Pazarlama Dışı Departmanların Yaptığı Yaygın Pazarlama Hataları

Pazarlama Disi Departmanlarin Yaptigi Yaygin Pazarlama Hatalari

Şirketinizin pazarlamayla uğraşmayan departmanları, pazarlama departmanınızın çabalarını olumsuz yönde etkiliyor olabilir mi?

Birçok çalışan görünüşte pazarlamayla alakalı olmayan, fakat yine de pazarlama çabalarını etkileyen görevler yerine getirir. Genel müdürden tutun da asgari ücrete çalışan asistanlara kadar herkes, pazarlama departmanınız tarafından özenle geliştirilip desteklenen markanızı etkileyecek güce sahiptir.

Pazarlama dışı departmanlarda çalışan kişilerin gözden kaçırdığı bazı pazarlama avantajları bulunmakta. Pazarlama dışı departmanlar tarafından yapılan basit hataların neler olduklarını öğrenerek daha güçlü bir departmanlar arası pazarlama stratejisi oluşturabilir, markanızın tüm çalışanlarınız tarafından korunmasını sağlayabilirsiniz.

1. Hata: Geride Veri Bırakmak

Pazarlama dışı departmanların yaptığı en yaygın pazarlama hatalarından biri yeni müşterilere, şirketinizden nasıl haberleri olduğunu sormamaktır.

Kısaca, pazarlama departmanının amacı birlikte çalışılan müşterilerin tekrar sizi tercih etmelerini sağlarken, yeni müşterilerin ilgisini çekmektir. Bu ana hedef hangi kanalların size ne kadar müşteri kazandırdığını öğrenmeyi gerekli kılıyor.

Mesela potansiyel bir müşteri satış departmanınıza ulaştığında, satış temsilciniz müşteriye şirketinizi nereden duyduğunu sormalı. Yoksa satış temsilciniz değerli pazarlama verilerini geride bırakmış olur.

2. Hata: Departmanlar Arası İletişim Kurmayı Başaramamak

Bu, genellikle ilk hatayla birlikte yapılan bir hatadır. Her departman gerekli bilgileri birbirleriyle paylaşacak donanıma sahip olmalıdır. Pazarlama departmanıyla, satış departmanı başta olmak üzere diğer departmanlar arasında gerekli iletişim protokollerini oluşturmamak markanızın tutarsız bir şekilde temsil edilmesine, etkisiz müşteri hizmetlerine ve paramparça bir pazarlama stratejisinin doğmasına neden olabilir.

Şirketler bünyelerindeki pazarlama ve satış departmanlarının çakışan sorumlukları yüzünden sorunlar yaşamaktalar ve her şirketin bu departmanlar arasındaki çekişmeyi kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak sonlandırması gerekir.  İki departman arasında çift yönlü bir bilgi alışverişinin yapılabileceği bir ortam kurarak, departmanlar arası sürtüşmeyi ve verimsizliği büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Yeni bir müşteri şirketinizi nereden duyduğunu söylediğinde, bu bilgi sistematik bir şekilde, onu avantaja çevirebilecek departmanlara iletilmelidir.

3. Hata: Bilgi işlem Departmanını Pazarlamadan Ayrı Tutmak

Büyük veri” çağı, ağ iletişimi ve veri analizi alanlarındaki teknolojik ilerlemelerin yanında bilgisayar kullanmasını bilen işçiler yetişmesinin de bir sonucudur. Tabii ki veriler onları kullandığınız kadar değerlidirler.

Yapılan üçüncü yaygın hata şirketlerin bilgi işlem altyapısını, pazarlama departmanlarının akışkan veri aktarımı ihtiyacını göz önüne almadan kurmalarıdır. Bir takım bilgiler departmanlar arası iletişim protokolleri sayesinde iletilebilse de çoğu modern şirket yararlı bilgilerini veri tabanlarında, bilgisayarlarda ve internet erişimi olan diğer cihazlarda depoladıkları verilerde saklamaktadır. Bu bilgilerin elektronik ortamda erişilebilir olmaları gerekir.

Eğer pazarlama departmanınız şirket verilerinize etkili bir şekilde erişip analiz edebilirse, pazarlama stratejileriniz yatırım getirinizi arttırmak için daha iyi optimize edilebilir. Bu da nihai kar-zarar hanenizin iyileşmesini sağlar.

Bunu gerçekleştirmek için, bilgi işlem çalışanlarınıza bunu hayata geçirmek istediğinizi söylemeniz gerekir. Bilgi işlem müdürünün en büyük sorumluklarından biri şirket verilerini elde etmektir. Bunun sonucu olarak, verilerin erişilebilirliği sorumluluk listesinin daha alt sıralarında kalmaktadır. Hem güvenli hem de çalışanların erişebileceği bir veri tabanı oluşturmak için, yeni bir sistem hazırlanması ve biraz yaratıcı olunması gerekebilir, fakat bu yola girerseniz, veri erişilebilirliğinin yaptığınız yatırımlara değdiğini görebilirsiniz.

4. Hata: SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Çalışmalarını Pazarlama Departmanına Yıkmak

Şimdi iletişim sorunlarını bir kenara bırakarak insan kaynakları departmanı tarafından yapılan bir pazarlama hatasını inceleyelim. Online iş kurullarının kurulması ve Linkedin’in patlamasının ardından, insan kaynakları çalışanları birer online pazarlamacıya dönüşmek zorunda kaldılar, fakat insan kaynakları departmanlarının birçoğu online pazarlama stratejilerini kullanma gereksinimlerini tamamen anlamış değil. Eğer insan kaynakları çalışanlarınız, SEO çalışmalarından bihaberse, öğrenmelerinin zamanı gelmiş demektir.

SEO bazen karışık bir işleme dönüşebilse de insan kaynakları departmanınızın temelleri öğrenmesi bile bir fark yaratabilir. Mesela, online bir iş ilanı verirken, departman ilgili anahtar kelimeler ve arama sonuç sayfasının linklerini koymak gibi basit SEO tekniklerini kullanarak ilanın ulaşacağı alanı ve görülme imkanını arttırabilir. İnsan kaynakları departmanında SEO tekniklerinin kullanılmaya başlanması için basit bir SEO eğitimi ve SEO konusunda öğrenme isteğinden fazlası gerekli değildir.

5. Hata: Markayı Unutmak

Pazarlama dışı departmanların yaptığı muhtemelen en zararlı pazarlama hatası, markanızı ön plana çıkarmayı unutmak, hatta markanın özünü anlamamaktır. Markanız şirketinizin imajıdır. Markanız, pazarlama departmanınızın yaratıcılığının bir ürünüdür ve markanızın ana mesajının sahnelenmesi tüm şirket çalışanlarının sorumluluğu olmalıdır.

Birçok şirket, şirket kültürüne saygı göstermenin ve şirket kültürünü sürdürmenin önemini vurgulamaktadır ve bu önemli olsa da yeterli değildir. Şirket kültürü çalışanlarınıza verdiğiniz bir vaat iken, markanız müşterilerinize olan vaadinizdir ve tüm şirket bu vaadi yerine getirmeye çalışmalıdır.

Şirketinizin ana değer önerisi kişiselleştirilmiş müşteri hizmetleri sunmaksa, o zaman her çalışanınız bu vaadi göz önünde bulundurarak çalışmalıdır. Pazarlama departmanınızın müşterilerinize bir işi özenle yerine getirdiğimizi söylemesi bir yana, şirketinizin bu iddiayı hareketleriyle desteklemesi gereklidir.

Sonuç

Pazarlama dışı departmanların yaptığı pazarlama hataları bunlarla sınırlı değil elbette. O yüzden pazarlama çabalarınızdan tam verim almak istiyorsanız, pazarlamaya departmanlar arası bir strateji olarak bakmalısınız. Hiçbir şey, şirketinize yöneticilerinizin verebileceği kadar iyi bir imaj veremez.

Kaynak: Forbes.com
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Emre Aygün

Bir Yorum Yaz