Zehirli Kariyer Alışkanlıklarınızdan Vazgeçerek Rahatlamanın 9 Yolu

Zehirli Kariyer Aliskanliklarinizdan Vazgecerek Rahatlamanin 9 Yolu

İş hayatı sizi geriyor olabilir, evet doğrudur, hissedilenler zaman zaman her çalışanın bir yerlerde ve bir şekilde tanışmış olduğu alışılagelmiş duygulardır. Bu duyguları hayatınızdan atmayı başarabildiğiniz takdirde, daha huzurlu olduğunuz gibi ayrıca da daha keyifle çalışabileceğiniz bir iş ortamının kapılarını aralamış olursunuz.

Mesela hayatınızı birkaç bölüm geriye sardığınızı farz edin ve hangi zehirli kariyer alışkanlıklarınızdan vazgeçmenizin gerekli olduğunu düşleyin, bunlar bilinçle veya bilinçsiz bir şekilde kazandığınız hareketler olabilir, ancak artık vedalaşmak istediğinizden emin olun.

Bu davranış biçimlerini hayatınızdan elimine ettiğiniz takdirde gençleşip yenilendiğinizi farkedersiniz, bu muvaffakiyet size zaman ve enerji olarak dönüş yapacağından, başarınızın keyfini hem özel hayatınız hem de iş kariyerinizle sürdürebilirsiniz.

1. Öğlen Yemeği Molası

Öğle tatili molasından sonra yeniden işe başlamak hayatınızdan daha hoşnut olmanızı sağlar, tabi ki geç dönenleri görmezlikten gelmeyi başarabilirseniz. Başarabileceğinizi umuyorum ki muvaffak olduğunuz takdirde gereksiz streslerinizden arınmış olursunuz.

Eğer, yemek molanızdan artı bir bölüm kalmışsa da bunu israf etmeyerek ufak tefek işlerinizde kullanabilirsiniz veya arkadaşınıza ufak bir ziyaret yapabilirsiniz

2. Zamanın Hakkını Vermek

İş hayatınızda çıkış saatini gözleyerek yaşayamazsınız, çıkış saatiniz sizi rüyalarınıza götürecek şans kapısını aralamaz, yine aynı hayatınız devam eder. Bu yüzden kendinizi işinize vererek çalışırsanız, zamanın ne kadar çabuk geçerek paydos saatinin geldiğini şaşırarak görürsünüz.

Patronunuz belki sizsiz kalmaktan hoşlanmayabilir, ancak tatil yapma zamanınızın geldiğini ve bunu verimli çalışmalarınızla hak ettiğinizi düşünüyorsanız istediğiniz gibi tatilinizi değerlendirebilirsiniz.

Sizi dinlendirecek ve gençleştirecek bir seçim yaparak tazelenin, döndüğünüzde kendinizi daha zinde hissedeceğinizden, işlerinize daha sıkı sarılabilirsiniz. Şayet tatilim iyi geçmedi diye hoşnutsuzluk yaşıyorsanız tasalanmayın, bir kaç günlük çalışmadan sonra hafta sonu tatiliniz gelecek ve siz küçük bir tatil eklentisi daha yapıp, o veya bu şekilde nereyi arzuluyorsanız kendinizi iyileştirecek bir seçim daha yapabilirsiniz.

3. Kendinizi İfade Biçiminiz

Zihninizde anlatıp paylaşacağınız bir şeyler varsa anlatın onu! Eğer fikirleriniz güzelse hemen ortaya atın! Şayet konuşmanızın zihninizde toparlanmasının uzun zaman alacağını düşünüyorsanız, o zaman da muhtemelen sizinle benzer fikirleri taşıyan birine öncelik verip onun konuşmasına fırsat tanıyın. Kendinize sansür uygulayıp sessiz düşünmek yerine, zihninizde toparladığınıza inandığınız fikirlerinizi hemen ortaya atıp segilemek te bazen çok önemlidir.

4. Verebileceğinizden Daha Fazlasının İstenmesi

İş hayatınızda size verilen görevlerden korkmayın, sadece gücünüzün yettiği kadarını yapabilirsiniz. Çalışmalarınız üst seviyede ve elinizde halletmeye çalıştığınız bir projeniz varsa, daha fazlasını yapamayacağınızı söylemeden önce, kapasitenizi tekrar gözden geçirerek kendinizden emin olun.

Halihazırda işlerinizi tüm gücünüzle yetiştirmeye çalışırken, patronunuz sizden yeni bir iş beklentisi içine girmişse, yeteri kadar projenin tamamlanmasıyla meşgul olduğunuzdan, şu an için daha fazlasını kabul edemeyeceğinizi ancak, ilerleyen zaman içerisinde meşgul olabileceğinizi nazik bir dille belirtebilirsiniz.

5. Tekrar Tekrar E-mail Kontrolü

İş hayatında zaman zaman takipsizlikten doğan zarar ve ziyan durumlarıyla karşılaşmak pek de olağandışı sayılmaz. Email kutularının düzenli bir şekilde kontrol edilmesi iş kayıplarını asgari seviyeye indirecektir.

Hergün düzenli bir şekilde emaillerinizin kontrollerini yapıp mal stoğu, mal çıkışı, mal kabul tarihlerini takip altına alabilirsiniz. Kendinizi her beş dakikada meşgul etmek yerine iş akışınızı bozmayacak şekilde bir sistem geliştirmelisiniz, mesela hergün yemek molasından sonra bir iki saatinizi kontrol etmek üzere ayırabilirsiniz.

6. Yavaş Yanıt Vermek

Görevinizde olduğunuz günlerde, patronunuz işinizin başında olduğunuzu bileceğinden mailleri yanıtlama görevini başkasına bırakmayın çünkü ihmale uğratabilirler. Bir aksama olduğunda sizin cevaplamaları yapmadığınız ya da ilgisiz kalmış olacağınız düşünebilir.

Mailleri aldığınızda adres alın ve kaydedin, gerekli cevaplamaları yapın, patronunuza da yaptıklarınız hakkında bilgi verin. Eğer bu görevleriniz zamanında yerine getirilemezse hem siz tembel unvanı alacaksınız hem de yapacak listenizde durduğundan sürekli aklınızı meşgul edecekler.

7. Oyalamak

Gecikmeler yanlız mail yoluyla olmaz, küçük bir göreve büyük projelerin verilmesi de zorlayıcı olabilir ve de uzun süre ertelenebilir, böylelikle de altından kalkmak güçleşir.

Böyle bir projeyi ancak zihninizin tazelenmiş ve yenilenmiş zamanlarında kabul ederek, ağırlığının sizi yormaması için uzun zamana yayarak düzenleyebilirsiniz.

8. Hazırlıksız Olmak

Birşeyleri unutmak hepimizin zaman zaman başına gelmiş olan bilindik olaylardandır. Öyle zamanlar olur ki bir uğraşıya kendimizi kaptırdığımızda bir de bakarız ki yemek yemeyi bile unutmuşuz, bazen yağışlı günlerde şemsiye almayı unuturuz, bazen telefonumuzu evde bırakıp işe gideriz. Fakat tüm bunların iş hayatınızda yaşanmasına müsade etmemeliyiz. Bunların bir iki sefer yaşanması belki affedilebilir durumlar olmakla birlikte, fazlasının yaşanır hale gelmesiyle iş hayatınız çok kötü etkilenebilir.

Bir iş günü için hazırlıkların tamamlanmasını unutmak oyunu bozar. Bir toplantı ya da sunum için ön hazırlıkları, herhangi bir şekilde unutmuş ya da başaramamış olursanız, patronunuz iş yönetiminde birlikte çalışmak için yetersiz olduğunuzu ve gereken önemi göstermediğinizi düşünür ve tabi olarak ta bunu size bildirebilir, sonrası mı….? Hayırlısı Olsun.

9. Sızlanmak

Patronunuz epey zamandır işe berbat ve sinirli geliyor, herhangi bir şekilde onu anlayıp yardımda bulunma teklifinizi reddediyor, hatta arkadaşlarının bile zaman zaman iyi görünmüyorsun topla kendini demelerine rağmen değişen bir şey yok.

Siz artık sınırlarınızın zorlandığı bir noktada hemen ruh halinizi ele geçirin, sadece şikayet etmeden ve kesinlikle sızlanmadan bilin ki kendinize yardımcı olabilirsiniz.

Siz bir iş yerindesiniz ve de profesyonel birisiniz, bunların her iş yerinde zaman zaman ortaya çıkabilecek davranış biçimleri olduğunu çokta iyi biliyorsunuzdur. Önceden kendinizi ve ruh halinizi bu gibi durumlara hazırlamış olursanız, bunların gelip geçebileceğini ve sızlanmanın yerine sağduyu sahibi olmanın getireceği kazançların farkındalığını yaşayabilirsiniz.

Kaynak:Lifehack.org
Ceviri:LifehackTR.com
Çevirmen: Ayselcim

Bir Yorum Yaz