Vücut Dilinizi Geliştirmeye Yönelik 17 Sır

Vucut Dilinizi Gelistirmeye Yonelik 17 Sir

Bazı insanlar, diğerleri üzerinde iyi bir etki yaratmak için gerekli olan kişilik veya vücut dili özelliklerine yeterli ölçüde sahip değildir. Vücut diliniz, insanların sizde ilk gördüğü şeydir, bu yüzden kendinize bir iyilik yapın ve vücut dilinizin ne söylediğini öğrenmeye çalışın. Bu size, arkadaşlıklardan tutun da, önemli iş görüşmelerine kadar hayatınızın her alanında yardımcı olacaktır. O zaman aşağıdaki ipuçlarına bir göz atalım.

1. Gülümseyin

Bazı insanlar, doğal yüz ifadelerinin “sert bakıştan hallice” olduğunu fark etmezler ama bu bariz bir şekilde diğerlerini iten ve uzaklaştıran bir olaydır. Tabi ki 7/24 ağzınız kulaklarınızda gezmeyin, ama arada sırada gülümsemek gerekir, bunu da unutmayın.

2. Kollarınızı Çözün

Kolları bağlamak, genelde yalnız kalma isteği veya kızgınlık şeklinde algılanabilir. Kollarınızı çözdüğünüzde ise o anki durumdan herhangi bir rahatsızlık duymadığınız mesajını verirsiniz. Bu olayı yıllardır bilmeme rağmen, ben de bazen kendimi kollarımı bağlamış bir şekilde yakalıyorum. Bu doğal bir alışkanlık olsa da, insanlar üzerinde iyi bir etki bırakmak istiyorsanız bundan vazgeçmelisiniz.

3. Uygun Bir Göz Teması Kurun

Çok önemsemiyormuş gibi görünmekle, bir kişinin ruhunun içine girmeye çalışmak arasındaki dengeyi kurmaya çalışın.

4. Düzgün Bir Şekilde Oturup Kalkın

Kambur durmak, karşı tarafa kendinizi koruma altına almak istediğiniz mesajını verir. Belki bulunduğunuz durumdan dolayı rahatsız olmuş hissediyorsunuz ama düzgün bir duruş sizi hem fiziksel hem de ruhsal açıdan daha kendine güvenli gösterir.

5. Omuzlarınızı Serbest Bırakın

Omuzların bir dengesi vardır; eğer omuzlarınızı yukarı kaldırırsanız, bu sizi gerginmişsiniz gibi gösterir. Eğer omuzlarınızı düşürürseniz, bu sizin üzgün veya güvensiz olduğunuz mesajını verir. Omuzlarını doğal ve rahat bir yükseklikte tutmaya gayret edin.

6. Boynunuzla Birlikte Tüm Omurganızı Dik Tutun

Sırtınız dik dursa bile, boynunuzu eğdiğinizde insanların algısını dağıtmış olursunuz. Karşınızda kısa biri bile olsa tüm omurganız dimdik olmalıdır. Çenenizi yukarda tutmayı unutmazsanız, zaten boyununuz da doğal olarak dik bir konuma gelecektir ve bu sizi daha kendine güvenli bir hava içerisine sokacaktır.

7. Yerinizi Belirleyin

Küçük bir alanın içinde duranlar daha az yer kaplamaya çalışır ve çekingen görünürler. Bunun aksine siz alanınızı belirlemeye çalışın.  Ayakta dururken ayaklarınız birbirine bitişik olmasın. Bir veya iki elinizi kalçanızın üstüne koyun ki daha fazla alana hakimmişsiniz gibi görünün. Bu duruş sizi küçük olsanız bile kendinize güvenli gösterir.

8. Konuştuğunuz Kişiyi Yansıtın

İnsanlar kullandıkları vücut dilinin karşıya yansımasını severler, çünkü bu yolla düşüncelerinin anlaşıldığını veya benzer fikirlerin paylaşıldığını düşünürler.

9. Yere Bakmayın

Eğer yeni halılara veya karşınızdaki kişinin parlak ayakkabılarına bakmıyorsanız, gözleriniz konuştuğunuz kişinin göz hizasında olmalıdır.

10. Tane Tane Konuşun

Gergin olduğum zamanlar sanki birisi ağzımda “ileri” tuşuna basmış gibi çok hızlı konuşurum. Bu, insanların ne kadar gergin veya sinirli olduğunuzu doğrudan görmelerini sağlayan yollardan bir tanesidir.

11. Derin Bir Nefes Alın

Derin bir nefes almak, tamamen sakinleşmek ve sinirlerinizi yatıştırmak için seçebileceğiniz en güzel yöntemlerden biridir.

12. Boynunuza veya Yüzünüze Dokunmayın

Bu, içinizdeki korunma içgüdüsünü veya gerginliğinizi doğrudan dışarı yansıtan bir harekettir.

13. Birisi Sizinle Konuşurken Başınızla Onaylayın

Bu onaylama hareketi, karşınızdakini dinlediğinizin veya konuşmaya dahil olduğunuzun en güzel belirtilerinden biridir. Ayrıca bu, konuştuğunuz kişiye güven de verir. Hem kim yanında kendini iyi hissettiren birini istemez ki?

14. Ayaklarınızı Çevirin

Tabi ki bir balerin gibi değil. Ayaklarınız konuştuğunuz kişiye dönük bir doğrultuda durmalıdır.

15. Alçak Sesle Konuşun

Yapılan çalışmalar, alçak ve derin bir sesle konuşan insanların daha çok ciddiye alındığını göstermiştir.

16. İki Elinizin Parmak Uçlarını Üçgen Şeklinde Birleştirin

Aslında bu, bizim biraz tartışmalı bulduğumuz bir konu. Bu “üçgen” veya “çan” hareketiyle bulunduğunuz ortamda daha kendine güvenen ve dominant bir imaj yaratabilirsiniz, fakat bu diğerleri tarafından biraz yapmacık olarak algılanabilir. Peki, siz ne düşünüyorsunuz? Bu arada, söz konusu hareketi yaparken özel bir duruş belirleyin ki, Simpsonlar’daki Bay Burns’e benzemeyin.

17. Uygun Bir Mesafe Belirleyin

Bu da aslında tartışmaya açık bir konu. Çünkü bazı insanlar yakın mesafeden konuşanlarla daha rahat ederler ama yine etrafınızdaki insanlara dikkat etmeniz gerekir. Sizi duymak için iyice eğilmek zorundalar mı? Biraz yaklaşın. Kendilerini geri mi çekiyorlar? O zaman lütfen onlar geri gittikçe, siz de insanların üstüne üstüne yürümeyin!

Vücut dili, insanların bizi en iyi şekilde algılayabilecekleri bir yoldur. Sonuç olarak rahat, kendine güvenen ve insanların söylediklerini dikkate alan bir imaj çizmek istiyorsanız, haydi bu ipuçlarından birkaçını deneyin!

Kaynak: Lifehack.org
Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Sedef Yakarisik

Bir Yorum Yaz