlu yaşıyorlar.
Sonuçta, günlük yaşantınızda spor yapmak ve sağlıklı beslenmek, daha heyecanlı, daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Bu sizi stresten uzak tutar ve gevşemenize yardımcı olur.

3. Muz Tüketin

Hiç şüphe yok ki, muz mutluluk hormonunun çalışmasını en fazla tetikleyen meyvedir. Günümüzde muz, ihtiyacınız olduğunda yanınızda bulundurma kolaylığı en fazla olan meyvedir. Neredeyse her mevsim marketlerde bulunmaktadır. Muz, triptofan ( vücudumuzun kendi kendine üretemediği temel amino asitlerden biridir) ve tirozin ( hidrofik ve aromatik yan zincirli esansiyel olmayan bir amino asit) içerir ayrıca serotonin hormonunun (sindirim sistemi ve merkezi sinir sisteminde bulunan bir hormondur) daha güçlü salgılanmasını sağlar. Muz yemek, vücudunuza ve beyninize yüksek miktarda enerji ve güç verirken, vücudunuzun ve zihninizin gün boyu stresten uzak kalmasına yardımcı olur.

4. İbadet Edin

Düzenli olarak ibadet etmek, iç huzurunuzu arttırmanızdaki en önemli faktördür. İbadet etmek, ruhunuzu endişelerinizden, korkularınızdan ve stresten arındırmanıza ve duygularınızın ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda ibadet hanelerde ibadet etmek, sosyalleşmenizi ve yeni insanlarla tanışmanızı sağlayacaktır. Hangi mezhepten olduğunuz hiç önemli değildir, her mezhebin kendi ibadethanelerinde herkes ortak bir amaç için bir araya gelir bu da ‘’ ibadet etmek’’ tir. İbadet etmek, daha iyimser, mutlu ve bazı durumlarda farklı açılardan bakmanıza yardımcı olacaktır.

5. Gönülden İyilik Yapın

İnsanlara gönülden yardımcı olun ve bununla övünmeyin. Çünkü birilerine yardımcı olarak onları mutlu etmiş olmak, sizin için başlı başına bir ödüldür. Yeteneklerinizi ve uzman olduğunuz yönlerinizi açığa çıkararak, sizden daha az şanslı insanlara yardım etmek sizi daha mutlu eder. Neticede, daha iyi bir şeye sahip olmuş olursunuz. Emin olun ki düşündüğünüz kadar zor olmayacak. Küçük şeylerle başlayın. Örneğin, yaşlı komşularımız için bir yemek hazırlayabilirsiniz ya da gönüllü olarak aş evleri için yemek pişirip orada servis yapabilirisiniz. Birinin hayatını daha iyi bir hale getirdiğinizde, onun yüzündeki mutluluğu görüp, size olan minnetine tanık olmak anlatılmaz bir hazdır.

6. Dostlarınızla Zaman Geçirin

Gülmek gün içinde mutluluğunuzu arttırmak için en güzel reçetedir. Arkadaşlarınızla bir araya gelerek eski hatıralarınızı hatırlayabilir ya da şu an ki yaşantılarınız hakkında sohbet edebilirsiniz. Fakat dedikodudan uzak durun ve size verilmiş sıraları açığa çıkartmamaya özen gösterin. Yoksa bu sizi mutlu etmek yerine büyük bir felakete sürükleyebilir. Bu yüzden bunları bir kenara bırakın ve bırakın zaman hoş sohbetlerinizle akıp gitsin.

7. Günlük Planınızı Yapın

Gün içerisinde yapacaklarınızı önceden planlayarak sıralamak sizi stresten ve gerginlikten bir adım daha uzaklaştırır. Yapacağınız yemeklerin listesini bir hafta önceden hazırlayın. Her akşam birkaç dakikanızı ayırıp ertesi sabah giyeceklerinize karar verip hazırlayın. Bunu her akşam tekrarlayın alışkanlık haline getirin. Bu sizi sabahları yaşadığınız ‘’ne giysem’’ kâbuslarından kurtarıp, güne daha mutlu uyanmanızı sağlayacaktır. Unutmayın yapacaklarınızı önceden planlamak, kendinizi biraz daha mutlu hissetmenin yollarından birisidir.

8. Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, gün boyu metabolizmanızın çalışmasını sağlar.  Bu size gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi verirken, aynı zamanda kendinizi iyi hissetmenize de yardımcı olur. Doğal ürünler tüketmeye özen gösterin. Hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durun. İşlenmiş gıdalar, gün boyu yorgun hissetmenize, vücutta gaz birikimine ve sindirim sistemi bozukluğuna neden olabilir. Emin olun, yanlarında salata ile birlikte balık ya da tavuk gibi yağsız proteinlerle beslendiğinizde, hafızanız ve odaklanmanız kuvvetlenecektir. Muzu da sakın unutmayın.

9. Televizyonu Kapatın

Sadece odanın içinde ses olması ya da sizi rahatlatacağını düşündüğünüz için televizyonu açma isteği aslında mutluluk seviyenizi düşürür ve sağlığınıza zarar verir. Yemek yerken, yaparken ya da ailenizle vakit geçirirken televizyonu kapatın. Bu tür aktiviteler, çevrenizdekilere odaklanmanıza ve stres seviyenizin azalmasına yardımcı olur. Bir çok televizyon programı olumsuz haberler, kazalar, suçlar, şiddet ve kaos içermektedir ve bunlar da insan vücudundaki stres oranını arttırıyor. Televizyon izlemek yerine caz ya da klasik müzik dinlemeyi deneyin. Bu tarz müzikler, beyninizi ve vücudunuzu rahatlatacaktır. Televizyonu kapatın, kendinize onun yerine başka bir şeyler bulun, kitap okuyun veya ailenize zaman ayırın.

10. Meditasyon Yapın

Mutlu bir güne başlamak için sabahları içinizdeki huzuru dışarı yansıtmalısınız. Olumlu düşünceler üzerine yoğunlaşın, başarılarınızı bir dizi halinde gözlerinizin önüne getirin. Bu kendinize güveninizi ve kendinize verdiğiniz değeri arttırır. Derin bir nefes alın ve meditasyon ile düşüncelerinizi değiştirin. İnsanlara ilgi ve sevgi göstermek, size daha çok mutluluk olarak geri dönecektir.
Mutluluğu bulmak için tüm hayatınızı değiştirmenize gerek yok. Bu değişime günlük yaşantınızda bu basit alışkanlıkları edinerek başlayabilirsiniz.

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Gizem Yediçam

“Mutlu Olmak İçin Yapmanız Gereken 10 Küçük Değişiklik” üzerine bir düşünce

Bir Yorum Yaz