Sandığınız Kadar Bilinçli Olmadığınızın 6 İşareti

Sandiginiz Kadar Bilincli Olmadiginizin 6 Isareti

Gerçeklerle yüzleşmek konusundaki herhangi bir başarısızlık, kariyerinize ve şirketinize çok zarar verebilir. Bundan dolayı, bilinçli olmak, özellikle iş dünyasındaki yöneticiler için oldukça büyük ve önemli bir olgudur.

İnsanlar genellikle ne yapmaları gerektiğini içten içe bilirler fakat bazen onları alıkoyan şeyler ortaya çıkar. Madalyonun öbür yüzünde ise olaylar başkadır. Yani bunu anlamak her zaman kolay değildir ve insanlar genel olarak kafa karıştırırlar, bir şeylere engel olurlar veya apaçık bir şekilde çaba göstermeyi reddederler.

Gerçek şu ki, insanlar çoğu zaman göğüs germek istemedikleri şeylerden kaçınırlar.  Ve tüm bu etkenler işinizde ve kariyerinizde çok büyük yıkımlara yol açabilir. Açıkçası, bu işin şakası da yoktur.

Haydi, bu altı işarete bir göz atalım;

1. Gaddarsınız

Duyguları olmayan birine “insan” diyebilmek oldukça zordur. Duygularımız bize rehberlik eden en önemli şeylerdendir. Öfke ve saldırganlık arasında bir fark yoktur.  Bunlar, sadece yaşadığınız tedirginliğin veya korkuların belirtileridir. İçinizde, derinlerde bir yerlerde, genellikle zayıflıklarınıza veya hassas noktalarınıza dair olan bazı şeyleri insanların görmesini istemedikçe saldırganlaşıyor ve gaddarca davranıyorsunuz. Bu oldukça ironik, değil mi?

2. Çok Fazla Kontrol Ediyorsunuz

En ufak şeyleri bile sürekli kontrol ediyorsanız, bu sizi rahatsız eden daha büyük şeylerle baş etme konusunda yetersiz olduğunuz ve önemli şeylere çok dikkat etmediğiniz anlamına gelir. Eğer kontrolsüz bırakılırsa, bu sizi daha aşağı ve karanlık bir yola sürükleyebilir.

3. Pasif Agresifsiniz

İnsanların yüzüne; “Tabii, problem yok” deyip, arkanızı döndüğünüzde tam zıttı bir durum içine giriyorsanız, bu sizin insanlarla karşı karşıya kalmaktan kaçındığınız anlamına gelir. Sizi derinden etkileyebilecek şeylerden kaçmak ve deyim yerindeyse “hedef şaşırtmak” için yaptığınız girişimler başlı başına birer saptırmadır. Genellikle farkında olmadan yaptığınız bu davranışlar sizi daha çok çekingen ve savunmasız gösterir.

4. Davranışlarınız Değişkenlik Gösteriyor

Eğer davranışlarınızda gözle görünür bir değişiklik varsa ve bu değişiklik sizi tanıyan veya sizinle birlikte çalışan insanlar tarafından fark edilir hale gelmişse, burada sizi rahatsız eden, ruh halinizi derinden etkileyen bir durum olduğu anlamına gelir. Bu sizin de dikkatinizi çekmeye başladıysa ve savunmacı bir tavır içindeyseniz, bunu oldukça önemli bir işaretten sayabilirsiniz.

5. Büyükleniyorsunuz

İşinizde, planlarınızda ve fikirlerinizde ne kadar kendinize güvenli olduğunuzu göstermeye çalışıyorsanız, stratejileriniz nesnel düşünceden oldukça uzaksa veya hedefleriniz sizi bir adım ileri götürmüyorsa; bu bazı şeylerin kapasitenizi aştığı ve bunları telafi edebilmek için her şey kontrol altındaymış gibi davrandığınız anlamına gelir.

6. Bahane Üretiyorsunuz

Her türlü bahane, olumsuz anlamda dikkatleri üzerinize çekmemek adına seçtiğiniz yollardan biridir. Parmakla göstermek veya başkalarını suçlamak, genellikle bir şeylerden sorumlu tutulmamak için yöneldiğiniz tekniklerdendir.  Bu tarz bir suçlama oyunu, açık bir şekilde, sizin yönetim ve liderlik alanında yetersiz olduğunuzun işaretidir. Aslında biz bu oyunları fazlasıyla gördük, yaşadık, değil mi?

Kaynak:Lifehack.org
Ceviri:LifehackTR.com
Çevirmen: Sedef Yakarışık

Bir Yorum Yaz