Seyahate Yalnız Çıkmanız İçin 9 Neden

Seyahate Yalniz Cikmaniz Icin 9 Neden

Ailenizle, sevgilinizle ya da arkadaşlarınızla beraber bir seyahate çıkmak, hep birlikte farklı şeyleri tecrübe etmek güzeldir, ama bazen tek başına seyahate çıkmak ta çok keyifli olabilir. Seyahate yalnız çıkmak (evli ya da bekar olmanız fark etmez) herkes için mümkündür. İşte bu makalede tek başınıza seyahate çıkmanın faydalarını bulabilirsiniz.

1. Ulaşım Kolaylığı Sağlayabilirsiniz

Örneğin; bir arkadaşınızla tatile çıkmak için planlar yapıyorsunuz ve arkadaşınız da siz de çalışıyorsunuz. Siz kendinize göre bir tatil programı yapıyorsunuz, fakat sizin için uygun olan zaman arkadaşınızınkiyle uyuşmuyor. Saat 15.30’da bütçenize uygun bir uçak bileti buldunuz ve iş yerinizden izin aldınız fakat arkadaşınız 15.30’da çıkabilmek için iş yerinden izin alamıyor ve ‘’O zaman saat 19.00 da otobüsle gidelim.’’ dediğinizde arkadaşınız ‘’ Onca saatlik yolu otobüsle gidemem.’’ diyor.  İşte bu gibi durumlarda beraber tatil planı yapmak gerçekten çok zordur. çünkü şartlarınız genellikle bir başkasının şartlarıyla uyuşmaz. Hele ki bu planı bir arkadaş topluluğu ile yapıyorsanız bu daha da zordur. Aslında birkaç ay öncesinden plan yaparak veya tarih ve saat belirleyerek bu zorlukların üstesinden gelebilirsiniz, ama yine de size uygun olan zaman ve şartlar, birlikte tatile çıkacağınız insanların zamanıyla uyuşmuyorsa, işte o an hemen bavullarınızı hazırlayıp tek başınıza tatile çıkmak için en uygun andır.

2.Şimdiye Kadar Yapmak İsteyip te Yapamadığınız Şeyleri Deneyebilirsiniz

Yapmak isteyip te bu güne kadar yapamadığınız, ama istediğiniz şeyi gerçekleştirmek için can attığınız bir şey var mı? Örneğin bu; Büyük Kanyon’da paraşütle atlamak, antik Maya harabelerini görmek ya da denizden canlı bir ıstakoz çıkardıktan sonra pişirip yemek gibi bir istekleriniz olabilir. Eşiniz ya da arkadaşlarınız, sizinle birlikte bu hayallerinizi gerçekleştirmek istemeyebilirler. Siz, sırf arkadaşlarınız ya da eşiniz bunları yapmaktan hoşlanmadığı için hayallerinizden vaz geçmek zorunda değilsiniz. Özellikle yapmanız gereken tek şey; hayallerinizi tek başınıza da olsa gerçekleştirmektir.

3. Sadece Kendinize İhtiyaç Duyun

Eğer nadiren de olsa tek başınıza zaman geçirebilirseniz, bu kendinize vereceğiniz için eğlenceli bir hediye olacaktır. En son ne zaman sadece hayallerinizle ve düşüncelerinizle ilgili bir şeyler yaptınız? Bir hedef doğrultusunda yalnız çıkacağınız bir seyahat, farklı şeyler gözlemleyebileceğiniz ve yaşam tarzınızı değiştirebileceğiniz bir deneyim olabilir. Gün batımında bir plajda oturup iç sesinizle baş başa zaman geçirdiğinizi ya da sabahın erken saatlerinde kimseyle yüz yüze gelmek zorunda olmadan yürüyüşe çıktığınızı hayal edin.

4. Yeni İnsanlarla Tanışabilirsiniz

Eğer sıcakkanlı ve girişken bir yapıya sahip iseniz, tek başınıza yola çıkarak yeni arkadaşlar ve farklı kültürden insanlarla kolaylıkla tanışabilirsiniz. Genellikle yalnız insanlar, diğer insanlardan daha çok cana yakın gibi gözükürler ve yalnızken birilerine bir şeyler sormak, birileriyle sohbet etmek ya da yeni arkadaşlıklar kurmak daha kolaydır. Bu sayede de farklı kültürlerdeki insanlarla yakınlaşıp, onların gelenek ve göreneklerini öğrenip, sizin için farklı olan bir dünyayı ziyaret etmiş olacaksınız. Bir kaldırım kenarında ayaküstü yabancı bir insandan bilgi alabilir ve hatta şakalaşabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken tek nokta, sadece zinhininizi açık tutarak güvenliğinizi tehlikeye düşerecek davranışlardan kaçınmanız ve iletişim kurduğunuz insanların, samimiyetinizi kötüye kullanacağını sezmeniz halinde önlem almanızdır; bilhassa yurt dışındayken.

5. Yapmak İstediğiniz Her Şeyi Yapabilir ve Yapmak İstemediklerinizi Yapmayabilirsiniz

Hiç deniz kenarındayken seyahate çıktığınız insanın fazla yandığı için size eşlik etmeyip odada kaldığında rahat rahat güneşlenemediğiniz oldu mu? Ya da siz akşam dışarı çıkmak istediğinizde yanınızdaki arkadaşınız ‘’Kusura bakma, kendimi biraz halsiz hissediyorum. Sen çık, ben gelemeyeceğim.’’ dediği için kendinizi dışarı çıkmaktan vazgeçirdiğiniz oldu mu? Eğer bunları yaşadıysanız, tek başınıza seyahate çıktığınızda, kimseye bağlı kalmadan sadece sizin gönlünüz ne isterse onu yapacağınızı biliyorsunuzdur.  Eğer ki tek başınızaysanız, gün boyu otel odanızda oturmak yerine kimseyi düşünmeden ve açıklama yapmak zorunda olmadan canınızın istediği her şeyi yapabilirsiniz.

6. Kendinizi Aşabilirsiniz

Seyahat etmek size kendinizi iyi ve zinde hissettiriyorsa, yalnız başınıza çıkacağınız bir seyahat, daha fazla dinlenmenizi, kendinizi daha iyi hissetmenizi ve daha da fazla aktif olmanızı sağlayacaktır. Yalnız seyahate çıkma fikri, akşam yemeğini yalnız yiyemeyen ya da tek başına kahvaltı ediyorsa kendini rahatsız hisseden herkes için çok kötü bir fikir olarak gözükür. Fakat bir dalış kursuna katılıp endişelerinizi bertaraf ettiğiniz anda, kendinizi çok daha iradeli ve mutlu hissedeceğinizden emin olun. Yalnız çıkılan iyi bir tatil, denemekten bile çekindiğiniz birçok şeyi faaliyete geçirmenizde en iyi olacaktır.

7. Harika Bir Hizmet

İnsanlar genelde, tek başına seyahate çıkma davranışında bulunan insanların cesaretlerini takdir eder ve onlara ilgi duyarlar. Muhtemelen bu durumunuzu kalacağanız yere belirttiğinizde, size iyi bir oda tahsil edilecek, servis ve aktivitelerden herkesten önce ilk siz faydalanacaksınızdır.

8. Ayrılıklar, Kalpleri Sevgi ile Doldurur

Tabi ki de her tatil fırsatınızı eşinizden uzakta geçirmenizi tavsiye etmiyoruz, ama uzun süredir beraber olan çiftler için kısa bir süreliğine ayrı geçecek bir zaman dilimi, her iki taraf için de ferahlatıcı bir süre olabilir ve ayrıca birbirinizden ayrı kalacağınız süre boyunca, birbirinizin değerini anlayacak ve özlem duymaya başlayacaksınız.

9. Endişe Etmeyin

Bazen insan yalnız kaldığında, seyahate çıkmadan evvel beraberce seyahat edebileceği birileriyle tanışmak ister ve seyahate çıkmak için o insanı bulana kadar bekler. Ama unutmayın ki, ertelediğiniz bu seyahat fikirleri, istediğiniz şartlar oluşmadığı için yıllar boyunca ertelenmeye devam eder ve neticede uzun bir süre seyahate çıkamazsınız. Eğer herşey umduğunuz gibi gelişmiyorsa ve beklentileriniz yapmak istediğiniz şeylerin önüne geçiyorsa, işte o an tek başınıza seyahate çıkıp rahatlamanız için en uygun andır. Seyahatiniz süresince, yıllarca beklediğiniz ve beklediğiniz için seyahat planlarınızı devamlı ertelediğiniz o insanla tanışma fırsatı bulabilir ve belkide hayatınızın en güzel tatilini ve hatta en mutlu anlarına imza atmış olursunuz.

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Gizem Yediçam

Bir Yorum Yaz