Video Görüşmelerinde Daha Cana Yakın Görünmenin Yolları

Video Gorusmelerinde Daha Cana Yakin Gorunmenin Yollari

Video konferansında iyi bir izlenim bırakmak yüz yüze görüşmelere nazaran çok daha zordur. Gerçek kişiliğinizi video konferansında nasıl sergileyebilirsiniz?

Skype kullanmayı seviyor olabilirsiniz. Fakat büyük ihtimalle, Skype bu sevginize karşılık vermiyordur.

Wall Street Journal’da yayınlanan bir hikaye yolculukta harcanan günleri kesmek, birden fazla yerden çalışmak ve çalışanlarının uzaktan bağlanarak iş yapmasını sağlamak için video konferans yoluna başvuranlar için pek de iç açıcı bir haber barındırmıyor. Video konferansta “cana yakın” görünmek yüz yüze olduğundan çok daha zor. Management Science dergisinde yayınlanan ve Wall Street Journal’da bahsi geçen araştırmaya göre, video konferansı aracılığıyla mülakat yapan iş adayları cana yakınlık ve mülakat sonucu olarak normalden daha düşük değerler elde ediyor ve bu yüzden de yüz yüze mülakata katılan birine göre işe alınma ihtimalleri çok daha düşük oluyor.

Araştırmaya göre video konferansta konuşmacıyı izleyen kişiler, “konuşmacının düşüncelerinden çok konuşmacının kendisinden etkileniyorlar.”

Cana yakınlık ve yetenekli olmak sürekli birbiriyle karşı karşıya gelen iki olgudur. Birisi ne kadar cana yakınsa, o kişinin zayıf olduğunu düşünmeye daha yatkın oluruz. Bu da o kişinin yeteneklerinin yeterli olmadığını düşünmemize neden oluruz. Birini ilk olarak üstün yetenekli olarak gördüğümüzde ise o kişiye fazla güvenmez, hatta onu bir tehdit olarak görmeye başlarız. Yeteneksiz fakat cana yakın biriyle, yetenekli ama pek sevilmeyen biri arasında seçim yapmamız istendiğinde, çoğunlukla cana yakın kişiyi seçeriz.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, önce bağ kurmanın ve ardından yol göstermenin en iyi strateji olduğunu gösteriyor. Bir başka deyişle, öncelikle insanların sizden hoşlanmasını, size güvenmesini ve sizinleyken rahat etmelerini sağlayın. Ancak bunlardan sonra yeteneklerinizi gösterip onların aklını başını alın.

Şimdi, daha cana yakın biri olma yolundaki arayışınızda, yolunuzu tıkaması muhtemelen bazı hataların neler olduğuna bakalım:

1. Kendinizi Sıkıp Duygularınızı Göstermekten Kendinizi Men Etmeyin

Görünüşe göre bazı insanlar video konferanslarda, televizyona ya da sahneye çıkmış gibi davranıyorlar. Heyecan yapıp kendilerini sıkmaya başlıyorlar. Fakat çoğu zaman video konferanslar böyle büyük olaylarla eş değildir. Muhtemelen odada birkaç kişi olacaktır ve onların çoğunu da tanıyor olacaksınız. O yüzden rahatlayın.

2. Abartı Hareket Etmekten Kaçının

Bu da bir diğer uç noktadır ve ilk maddede bahsettiğimiz hata gibi heyecan yapmakla alakalıdır.

3. Soytarılık yapmaktan kaçının.

Video konferansta, yüz yüze konuşmalardaki gibi ince ayrıntıları fark edemediğiniz için video konferanslar zaten yeteri kadar zor geçiyor. Bunun üzerine, odadaki kişilerin tepkilerini ölçemediğiniz için şakalar yapmanız sizi daha da zor duruma sokabilir. O yüzden buna kalkışmayın.

Peki bunun yerine ne yapabilirsiniz?

4. Kameraya Bakarak Göz Kontağı Kurun

Bu başarması zor bir şey olabilir, çünkü yüz yüze görüşmelerde kimse görüşme boyunca karşısındakinin gözlerinin içine bakıp durmaz. Video konferansta ise, direkt kameraya konuşmanız daha iyidir.

5. Konuşurken Doğal Bir Şekilde Gülümseyin

Gerekirse tamamen alakasız bir şey düşünerek, video konferanstan önce iyi bir ruh haline girmeye bakın. Kendinizi fiziksel olarak gülümsemeye zorlayın. Gülümsemek beyninizin uyarıcı algılamasına neden olur ve beynimizdeki “mutluluk merkezlerinin” harekete geçmesini sağlar.

6. Ses Tonunuzu Değiştirin

Bunu abartıya kaçmadan yapmak kolay bir iş olmayabilir, fakat karşınızdakilerin başka hiçbir kaynakları olmadan sadece suratınıza ve sesinize dikkat ettiklerini unutmayın.

Neşeliyle sinir bozucu arasındaki çizgiyi bulmak zordur, fakat biraz alıştırmayla bunu rahatlıkla aşabilirsiniz. Bir müşteriyle kamerada konuşurmuş gibi yapıp daha sonra bu konuşmayı sesi kapatarak baştan izleyerek bu konudaki başarınızı ölçebilirsiniz.

7. Karşınızdaki İnsanların Duygularının Farkına Varın

Konuşmacılardan biri söylediğiniz bir şeye dikkate değer bir tepki veriyorsa, ona bu konuda neler düşündüğünü sorun. Onun söyledikleri, düşündükleri ve hissettikleri hakkında biraz merak gösterin. Dikkatle prova edilmiş bir sunum yapmıyorsunuz, o yüzden bu fırsatları tepmeyin. Hangi mecrada olursanız olsun, karşınızdakiyle hakiki bir şekilde ilgili olmak her zaman sizi daha cana yakın gösterecektir.

Kaynak: Inc.com
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Emre Aygün

Bir Yorum Yaz