Sağlıklı İlişkilerde Konuşulması Gereken 15 Konu

Saglikli Iliskilerde Konusulmasi Gereken 15 Konu

Sağlıklı bir ilişkinin kilit noktası, eşinizle iyi iletişim kurmaktır. Nedense birçok insan, karşısındaki insanla nasıl iletişim kurması gerektiğini bilmiyor. Fakat ilişkinizin temelinin her zaman sağlam kalması ve günden güne kötüye gitmemesi için, konuşulması gerekli olan bazı konulara zaman ayırmaya çalışmalısınız.

1. Günlük Aktiviteleriniz Hakkında Sohbet Edin

Her zaman konuşmalarınız, çok önemli ve ciddi olmak zorunda değildir. Sevgilinize ya da eşinize, günlük faaliyetlerinizden bahsedebilirsiniz. Sabah kaçta kalkıp, öğlen yemeğinde ne yediğinizden bahsedebilir, iş arkadaşlarınızla ya da çalışanlarınızla gün içerisinde neler konuştuğunuzu anlatabilirsiniz. Yani kısacası, eşinizden ayrı geçirdiğiniz zaman içerisinde, onsuz neler yaptığınızı anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

2. Bütçenizden Bahsedin

Hangi konuda tasarruf etmeye özen göstermeniz ve paranızı nereye harcamanız gerektiği konusunda tartışabilirsiniz. Eğer maddi hedefleriniz varsa, hedeflerinize ulaşmak için belirlediğiniz stratejilerinizi de eşinizle paylaşabilirsiniz.

3. Keşfetmek İstediğiniz Yerler İle İlgili Konuşun

Gezip, görmek istediğiniz yerler hakkında konuşabilirsiniz. Örneğin; görmediğiniz ülkelere gitmek ya da dünya turuna çıkmak istediğinizle ilgili yapacağınız konuşmalar, birçok yeni sohbet konularının açılmasına da yardımcı olacaktır.

4. Duygusal Gelişimlerinizi Anlatın

Duygularınızda oluşan bazı gelişmeleri paylaşabilirsiniz. Örneğin; bazı konularda, daha az hassasiyet gösterdiğinizi ya da akıllandığınızı düşündüğünüzü veya daha merhametli olduğunuzu fark ettiğinizi paylaşabilirsiniz. Hatta eşinizde gördüğünüz duygusal gelişimleri de, onunla paylaşabilirsiniz.

5. Bireysel Hedeflerinizi Paylaşın

Kilo vermek, farklı kültürlerin yemeklerinin nasıl yapıldığını ya da farklı dans sitillerini öğrenmek istediğiniz gibi hedeflerinizi belirleyip, eşinizle bu konu hakkında tartışabilirsiniz.

6. İnançlarınız Hakkında Konuşun

İnançlarınız hakkında bir konuşma yapabilirsiniz. Eşinizin inançlarını dinlemek konusunda istekli olmalısınız. Eşinizin inançları, sizin inançlarınızla benzerlikler ya da farklılıklar gösterse bile, bu tür konuşmalara açık olmalısınız.

7. Televizyonda İzledikleriniz Hakkında Sohbet Edin

Birlikte televizyon izlemeniz, ilişkinizin gelişmesini iyi yönde etkilememesine rağmen, izledikleriniz hakkında yapacağınız yorumlar, farklı konuşma konularına açılacak olan bir kapı olabilir.

8. Politik Görüşlerinizden Bahsedin

Politik fikirlere sahip olmasanız bile, siyaset ile ilgili konuşmalar yapabilirsiniz. Siyasi olaylar hakkında bir konu açarsanız, eşinizin görüşleri ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz. Sağlıklı bir ilişkide, eşinizle görüşleriniz aynı noktada kesişmese bile, onun görüşlerine saygı duymalı ve sizinle paylaşmasına izin vermelisiniz.

9. Hedeflerinizi Ele Almalısınız

İlişkinizin ulaşmasını istediğiniz noktayı eşinizle paylaşın. Her sağlıklı ilişkinin temelinde, gelecekle ilgili yapılan konuşmalar yer alır. Örneğin; eşinizle birlikte kimsesizler yurduna yardım etmek istediğiniz ya da yeni bir araba almak için yeterince para kazanmanız gerektiği gibi konular hakkına konuşmalar yapıp, faaliyete geçmek, beraberliğinizin artmasında önemli bir rol oynayacaktır.

10. Geçmişinizden Söz Edin

Eşinizin, utanç verici sırlarınızı bilmesine gerek yoktur. Ancak, geçmişiniz hakkında yapacağınız bilgi paylaşımları, ikiniz için de yararlı olacaktır. Çocukluk yıllarınız, geçmişteki deneyimleriniz ya da üstesinden geldiğiniz zorlu yollardan bahsedebilir ve bunlardan neler öğrendiğinizi ya da kaç yılda bunların üstesinden geldiğinizi anlatabilirsiniz.

11. Değer Verdikleriniz Hakkında Konuşun

Değer verdikleriniz konulardan bahsetmek, eşiniz için gerçekten çok önemlidir. Hayattaki önceliklerinizi anlatın. İşiniz, aileniz, eğitiminiz, arkadaşlarınız hakkında bilgi vermek ve boş zamanlarınızı nasıl değerlendirdiğinizi anlatmak, karşınızdaki insan için oldukça önemlidir. Ne tür konulara değer verdiğinizi ve hayatınızda ne gibi değişiklikler yapmak istediğinizden bahsetmek, hayatınızda önem verdiğiniz konular olduğunun göstergesi olacaktır.

12. Hayallerinizi Anlatmaktan Korkmayın

Birlikte hayal kurmak, ilişkiniz için oldukça keyif verici bir etkinlik olabilir. Çocukken kurduğunuz düşlerden, hayallerinizin sizi nerelere taşıdığından ve hala gerçekleştirmek istediğiniz hayallerinizden de bahsedebilrisiniz.

13. Duygularınızı Dile Getirin

Açık ve net bir şekilde duygularınızı ifade etmek, eşinizle iletişim kurmanızın kilit noktasıdır. Sevinçleriniz ve acılarınızı paylaşmaktan çekinmeyin.  Ayrıca, hayal kırıklığına uğradığınız, kırıldığınız ya da çekindiğiniz konuları onunla paylaşmaktan korkmayın.

14. Ailenizden Bahsedin

Anne, baba ve kardeşlerinizle yakın ilişkileriniz olsun ya da olmasın, aile yapısının değeri hakkında yapacağınız konuşmalar,  ilişkiniz için faydalı olabilir. Bu davranış eşinizde, anne, baba ve kardeşlerinizle ilişkilerinizin nasıl olduğuna dair bir his uyandıracağı gibi aynı zamanda da eşinizin, sizin nasıl bir çocukluk geçirdiğinize dair bir fikri de olacaktır. Eşinizle olan birlikteliğiniz süresince, anne, baba ve kardeşlerinizle olan ilişkilerinizdeki hangi değer ve tutumları sürdürmek isteğinizi ve nelerin farklı olmasını istediğinizi karşılıklı konuşabilirsiniz.

15. İlişkiniz Hakkında Konuşun

İlişkinize olan bakış açınızı ve sohbet sırasında sizin için uygun olmayan konuyu, hemen  o anda tartıştığınızdan emin olun. İlişkiniz hakkında açıkça konuşarak, ilişkinizin taze, canlı ve heyecanlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Gizem Yediçam

Bir Yorum Yaz