Tarihten Silinen 6 Kişi

rsz_joseph_stalin_with_nikolai_yezhov_photoshopped_out_edited-1

Kim Jong-un’un amcası ve danışmanı olan Jang Song-thaek’in idamının ardından Kuzey Kore basını Jang Song-thaek’i online arşivlerden ve fotoğraflardan çıkartarak, tarihten silmeye başladı.

Guardian gazetesi, alınan bu aşırı önlemin “KCNA haber ajansı ve Rodong Sinmun gazetesi tarafından gerçekleştirilen en büyük silme işlemi” olduğunu belirtiyor.

Fakat bir politik liderin bir kişiyi tarihten sildirmeye çalışması ilk kez gerçekleşen bir olay değil.

İşte tarihten silinen 5 kişi daha:

1. Nikolai Yezhov, Joseph Stalin’in Gizli Polisinin Şefi

Stalin (ortada) ve solunda Nikolai Yezhov. Yezhov,  idamından sonra hava fırçası kullanılarak resimden silindi.

1940’da idam edildikten sonra fotoğraflardan silinmesiyle, sanat tarihçileri Yezhov’a “Yok Olan Komiser” lakabını verdiler.

Sadık bir Stalinist olan Yezhov, Sovyet rejimine karşı sadakatsiz kabul edilenlerin toplu şekilde tutuklanıp idam edildiği Büyük Temizlik sırasında Stalin’in gizli polisinin şefliğini yapıyordu. İronik bir şekilde, Büyük Temizlik’in ardından kendisi de sadakatsizlik suçuyla tutuklanmış, işkence görmüş, yargılanmış ve idam edilmiştir.

Stalin, Yezhov da dahil, gözünden düşenlerin tarihteki tüm izlerini silmesiyle ünlüydü.

2. Joseph Goebbels, Adolf Hitler’in Propaganda Bakanı

Goebbels Alman yönetmen Leni Riefenstahl’ın evinde, Hitler ve diğerleriyle birlikte. Sonraki zamanlarda fotoğraftan çıkarılmış.

Goebbels hevesi, dahice fikirleri ve Yahudilere karşı duyduğu şiddetli nefret yüzünden Hitler tarafından oldukça seviliyordu. Hitler, Goebbels’ı propaganda bakanı yaparak onu bir Nazi varlığı oluşturması ve savaş sırasında morali arttırması için Almanya’nın dört bir köşesine gönderdi. Goebbels Hitler’in yakın çevresindeki sayılı insanlardan biriydi ve Hitler’in intiharından sonra Hitler’in cesedini yakmaya yardım etmekle görevlendirilmişti.

Stalin gibi, Hitler de gözünden düşenleri yok etmekle tanınıyordu. Fakat Goebbels’in 1937’de Alman yönetmen Leni Riefenstahl’ın evinde çekilen bu ünlü fotoğraftan niye silindiği hâlâ bilinmiyor.

3. Leon Trotsky, Rus Devrimci

Lenin’in yakın çevresinden olan Leon Trotsky soldaki fotoğrafta Lenin’in konuşmalarından birinde görünüyor. İkisinin yolları ayrıldıktan sonra üzerinde oynanan fotoğrafta ise Trotsky silinmiş.

Sovyetler Birliği’nin ilk günlerinin nüfuzlu kişilerinden biri olan Trotsky, başlarda Bolşevik devriminin liderlerinden biriydi fakat yoldaş devrimcilerden Vladimir Lenin’den ayrılarak Menşeviklerin tarafına geçmesinin ardından Trotsky’e dair referanslar ortadan kaldırıldı.

Lenin 1917’de Trotsky’i bir “hain” olarak nitelendirdi (gerçi en sonunda Trotsky yine Bolşeviklere katıldı) ve Lenin’in ölümünün ardından Trotsky, Lenin’le olan fotoğraflarından silindi. Nihayetinde de Trotsky Sovyetler Birliği’nden sürüldü.

4. Bo Gu, Çin Komünist Partisi’nin Kıdemli Lideri

Bo Gu, en solda, Mao Zedong ve yoldaşlarıyla birlikte. Daha sonraki baskılarda, fotoğrafta yok.

Daha çok Bo Gu olarak bilinen Qin Bangxian, ÇKP’nin tüm sorumluluğunu yüklenen kişiydi ve lider Mao Zedong’un altında büyük sorumluluğa sahipti.

Fakat Uzun Yürüyüş sırasında düzenlenen Zunyi Konferansı’nda, askeri savunma konusunda yaşanan bir iletişimsizlik sonucu Bo Gu “kısmi politik hataları” yüzünden eleştirilmiş ve 1935’te yerine Zhang Wentian getirilmiştir.

Raporlarda, iletişimsizliğin hangi konuda olduğuna dair bir anlaşma sağlanamamış olsa da Bo Gu’nun Mao Zedong’la arasının açılmasının nedeninin bu olduğu düşünülebilir. Böylece bu fotoğraftan niye silindiği açıklanabilir.

5. Grigoriy Nelbuyov, Sovyet Kozmonot

Sochi Six takımının kurucu üyelerinden Nelyubov, fotoğrafın sonraki baskılarında silinmiş.

1960’ta ilk kozmonot müfrezesine özenle seçilen Nelbuyov, “olağanüstü bir insan, mükemmel bir pilot ve bir centilmen” olduğu için uzay uçuşu için baş adaylardan biriydi.

En iyi uzay takımı Sochi Six’in kurucularından biri olan Nelyubov hakkında kimileri uzaya çıkan üçüncü ya da dördüncü kişi olduğunu söylerken, diğerleri de alkol kaynaklı bir suistimal yüzünden Sovyet uzay programından atıldığında daha uzaya çıkmamış olduğunu söylüyor. Nelyubov’un programdan atılması program kayıtlarından da silinmesine neden oldu.

Nelyubov bir tren tarafından ezilerek öldü. Ölümü kayıtlara intihar olarak geçti.

Kaynak: Businessinsider.com
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Emre Aygün

Bir Yorum Yaz