Sosyal Medyanın Birkaç Zararı

Sosyal Medyanin Birkac Zarari

Herkesin bir şekilde içinde olduğu sosyal medya dediğimiz (facebook, twitter, instagram vb.) oluşumların içerisinde az çok bende bulunmaktayım. Ancak uzun zamandan beri, kendim başta olmak üzere, sosyal medyanın insanları ne derece çevresinden koparıp sanal birer varlık haline getirdiğini görüyorum.

Aşağıda, sosyal medya denen olgunun bizleri nasıl esir alıp, yozlaştırdığını sizlerle paylaşmak istedim.

1. Duygusal Bağların Tahrip Edilmesi

Tüm diğer doğu toplumları gibi millet olarak, duygusal, misafirperver, iyiliksever ve vicdan gibi iyi duygulara sahibiz ve bu duygularımızla övüne gelmişizdir. Bu duygularımızın yoğun olarak yaşamamızdaki en büyük neden de; birebir, topluluklar arası kurduğumuz yakın (yüz yüze) ilişkilerimizdir. Gelinen noktada, sosyal medya araçları ile belki daha fazla birey ve topluluklara ulaşabiliyoruz, ancak birebir olmayan ilişkiler nedeni ile zamanla aradaki bağlar soğumakta ve bir süre sonra tamamen kopmaktadır. Çok değil bundan 5-10 sene önce yakındığımız “kapı komşumu tanımıyorum” cümlesi “birinci veya ikinci dereceden akrabalarımından bazılarını tanımıyorum” olarak değişmiş bulunmaktadır.

2. Dezenformasyonun Çok Yoğun Yapılması

Sosyal medyanın en iyi yönlerinden birisi, acil kan bekleyen hastalar, (twitter’ın en iyi yararı diyebilirim) kayıp ilanları, acil müdahale edilmesi gereken yangınlar gibi toplumsal yarara hizmet eden duyuruların yoğun kitlelere hızlı bir şekilde ulaştırılmasıdır. Ancak atasözümüzde belirtildiği gibi ” Bıçak kasabın elinde olursa can alır, cerrahın elinde olursa hayat kurtarır.” neyi nasıl kullandığınız çok önemlidir. Yalan yanlış bilgilerin çokça paylaşılması ile sosyal medya adeta dezenformasyonun merkezi haline gelmiştir. Bu nedenle, insanların doğruyu, yanlıştan ayırma şansı oldukça zorlaşmıştır. Yanlış bilgiler, doğrulardan daha hızlı yayılmaktadır.

3. Mahremiyet Sınırlarını Yok Edilmesi

Gelişen teknolojiler ile insanların özel hayatını sesli veya görüntülü kayda almak oldukça kolaylaştı. Kanunen özel hayatın gizliliği koruma altına alınmış olmasına rağmen, online dünyada yapılan özel hayatı istismar olaylarına karşı ne gerekli kanuni düzenleme var, ne de bu tür şikayetlerde, hizmet sağlayıcıların olumlu yaklaşımlar vardır. Özel hayat kutsaldır, hiçbir şekilde ifşa edilemeyeceği unutulmamalıdır.

4. Bencillikleri Aşırı Şekilde Sergilenmesi

Bizim yetiştiğimiz veya büyüklerden dinlediğimiz kadarıyla, önceden herkes, yemesini içmesini veya diğer iyi veya kötü işlerini büyük bir gizlilik içerisinde yapar, hiçbir şekilde, diğer insanları özendirici, mutsuzluğa sevk eden, rahatsız eden veya gücendirecek bir faaliyetti göz önünde yapmazdı. Gelinen nokta, sosyal medya aracılığı ile diğer insanları rahatsız eden; bulunduğu güzel restoranı, giydiği güzel kıyafeti, bindiği güzel aracı, yaptığı tatili veya güzel sevgilisini sergileyen vb. görgüsüzlükler büyük kitlelere duyurmak için ekstra çaba sarf eden insanların bolca bulunduğudur.

5. Kanunsuz ve Zararlı İş ve Konuların Rahatça Kitlelere Ulaştırılması

Her kesin bildiği üzere internette, bomba yapımı, hangi uyuşturucunun nasıl kullanıldığı veya her hangi bir terör örgütüne yönelik propaganda açıkça yayınlanmakta ve bunlara yönelik pazarlama faaliyetleri bile yürütülmektir. Sosyal medya, bu gibi işlerin geniş kitlelere ulaştırılması için en iyi mecradır ve ne yazık ki yüksek başarı oranı bulunmaktadır.

6. Toplumsal Olayların Kışkırtılması

Toplumu kamplara bölen, yalan yanlış propagandanın rahatça yapılmasının yanında, insanları şiddete tahrik ve teşvik edici propagandanın büyük kitlelere ulaştırıldığı yerdir sosyal medya.

Bir başka yazımda, sosyal medyanın yararlarını yazacağım

Sosyal medyanın zararları hakkında sizin de yazacağınız huşular varsa, formumuzdan iletiniz lütfen.

Yazar: Tunç Karabayır

Bir Yorum Yaz