Şirketinizde Doğaçlama Egzersizleri Yapmanın Yöntemleri ve Faydaları

Sirketinizde Dogaclama Egzersizleri Yapmanin Yontemleri ve Faydalari

Personellerinizin içindeki yaratıcılığı ortaya çıkarmak için bu tavsiyeleri ve egzersizleri denemelisiniz.

Grup doğaçlama egzersizleri ile şirketinizdeki yaratıcılığı arttırabilirsiniz. Fakat ilk önce bir kaç temel kurala ihtiyacınız olacak. İşte başlıyoruz.

1. İşe Bağlı Olmanın Önemi

Upright Citizens Brigade’den Chelsea Clarke, saygın bir doğaçlama grubundan olan herhangi bir insanın doğaçlamanın temellerini öğretebileceğini fakat aynı zamanda her bir egzersizin amaçlarını anlatabilecek ve bu egzersizleri iş yeri ile bağdaştırabilecek bir eğitmenin olması gerektiğini belirtti. Örneğin, “Evet, ve” (1) adlı doğaçlama egzersizi beyin fırtınası seanslarında sürekli olarak fikir üretiminde yardımcı olur. “Zip Zap Zop” adlı oyunda ise katılımcılar sıra kendilerine geldiğinde doğru kelimeyi söylemek zorundadırlar. Bu oyun, personellerin toplantılarda daha aktif ve fırsatlara açık olmalarını sağlar.

2. Karıştırın!

Birbirleri ile sürekli iş birliği içerisinde olan ve beraber fikir üreten takımlara ve departmanlara odaklanmak mantıklı olsa da,  daha farklı ve zıt kutuplardan olan personelleri bir araya getirmek organizasyonel açıdan önemli atılımlara öncülük edebilir.  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü İşletme Fakültesinden Daena Giardella, “ Yüksek düzeylerdeki insanlarla nispeten daha düşük düzeylerdeki insanlar birbirleriyle etkileşince her zaman daha büyük başarılar elde ettim.” dedi.

3. Ürkek Olanlara Cesaret Verin

Kimse sahneye tek başına çıkmak zorunda olmayacak. Neredeyse bütün egzersizler çiftler halinde veya büyük gruplar halinde yapılıyor ve evvelden komik espriler hazırlamaya gerek dahi yok!  Boston Improv Asylum’da iş gelişim yöneticisi olan Robert Melley, “ Başlamadan önce herkese komik olmaya çalışmalarına gerek olmadığını söylüyoruz. Eğer komik değilseniz bu herkese garip gelecektir. Zaten işler saçma bir hale gelmeye çok müsait.” dedi.

4. Şirketler İçin 4 Doğaçlama Egzersizi

Başlamaya hazır mısınız? Personellerinizle beraber alttaki doğaçlama egzersizlerinden bir kaçını deneyin.

Yakala: İçinde bulunduğunuz odada hayali toplar fırlatarak başlayabilirsiniz. Hepsini takip ederek istediğiniz kadar top ekleyebilirsiniz. Top yerine hayali bıçaklar veya hayali bebekler de fırlatabilirsiniz.

Karşı Karşıya: İki kişi sırayla belirli bir konunun farklı yönlerini savunarak tartışırlar. Daha sonra bir önce savundukları argümanın tam tersini savunurlar.

Ortak Kelime: İki kişi bir dairenin ortasında dururlar ve üçe kadar sayıp bir kelime söylerler. Söyledikleri iki farklı kelimeyi birbirine bağlayan ortak kelimeyi bulmak için biraz sessizce düşündükten sonra tekrar denerler. Amaç eninde sonunda ortak kelimeyi söylemektir.

Çift Başlı Canavar: Kişiler ikişer çiftler halinde karşı karşıya gelirler. Her çift tek bir çift başlı canavar olarak işlev görür. Her bir canavar tek bir seferde tek bir kelime söyleyerek beraber bir cümle oluştururlar. Seyirci konuyu belirledikten sonra, örneğin konu “tehlikeli bir iş” olsun, canavarlar sırayla konuşarak cümleleri kurarlar.

Kaynak: Inc.com
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Eray Erdoğan

Bir Yorum Yaz