Türk Televizyon Dünyasında İz Bırakan 10 İsim

Turk TV Dunyasinda Iz Birakan 10 Isim

Türk Televizyon tarihi çok eski olmamasına rağmen, son 50 yıllık süreçte kendi devirlerinde iz bırakan isimler çıkarmayı başarmıştır. 30 yaş altı olanlar aşağıdaki isimlerin bazılarını hatırlamayabilirler, gelin hep beraber bu isimler ve özelliklerine göz atalım.

1. Ertürk Yöndem

Türkiye’nin ilk resmi savaş muhabiri olan Yöndem, Kıbrıs Barış Harekâtı’nda TRT adına savaş muhabirliği yaptı. Esir de düştü.

Tek kanallı, siyah beyaz televizyon döneminde, TRT’de 1980′den sonra ‘Haberden Habere’ adlı programa başlayan Ertürk Yöndem, 1987 Yılında programın adını  ‘Perde Arkası’ Olarak Değiştirdi. Tek kanallı yıllarda, özgün sunumuyla bütünleşen ‘Perde Arkası’ adlı programla tanındı. 2002 Yılı sonuna kadar devam eden program özellikle TRT’li yıllarda büyük beğeni topladı. İşe ilk başladığı 1971′den bugüne kadar TRT’de görev yapan, kimilerince ‘Kahraman’, kimilerince ‘Irkçı’ diye nitelendirildi. Ancak sevenleri ve sevmeyenlerin kafasında iz bırakan bir isim oldu.

2. Halit Kıvanç

Ülkemiz ’de radyo ve TV yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, TV’nin birçok yayınında ‘ilk’lerin adamı oldu. Olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda sunucu olarak görev aldı. Dünya kupasını televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 Dünya Kupası finallerini radyo ve tv de nakletmiştir.

Sunuculukta 50 yılını 2005′te bir jübileyle kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200′ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti.

3. Erkan Yolaç

Erkan Yolaç, şov dünyasının efsane isimlerindendir. 51 yıl önce hayatımıza ‘Evet Hayır Yarışması’ ile girdi. “Mehter Marşı’yla gelecek İzmir Marşı ile gideceksiniz” sözü günlük yaşamın bir parçası olmuştu.

Seksenli yıllarda Erkan Yolaç’ın hayatımıza soktuğu yarışma. Seyircilerin arasından bir gönüllüyü mehter marşı eşliğinde yanına getirir, Erkan Yolaç bu kişiyle bir süre muhabbet eder, bu süre boyunca yarışmacı “evet” ve “hayır” kelimelerini kullanmamalıdır. Kullandığı takdirde gönderirken de İzmir marşı çaldırırdı. Efsane olarak hafızalardaki yeri hala tazedir.

4. Mehmet Ali Birand

Mesleğe 1964 yılının Temmuz ayında Abdi İpekçi’nin vasıtasıyla Milliyet gazetesinde başladı. 1971′de evlendikten sonra 500 dolar maaşla Brüksel’de Milliyet için çalışmaya başladı ve burada yirmi yıl çalıştı. 1974 Kıbrıs Harekâtı’nın meydana gelmesiyle sürekli Washington, Atina, Strasbourg’a (Avrupa Konseyi için) gider oldu. Abdi İpekçi’den sonra kısa bir dönem Milliyet’in genel yayın yönetmenliğini yaptı. Yeni neslin eğlenceli Kanal D Ana Haber Bülteninden hatırlayacağı Mehmet Ali Birand’ın en unutulmaz ve tarihe geçen programı, 32. Gün adlı programdır.

32. Gün 1985 yılında TRT 1′de adlı bir program olarak başladı. Programda uluslararası ilişkileri ele aldı ve yabancı devlet adamlarını konuk etti. Birand, programı, Avrupa televizyonlarında gördüklerini örnek alarak ve izlediklerinden esinlenerek yaptı. 32. Gün’ün beğenilmesiyle Birand, oldukça tanındı. Can Dündar, Mithat Bereket, Çiğdem Anad, Ali Kırca, Deniz Arman, Cüneyt Özdemir, Rıdvan Akar, Musa Çözen, Talip Korkmaz, Sacit Baydar başta olmak üzere birçok muhabir, kameraman ve teknisyen program için çalıştı ve duayenden ders almış oldu. Türk TV tarihin tartışmasız en iyilerinden biri oldu.

Tarihler 17 Ocak 2013’ü gösterdiğinde uzun süre mücadele ettiği kansere yenik düşerek vefat etti.

5. Uğur Dündar

TRT’de 19 yılı aşkın süreyle çalıştı. 1986 yılında Hürriyet yazarı olan Uğur Dündar Türkiye’de araştırmacı televizyon gazeteciliğini başlatan kişidir.

1992 yılında Show TV’ye geçen Uğur Dündar, Arena adlı haber belgesel programı bugüne kadar yayın hayatında kalmayı başarmıştır. Son zamanlarda izlenme oranları nasıldır bilmiyorum ama ilk başladığı yıllarda herkes Arena programının yayınlanacağı günü iple çekerdi.

6. Reha Muhtar

1983 yılında Milliyet gazetesinde muhabir olarak başladı. 90’lı yılların başında haber bültenine Atina’dan bağlanıp bildiren muhabir olarak aklımızda kalsa da, asıl akıllara kazındığı yıllar 2000 lerdir.  2000 Yılların başından itibaren Show Tv’de sunduğu Ana Haber Bülteni’ndeki gafları ve hepsinden önemlisi Ateş Hattı adlı kendi programında, birkaç yerinden bıçaklanan kadına sorduğu “ acı var mı acı” ile fenomen olmuştur. Biraz gülmeniz için bu videoyu izleyebilirsiniz.

7. Ali Kırca

TRT’de çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra TRT Haber Dairesi Başkanlığı’na yükseldi. “Yurttan-Dünyadan” ve “32. Gün” programlarını hazırlayıp, “Açık Oturum” programını yöneten Kırca, önde gelen liderlerle yaptığı röportajlar sayesinde kariyerinde ilerlemeler sağladı.

Bir dönem TRT Washington temsilcisi olarak da çalışan Kırca, 31 Ocak 1994’de Türkiye’nin ilk anchorman’i olarak atv Ana Haber Bülteni’ni sunmaya başladı. Hemen arkasından 6 Şubat 1994’te yayına giren “Siyaset Meydanı” programını sunmaya başladı. “Siyaset Meydanı” uzun yıllar siyaset tartışmaların yapıldığı en fazla reyting alan programı oldu.

8. Necati Şaşmaz

Türk Tv tarihinde en uzun süreli yayınlanan ve bu sürelerin büyük kısmında reyting rekorları kıran Kurtlar Vadisi adlı seri dizi ile fenomen olmuştur. Bu dizinin bitimi ile, Kurtlar Vadisi Pusu adlı devamı niteliğindeki dizi ile devam edilmiştir. Dizi 10 yılı aşkın süredir yayınlanmakta ve Türk halkıda Necati Şaşmaz’ı Polat Alemdar diye tanımaktadır. Dizinin yanında, Kurtlar Vadisi serisinden 3 tane de sinema filmi çekilmiştir. Sinemalarda, yerli film tarihinin gişe rekortmenleri arasına girmiştir.

9. Şansal Büyüka- Erman Toroğlu

Show Tv’deki Maraton adlı programı bu ikilinin beraber sunduğu zamanlarda reyting rekorları kırmaktaydı. Erman Toroğlu’nun ilginç çıkış ve gafları, Şansal Büyüka’nın ilginç konuşma tarzı Türk Tv tarihinin unutulmaz hitleri arasındadır.  En çok bilineni “ oynat bakalım Uğur” dur. İkilinin yolları Erman Toroğlu’nun gaflarının küfürlerle buluşması ile son bulmuş, Show TV, Erman Toroğlu ile yolları ayırmıştır.

10. Acun Ilıcalı

Türk Tv tarihinin dahi çocuğu olarak kabul edilen Acun, mesleğe spor muhabiri olarak başlayıp TV kanalı satın alarak tarihe geçmiştir. En önemli özelliği, mütevaziliği ile halkın gönlünde taht kurmasıdır. Tv kanalı satın almış olmasına rağmen, yapımını yaptığı (Survivor, Tek Ses Türkiye, Yetenek Sizsiniz) önemli programları hala kendisi sunmaktadır.

Yukarıda yazılmamış, iz bırakan başka isimler olduğunu düşünüyorsanız bizimle paylaşınız lütfen.

Yazar: Tunç Karabayır

Bir Yorum Yaz